Jeżeli twoje dziecko wróci z wakacji lub przedszkola z wszami i gnidami – musisz działać. Sprawdzanie, czy dziecko ma wszy we włosach, wymaga cierpliwości i uwagi. Wypatrywać należy wszy, które wyglądają jak małe, bardzo ruchliwe insekty oraz gnid, które łatwiej jest zobaczyć, bo są liczniejsze. Jeśli nie masz pewności, jak wyglądają wszy u dzieci oraz jakie są objawy ugryzienia, podpowiadamy!

Reklama

Wszy we włosach – jak wygląda wesz ludzka?

Wszy wyglądają jak maleńkie owady. Wielkością przypominają ziarenko sezamu (o długości od 0,35 do 6 mm), są płaskie, nie posiadają skrzydeł i są pokryte skórzastym, najczęściej jasnobrązowym pancerzykiem. Mają krótką głowę, a niej skośnie ustawione czułki. Tułów wszy jest ponad dwukrotnie dłuższy od głowy. Z niego wyrastają trzy pary odnóży. Wszy wyspecjalizowane są w poruszaniu się wzdłuż włosa. Żywią się krwią, którą po nakłuciu wysysają ze skóry człowieka. Na poniższym zdjęciu widać wesz oraz gnidy przytwierdzone do włosów:

jak wygląda wsza
StockAdobe

fot. Adobe Stock

Zobacz film, jak wyglądają wszy – najgorszy przypadek wszawicy (Uwaga! Wideo jest drastyczne!):

Jak wyglądają gnidy we włosach?

Wesz każdego dnia składa do 10 jajeczek (tzw. gnid). Jak wyglądają gnidy? Są koloru biało-beżowego o rozmiarze podobnym do główki szpilki. Są owalne i jednym końcem przytwierdzone do włosów. Najczęściej znajduje się je za uszami, na skroniach lub nad karkiem.

Zobacz także

Z jaja po ok. 16 dniach wylęga się następna wesz. Może przeżyć bez pożywienia (na ubraniach, w pościeli) do 48 godzin. Bytuje jedynie na człowieku (zwierzęta nie zarażają się wszą ludzką). Zobacz gnidy we włosach na zdjęciu:

gnidy we włosach zdjęcie
Adobe Stock

fot. Adobe Stock

Ugryzienia wszy na zdjęciu

Ugryzienie wszy nie zawsze pozostawia widoczny ślad. Dość często jednak widać czerwone kropki – punkciki na szyi, karku, za uszami, na linii włosów. To ślady ugryzienia wszy. Tak wygląda wesz i moment ugryzienia przez wszy:

ugryzienie przez wszy zdjęcie
Adobe Stock

fot. Adobe Stock

Wszy i gnidy: objawy u dzieci

Najczęstszym objawem wszy u dzieci jest częste drapanie się po głowie. Jeżeli zaobserwujesz takie zachowanie u swojego malucha lub usłyszysz o problemie z wszami po powrocie z wakacji, w przedszkolu albo szkole, koniecznie obejrzyj głowę dziecka. Jak? Najlepiej zrobić to w dobrze oświetlonym miejscu.

Najbardziej charakterystyczne objawy wszy u dziecka poza świądem to:

  • ślady ugryzienia wszy;
  • wszy we włosach – to ewidentny objaw wszawicy, czasami jednak trudno je dostrzec, bo młode wszy są bardzo małe, a nawet dorosłe nie grzeszą wielkością – mają długość mniej więcej ziarenka sezamu. Poza tym są szybkie i trudno je dostrzec. Wszy są brązowe lub szarawe;
  • gnidy we włosach – to jajka wszy, przyczepione najczęściej u nasady włosów, głównie nad linią karku i za uszami. Możesz je pomylić z łupieżem, ale w przeciwieństwie do niego – wszy nie da się łatwo strącić z włosów, bo są przymocowane do nich specjalną wydzieliną;
  • powiększone węzły chłonne (tylko u dzieci uczulonych na jad wszy).

Na początku możesz nawet nie zauważyć wszy u dziecka. Dopiero kiedy pasożyty zaczną się rozmnażać i wszy będzie dużo, uporczywe drapanie, a nawet nagły widok tego nieproszonych robaków we włosach dziecka, sprawi, że będziesz miała pewność, że twoje dziecko złapało wszy. Wtedy pora przystąpić do leczenia wszawicy!

Rozmawiaj z dzieckiem, edukuj, tłumacz, że nie należy pożyczać szczotek, wymieniać się gumkami czy spinkami. Regularnie oglądaj skórę głowy i włosy dziecka – systematyczne przeglądanie głowy dziecka powinno wejść ci w nawyk. Pozwala oto szybko zareagować w przypadku ewentualnego zakażenia i poinformować w porę innych rodziców.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama