Reklama

Zielony kolor stolca u dziecka może być spowodowany wprowadzeniem do diety zielonych warzyw: sałaty, roszponki, szpinaku i innych zielonych roślin. Zielone zabarwienie kupy daje też obecność żółci w kale, zwłaszcza przy biegunce, kiedy żółć nie zdąża zmienić koloru na brązowy i barwi odchody na zielono. Czasami przyczyną zielonej biegunki u dziecka jest również zakażenie bakteryjne.

Reklama

Przyczyny zielonej biegunki u dziecka

Zielona biegunka wywołana zielonymi pokarmami lub obecnością żółci w kale, która trwa krótko i nie towarzyszą jej inne objawy ogólne, np. gorączka, nie jest powodem do niepokoju. Jednak zielona biegunka trwająca ponad jeden dzień, połączona ze skurczowymi bólami brzucha, wymiotami, obecnością w kupce niemowlaka lub dziecka ropy, krwi lub śluzu, świadczy o zakażeniu układu pokarmowego bakteriami, np. salmonellą.

Czytaj też: O czym świadczy biegunka z krwią u dziecka

Gorączka połączona z biegunką u dziecka może świadczyć o zakażeniu, w którym doszło do przeniknięcia bakterii z jelit do krwi, czyli do do rozszerzenia się stanu zapalnego z układu pokarmowego na cały organizm. Najczęściej dzieje się tak wtedy, gdy mikroflora jelitowa dziecka jest zaburzona i nie stanowi bariery ochronnej dla mikroorganizmów chorobotwórczych.

Inne przyczyny zielonej biegunki u dziecka:

  • zakażenie rotawirusami
  • alergia na składnik pokarmowy (biegunce może towarzyszyć wysypka)
  • zmiana mleka matki na mleko modyfikowane bogate w żelazo
  • żółtaczka
  • przyjmowanie antybiotyków.

Diagnozowanie i leczenie zielnej biegunki u dzieci

W celu postawienia diagnozy lekarz przeprowadza wywiad i może zlecić wykonanie badania ogólnego kału oraz badania bakteriologicznego czy mikrobiologicznego, które pozwala wykryć lub wykluczyć obecność grzybów lub pasożytów.

Zawsze przy biegunce stosuje się nawadnianie chorego dziecka. Jeśli biegunka jest nasilona, a dziecko małe, może konieczne okazać się nawadnianie w warunkach szpitalnych (kroplówka). Leczenie zielonej biegunki u dziecka przeprowadza się po ustaleniu jej przyczyn. W przypadku zakażeń bakteryjnych często stosuje się antybiotyki, które trzeba podawać zgodnie z zaleceniami lekarza i kontynuować leczenie tak długo, jak lekarz poleci – nie wolno przerywać leczenia po ustąpieniu biegunki, w przeciwnym razie choroba może nawrócić.

Sprawdź też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama