Powikłania po grypie u dzieci to choroby, które rozwijają się, jeśli infekcja się rozszerza. U ich źródła leży zakażenie bakteryjne lub problemy autoimmunoligiczne, którym drogę utorował wirus grypy. Chorego malucha ponownie powinien obejrzeć lekarz i w razie potrzeby wdrożyć najlepszy możliwy sposób leczenia. Powikłania pogrypowe u dziecka mogą mieć ciężki przebieg, dlatego by im zapobiec, zaleca się szczepienie dzieci przeciw grypie.

Reklama

Spis treści:

 1. Zapalenie ucha środkowego
 2. Zapalenie krtani
 3. Zapalenie oskrzeli
 4. Zapalenie płuc

  Powikłania po grypie u dzieci

  Do najczęstszych powikłań po grypie, które diagnozuje się u małych dzieci, należą:

  Rzadsze powikłania po grypie u dzieci to:

  Jak rozpoznać powikłania po grypie

  Jeśli u twojego dziecka została zdiagnozowana grypa, podajesz mu lekarstwa zgodnie z zaleceniami pediatry, zgłoś się do niego na ponowną wizytę (lub wzywaj lekarza do domu) jeśli:

  Zobacz także
  • gorączka przedłuża się (maluch ma wysoką temperaturę przez 5 dni),
  • gorączka wraca po kilkudniowej poprawie,
  • dziecko uporczywie kaszle,
  • ma ropną wydzielinę w nosie,
  • pobolewa je ucho.

  Najczęstsze powikłania pogrypowe u dzieci (objawy)

  Sprawdź, jak rozpoznać choroby, które są najczęstszymi powikłaniami grypy u dzieci:

  1. Zapalenie ucha środkowego

  Pierwszym charakterystycznym objawem jest ból ucha, który nasila się w nocy. U niemowląt, które nie są w stanie powiedzieć, że coś je boli, zapalenie ucha można podejrzewać, jeśli dziecko:

  • wymiotuje,
  • ma biegunkę,
  • boli je brzuszek.

  Niemowlę może pocierać ucho lub je ciągnąć. Gorączka nie zawsze jest wysoka. Jeśli dojdzie do pęknięcia błony bębenkowej, z ucha wydobywa się ropny lub surowiczy płyn i dziecko odczuwa wtedy ulgę.

  2. Zapalenie krtani

  Groźnym powikłaniem po grypie u dzieci może być zapalenie krtani. Choroba może przebiegać bardzo burzliwie z dużym obrzękiem krtani – to tzw. zapalenie podgłośniowe, które niekiedy stanowi zagrożenie życia. Objawy pojawiają się nagle, często w nocy. Dziecko ma:

  Jeśli podejrzewasz zapalenie krtani, wezwij pogotowie – dziecko musi szybko dostać leki zmniejszające obrzęk krtani. Czekając na pomoc, ubierz malucha i stań z nim w otwartym oknie, aby oddychał zimnym powietrzem. Możesz też zrobić inhalację z zimnej soli fizjologicznej.

  3. Zapalenie oskrzeli

  Na początku zapalenia oskrzeli u dziecka pojawia się uporczywy suchy kaszel, który przechodzi w wilgotny. Może pojawić się świszczący oddech lub trudności w oddychaniu, szczególnie u dzieci alergicznych.

  4. Zapalenie płuc

  Zapalenie płuc u dzieci może na początku przypominać lekką infekcję, ale gdy temperatura rośnie, pojawia się kaszel, dziecko oddycha szybko i z trudem. Maluch czuje się bardzo źle i nie chce jeść. Konieczna jest szybka pomoc lekarza.

  Czytaj też:

  Reklama
  Reklama
  Reklama
  Reklama