Moje dziecko dość często ma wzdęcia. Ostatnio słyszałam o chorobie, która nazywa się SIBO i może objawiać się właśnie poprzez problemy z trawieniem, gazy itp. Cy można dowiedzieć się czegoś więcej o tym schorzeniu? Jak można sprawdzić, czy dziecko nie ma SIBO – pyta mama dwulatka. Na pytanie odpowiada dr n. med. Mariusz Domański, pediatra.

Reklama

Co to jest SIBO?

SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth) to inaczej zespół rozrostu bakteryjnego, czyli stan, kiedy w jelicie cienkim namnażają się bakterie, których tam być nie powinno (albo jest ich zbyt wiele), np. bakterie pochodzące z jelita grubego. Skutkiem tego bywają biegunki i problemy z wchłanianiem prowadzące do niedoborów, np. anemii, chudnięcie, nadmiar gazów – tłumaczy ekspert. Dr Domański zwraca też uwagę, że sugeruje się związek SIBO z takimi problemami, jak autyzm czy psychozy – ale związek ten nie jest akceptowany przez medycynę akademicką.

W jaki sposób się je wykrywa?

Podstawą diagnostyki jest wodorowy test oddechowy (WTO) i test metanowy. Oba – powinny być wykonane w kierunku SIBO – to ważne, ponieważ zwykły WTO wykonywany np. w kierunku nietolerancji z zakażeniem Helicobacter pylori nie wykaże zespołu SIBO. Test metanowy jest praktycznie niedostępny w Polsce, zaś WTO w kierunku SIBO może być wykonany w dużych ośrodkach akademickich – wyjaśnia pediatra.

Kto powinien badać dziecko?

Dr Domański zwraca uwagę, że wykonanie testu w kierunku SIBO u małego dziecka jest praktycznie bardzo trudne ze względu na jego czas i konieczność współpracy małego pacjenta. Ewentualną diagnostykę SIBO i rozpoznanie powinien prowadzić doświadczony gastroenterolog dziecięcy w ośrodku akademickim.

Jak wygląda leczenie?

W leczeniu konwencjonalnym stosuje się antybiotyki, a następnie probiotyki, zaś w leczeniu komplementarnym (uzupełniającym) – leki ziołowe, probiotyki i prebiotyki. Zastosowanie znajdzie również nowy na rynku preparat Restore, który na razie jest trudno dostępny w Polsce.

Zobacz także

Dr n. med. Mariusz Domański jest lekarzem medycyny rodzinnej, pediatrą i ojcem czwórki dzieci. Prowadzi własną przychodnię we Wrocławiu. Prowadzi szkolenia dla młodych lekarzy. Jest również ekspertem portalu ZnanyLekarz

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama