Czy dziecko ma zapalenie zatok?
Ból głowy, katar trwający dłużej niż tydzień, kaszel, czasem gorączka - tak objawia się zapalenie zatok u dziecka. Ostre zapalenie zatok zdarza się przy każdym katarze.
Zatoki to wypełnione powietrzem przestrzenie w przedniej części twarzoczaszki. Są wyścielone błoną śluzową, mają nabłonek z rzęskami i znajdują się w nich gruczoły produkujące śluz.
Zatoki szczękowe, sitowe przednie i czołowe mają ujście do przewodu nosowego środkowego, a sitowe tylne i klinowe - do przewodu nosowego górnego.
Czy niemowlę ma zatoki?
Mitem jest twierdzenie, że niemowlę nie ma jeszcze wykształconych zatok, więc nie może chorować na zapalenie zatok. Ponad 90 proc. noworodków ma już zatoki sitowe i szczękowe. Zatoka klinowa i czołowa upowietrzniają się około 3. roku życia. Klinowa ostatecznie kształtuje się w wieku 15 lat, a czołowa około 20. roku życia. Zatoki sitowe szybko rozwijają się między 3. a 8. rokiem życia. W 12. roku życia dziecka są już w pełni rozwinięte. Zatoki szczękowe powiększają się między 1. a 12. rokiem życia, a ostatecznie kształtują się w 15. roku życia.
Katar i zapalenie zatok
Nos i zatoki to jedna przestrzeń, połączona kanalikami. Nos i zatoki wyścieła taka sama błona śluzowa, Gdy nos jest zablokowany przez wydzielinę kataralną, w zatokach powstaje środowisko beztlenowe, jest wilgotno, ciepło, drobnoustroje szybko się namnażają.
Jeśli dziecko dobrze nie czyści nosa, pojawia się stan zapalny, obrzęk, co przyblokowuje ujścia zatok. Dlatego gdy dziecko ma katar, to stan zapalny występuje także w zatokach.
Ostre i przewlekłe zapalenia zatok
Typowe objawy ostrego zapalenia zatok to: gęsty katar, ból głowy w okolicy nasady nosa i oczodołów, zmęczenie oczu, światłowstręt. Wydzielina ścieka po tylnej ścianie gardła. Towarzyszy temu podwyższona temperatura.
W przypadku przewlekłego zapalenia zatok, dolegliwości przewlekają się, dziecko ma katar, wydzielina jest gęsta. Dziecko ma stale zatkany nos, boli je głowa.
Na zapalenie zatok częściej chorują dzieci, które mają alergię, dzieci z wadą anatomiczną nosa, np. skrzywieniem przegrody, oraz dzieci, które mają powiększone migdałki.
Czytaj też: 10 pytań o migdałki - czy trzeba je wycinać?