Żółty katar u dziecka pojawia się zarówno w przebiegu infekcji wirusowej, jak i bakteryjnej. Dopiero przedłużający się wysięk z nosa, a często także dodatkowe objawy, mogą świadczyć o tym, że doszło do nadkażenia bakteryjnego po infekcji wirusowej. Wyjaśniamy, co oznacza i jak długo trwa żółty katar u dzieci.

Reklama

Żółty katar u dziecka – co oznacza?

Żółty katar to wydzielina śluzówki nosa, która zawiera martwe komórki, drobnoustroje, uszkodzone tkanki i komórki odpornościowe – białe krwinki. To one nadają katarowi żółty lub lekko zielonkawy kolor.

W większości przypadków żółty katar u dziecka oznacza niegroźną infekcję górnych dróg oddechowych, którą mogą wywołać zarówno wirusy, jak i bakterie. W pierwszym etapie infekcji z nosa cieknie obficie wodnista i bezbarwna wydzielina, która po kilku dniach przybiera żółte zabarwienie. Jeśli katar trwa 7-10 dni (u niemowląt nieco dłużej), nie ma powodów do obaw nawet wtedy, gdy jest żółty. Podobnie – nie zawsze powodem do niepokoju jest zielony katar u dziecka.

Żółty katar i nadkażenie bakteryjne

Żółty katar utrzymujący się przez ponad 10 dni u dziecka (a ponad 14 dni u niemowlaka) lepiej skonsultować z pediatrą. Objaw ten może świadczyć o tym, że doszło do nadkażenia bakteriami.

Objawami nadkażenia bakteryjnego mogą być:

Zobacz także
  • wysoka gorączka,
  • żółty katar o brzydkim ropnym zapachu,
  • czasami też ból w okolicach oczodołów, czoła czy kości policzkowych.

Dolegliwości te sugerują, że być może doszło do zapalenia zatok – chorobie towarzyszy też często żółty katar i ropiejące oczy (jeden z objawów zapalenia spojówek).

Żółty katar i przerost migdałka

Przewlekły katar u dziecka, zwłaszcza żółty lub zielonkawy, może być również związany z przerostem tzw. trzeciego migdałka. Taką przyczynę kataru może też sugerować chrapanie dziecka w nocy, nawracające zapalenia ucha oraz często otwarta buzia dziecka.

Jednostronny żółty katar

W rzadkich przypadkach u dzieci występuje jednostronny żółty katar – wydzielina wydostaje się tylko z jednej dziurki nosa. Objaw ten może wskazywać na wady anatomiczne lub ciało obce, które utknęło w przewodzie nosowym.

Leczenie żółtego kataru u dziecka

Najczęściej katar mija samoistnie, gdy organizm zwalczy przeziębienie, czyli infekcję. Ale jeżeli żółty katar u dziecka jest spowodowany nadkażeniem bakteryjnym i zapaleniem zatok, na ogół konieczne jest leczenie antybiotykami. Dlatego przy podejrzeniu zapalenia zatok lub przedłużającym się żółtym katarze trzeba iść z dzieckiem do pediatry.

Przerost trzeciego migdałka, a także wady anatomiczne i ciało obce w nosie to przyczyny żółtego kataru, których nie da się wyleczyć kroplami i domowymi sposobami. Konieczna jest pomoc laryngologa, a czasami też drobny zabieg chirurgiczny.

W łagodzeniu objawów kataru u dziecka może pomóc:

  • podawanie soli fizjologicznej lub sól morskiej, która ułatwi pozbycie się gęstej wydzieliny z nosa;

Uwaga: sól morska hipertoniczna przyda się przy obrzękniętej śluzówce, ale nie można jej stosować u niemowląt, z kolei sól morska izotoniczna ułatwi wypłukanie nosa z zalegającej wydzieliny i jest polecana od pierwszych dni życia. Podawanie dziecku kropli do nosa, które zmniejszają obrzęk śluzówki nosa i ułatwiają oddychanie, powinno być skonsultowane z pediatrą.

  • dbanie o odpowiednie nawodnienie dziecka, co wpływa na nawilżenie śluzówki i ułatwia pozbycie się zalegającej w nosie wydzieliny;
  • opróżnianie nosa z wydzieliny – jest ważne przy każdym katarze (bez względu na jego kolor). Starsze dzieci należy przypilnować, by często wydmuchiwały nos, młodszym trzeba pomóc, np. za pomocą aspiratora (używany zbyt często może wpływać na podrażnienie śluzówki i nasilać skłonność do katarów).

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama