Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
leczenie kataru u niemowlaka
Adobe Stock
Zdrowie

Co na katar u niemowlaka: domowe sposoby na katar (skuteczne i bezpieczne)

W leczeniu kataru u niemowlęcia pomogą inhalacje z soli fizjologicznej, układanie dziecka w odpowiedniej pozycji, podawanie większej ilości płynów, a także pilnowanie odpowiedniej temperatury w pokoju. Lekarz podpowiada, jak pomóc niemowlakowi z katarem. Oto domowe, naturalne sposoby.
Dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz
Konsultacja merytoryczna

Katar u niemowlęcia jest dużą uciążliwością. Zapchany nos sprawia, że dziecko nie chce jeść, gdyż podczas ssania piersi lub smoczka nie ma możliwości zaczerpnięcia powietrza. Zakatarzone niemowlę jest marudne, rozdrażnione i ma problemy ze snem, dlatego należy jak najszybciej pomóc mu w udrożnieniu nosa. 

Jak podnosić niemowlę – 2 techniki i instrukcja na filmie

Sposoby na katar u niemowlaka

Jeżeli zakatarzone niemowlę nie wymaga poważniejszego leczenia (nie ma innych niepokojących objawów, np. gorączki, wyraźnego pogorszenia samopoczucia), można zastosować domowe sposoby łagodzenia kataru. Dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz poleca siedem prostych, sprawdzonych i bezpiecznych domowych sposobów walki z dziecięcym katarem.

Układanie niemowlaka na brzuszku

Jeśli niemowlę, które ma katar, jeszcze nie siedzi, należy jak najczęściej układać je na brzuszku. Taka pozycja ułatwia swobodny wyciek wydzieliny z nosa. Można też dziecko nosić oparte o ramię (w pozycji do odbicia) – to też sprzyja wydostawaniu się wydzieliny na zewnątrz. Prawidłowe ułożenie ciała jest konieczne i przyniesie maluchowi ulgę, jednak nie zlikwiduje nieżytu nosa.

Należy także pamiętać o bezpieczeństwie dziecka: zaśnięcie w pozycji na brzuchu może być dla niemowlaka niebezpieczne (zwiększa ryzyko śmierci łóżeczkowej – SIDS). Dziecko należy układać w ten sposób w ciągu dnia, na kilka minut i tylko wtedy, kiedy czuwa. 

Odpowiednia pozycja do snu

Odpowiednią pozycją do snu dla niemowlaka będzie ułożenie maluszka tak, by jego główka była kilka centymetrów wyżej od jego ciała. Zapobiegnie to zakrztuszeniu się i zaleganiu wydzieliny w zatokach. Nie powinno się jednak podkładać poduszki pod główkę malucha, ponieważ może to źle wpłynąć na jego delikatny kręgosłup. Lepszym rozwiązaniem będzie podniesienie łóżeczka o kilka centymetrów do góry (np. podkładając książki pod nogi łóżeczka).

Regularne odciąganie wydzieliny 

Pozbycie się wydzieliny sprawia, że dziecko może lepiej oddychać. Zaleganie wydzieliny w nosie to ryzyko, że infekcja się rozszerzy na dolne drogi oddechowe. Małe dzieci nie umieją „wydmuchać” nosa, dlatego warto pomóc sobie specjalną gumową gruszką (nie wkłada się jej do nosa, tylko końcówkę przytyka się do dziurki) albo skorzystać ze specjalnego aspiratora.

Przed oczyszczeniem nosa do obu dziurek można wpuścić roztwór soli fizjologicznej lub wodę morską. Wprowadzony do dziurki nosa roztwór rozpuszcza gęstą, zaschniętą wydzielinę i ułatwia jej usunięcie. Preparaty te dostępne są w aptekach w postaci sprayów o małej lub większej pojemności. Można też zrobić inhalacje z soli fizjologicznej.

Oczyszczanie nosa dziecka – zasady:

  • ułóż główkę dziecka wyżej niż resztę ciała,
  • aplikuj preparat do każdej dziurki tylko jeden raz,
  • odczekaj, aż wydzielina zmięknie,
  • do oczyszczania noska użyj miękkiej chusteczki higienicznej zwiniętej w rulon,
  • nie stosuj patyczków kosmetycznych (mogą one uszkodzić delikatną błonę śluzową w nosie dziecka).


Używając aspiratora, rodzic może odciągnąć katar z noska dziecka, zasysając powietrze ustami. Zabieg ten jest szybki i całkowicie bezpieczny. Są też aspiratory, które w bezpieczny sposób można podłączyć np. do odkurzacza. 
 

Nawadnianie dziecka

Zakatarzony niemowlak powinien dużo pić. Dzięki temu wydzielina z noska będzie rzadsza i łatwiejsza do usunięcia.

Jeśli karmisz wyłącznie naturalnie, należy jak najczęściej przystawiać także dziecko do piersi (jeśli dziecko nie jest jeszcze na etapie rozszerzania diety, sama pierś wystarczy, nie podajemy dodatkowo wody). Jeśli dziecko ma już rozszerzaną dietę lub karmisz je mlekiem modyfikowanym, możesz podawać mu dodatkowo wodę.

Odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza w mieszkaniu

Zbyt ciepłe i suche powietrze wysusza śluzówkę nosa niemowlaka i dodatkowo utrudnia mu oddychanie. Tymczasem rodzice mają skłonność do przegrzewania zakatarzonego malucha.

W otoczeniu dziecka powinna panować odpowiednia wilgotność i temperatura powietrza – najlepiej, aby wynosiła ona nie więcej niż 21°C. Pamiętajmy także o regularnym wietrzeniu pomieszczenia, ale trzeba jednocześnie chronić dziecko przed przeciągami.

 

Dobrym rozwiązaniem pomagającym utrzymać w pokoju dziecka odpowiednią wilgotność jest umieszczenie w nim elektrycznego nawilżacza:

Najprostszym sposobem poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach jest zawieszenie na kaloryferach pojemników z wodą lub mokrych ręczników.

Regularne spacery 

Katar nie jest przeciwwskazaniem do wyjścia z niemowlakiem na spacer, jeśli nie towarzyszą mu inne objawy przeziębienia, np. gorączka. Co więcej – wyjście z niemowlakiem na spacer może również pomóc w walce z katarem. Chłodne powietrze obkurcza naczynia krwionośne i błonę śluzową w nosie, dzięki czemu maluchowi lepiej się oddycha. Dodatkowo przebywanie poza domem na świeżym powietrzu służy wzmocnieniu odporności dziecka. 

Nie należy jednak zabierać na spacer dziecka z katarem, które nie skończyło jeszcze 6. miesiąca życia. W takie sytuacji zakatarzone niemowlę należy zaprowadzić do lekarza. Ze spaceru należy także zrezygnować przy brzydkiej pogodzie i gdy temperatura spadnie poniżej zera. Spacer jest wskazany, gdy na dworze jest sucho i bezwietrznie.

Inhalacje na katar u niemowlaka

Na katar u niemowlaka pomogą także inhalacje, jednak u dzieci przed skończeniem 12. miesiąca życia można wykonywać je jedynie po zaleceniu lekarza. Do wykonania inhalacji u niemowlęcia nie potrzeba specjalnego sprzętu – wystarczy płaski garnek lub inne naczynie z gorącą wodą. W przypadku niemowląt najbezpieczniej użyć naturalnych substancji, np. w postaci soli kuchennej. Jeśli lekarz pozwoli, można zastosować także napar z rumianku, tymianku, szałwii lub majeranku.

Inhalacja zmniejsza obrzęk śluzówki i ułatwia oddychanie, jednak przy jej stosowaniu należy zachować szczególną ostrożność. Trzymanie twarzy dziecka zbyt blisko parującej cieczy lub zostawienie go bez opieki może grozić poparzeniem. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest posiadanie w domu nebulizatora, popularnie zwanego inhalatorem, czyli urządzenia rozpylającego sól fizjologiczną lub lekarstwo w postaci mgiełki (do nebulizacji nie można używać ziół).
 


Innym sposobem inhalowania malucha jest użycie aromatycznych maści lub plastrów nasączonych pachnącymi olejkami. W przypadku tego rodzaju specyfików należy zachować ostrożność, gdyż nie każdy można stosować już od pierwszych dni życia. Lepszym rozwiązaniem są plasterki, które można przykleić w okolicy łóżeczka, niż maści do smarowania na skórze (mogą wywołać podrażnienie lub uczulenie). Przed użyciem koniecznie trzeba przeczytać ulotkę i zasięgnąć rady lekarza.

Przy katarze u niemowlaka pomóc mogą udrażniające krople do nosa. Bezwzględnie należy jednak przestrzegać czasu ich stosowania, który jest określony w ulotce (zbyt długie stosowanie może podrażniać śluzówkę). W przypadku tak małych dzieci wskazane jest, by każde użycie środka leczniczego skonsultować z pediatrą.

Zobacz także:

niemowlę i inhalacje
Adobe Stock
Zdrowie
Inhalacja niemowlaka i nawilżanie noska podczas kataru
Inhalacje pomogą niemowlakowi na katar. Zatkany nosek przeszkadza nie tylko w oddychaniu, ale i w ssaniu. Ulgę przynosi odpowiednie nawilżanie. Inhalacje niemowlakowi można robić nawet 2-3 razy dziennie. Dobrze sprawdzają się też w przypadku astmy.

Kaszlącemu i zakatarzonemu niemowlakowi bardzo pomagają inhalacje i nawilżanie noska. Dzięki temu śluz staje się rzadszy, łatwiej go wykrztusić, a wydzielina nie zasycha w nosku. Do inhalacji niemowlaka można używać roztworu soli fizjologicznej (w przypadku kataru) oraz specjalnych leków do nebulizacji (w konkretnych schorzeniach, takich jak np. zapalenie oskrzeli czy astma). Ile powinna trwać inhalacja niemowlaka? Nie dłużej niż 10 minut! Inhalacje można wykonywać już u noworodka. Takie inhalacje dla noworodka pomogą zwalczyć objawy przeziębienia, np. katar lub kaszel. nie stosuj ich jednak na własną rękę, musi zalecić je lekarz. Spis treści :  Inhalacja niemowlaka krok po kroku Jak robić inhalacje niemowlakowi? Inhalacja dla niemowlaka - kiedy? Z czego inhalacje na katar lub kaszel dla niemowlaka? Jaki inhalator wybrać dla niemowlaka? Smoczek do inhalacji czy maseczka? Inne metody nawilżania noska Nawilżanie powietrza podczas kataru Inhalacja niemowlaka krok po kroku Czym inhalować dziecko przy kaszlu, katarze lub astmie? Inhalację dla niemowlaka najskuteczniej wykonasz za pomocą tzw. nebulizatora . Jest to elektryczny inhalator , który zmienia płynny lek lub sól fizjologiczną (wodny roztwór chlorku sodu) w delikatną mgiełkę (aerozol). Jak robić inhalacje niemowlakowi? Jeśli zastanawiasz się co użyć do inhalacji dla niemowlaka - możesz je wykonać np. z soli fizjologicznej. Do pojemniczka wlej sól fizjologiczną (nigdy wodę!) albo lek, a następnie: umieść dziecko wygodnie, najlepiej w pozycji półsiedzącej, możesz natłuścić mu twarz, by nie podrażnić delikatnej skóry, uruchom nebulizator, włóż dziecku maseczkę, inhalacja nie powinna trwać dłużej niż 10 minut, możesz inhalować dziecko 2-3 razy dziennie.   Lek do nebulizacji powinien być w...

Piotr Ratajski
Zdrowie
Jak oczyszczać nosek dziecku?
Oczyszczanie nosa to podstawa leczenia kataru u dziecka. Aby wydzielina nie zalegała w nosie, wystarczy kilka prostych sposobów. Poznaj je koniecznie!

Taka niegroźna choroba i tyle zachodu? – myślisz podczas pierwszego kataru dziecka. Jeszcze nie wiesz, że jeśli nie będziesz walczyć z wydzieliną, malec będzie budził się w nocy co godzinę, płakał i nie dawał się uspokoić. To jeszcze nie koniec. Przezroczysta na początku wydzielina po kilku dniach zmieni kolor, zgęstnieje, do tego dojdzie jeszcze gorączka i wtedy stanie się jasne, że konieczny może być antybiotyk. Diagnoza lekarza: zapalenie ucha (ależ boli!) albo zapalenie oskrzeli (te straszne furkoty w klatce piersiowej). Zatkany nosek będzie przeszkadzał mu w jedzeniu, więc straci ochotę nawet na ulubione mleko. W dodatku po antybiotyku dostanie biegunki i będziesz myślała tylko o tym, aby malec się nie odwodnił. Stop! Dość tego czarnego scenariusza – na szczęście wcale nie musi być tak źle.   Wystarczy, że w porę zauważysz katar i pomożesz dziecku się z nim uporać. Zadbaj o to, aby oddychało świeżym powietrzem – katar nie jest przeciwwskazaniem do spaceru.Wprost przeciwnie. Chłodne powietrze obkurczy nieco śluzówkę, dzięki czemu maluchowi będzie trochę łatwiej oddychać. Podawaj mu też dużo picia, aby rozrzedzić wydzielinę i ułatwić jej odkrztuszenie. Pod nogi łóżeczka podłóż kilka książek, tak aby główka dziecka była wyżej niż klatka piersiowa. W pobliżu łóżeczka rozwieś mokre pieluchy tetrowych – to nawilży powietrze. No i najważniejsze: regularnie oczyszczaj nosek. Zalegająca wydzielina to pożywka dla bakterii. Dlatego: Noś malca w pionowej pozycji Dzięki temu wydzielina nie będzie spływała do uszu, ale wypłynie z noska. Taki sam skutek przyniesie układanie malca na brzuszku (na krótko). Podczas karmienia staraj się, aby malec nie leżał płasko na plecach, tylko tak, aby jego główka była wyżej niż reszta ciała. Możesz też spróbować udrożniających nos inhalacji – do garnka wlej gorącą wodę,...

niemowlę z katarem
Adobe Stock
Zdrowie
Katar u niemowlaka: jak go zwalczać, ile trwa, kiedy do lekarza?
Katar u niemowlaka, czyli zapalenie śluzówki nosa, mogą wywołać wirusy, bakterie lub alergeny. Przyczyna kataru decyduje o sposobie jego leczenia. Inaczej leczy się katar alergiczny, inaczej bakteryjny czy wirusowy. Sprawdź, jak postępować, gdy niemowlę ma katar.

Kataru u niemowlaka pojawia się najczęściej wskutek infekcji wirusowej, którą dziecko zaraża się od bliskich. Rzadziej jego przyczyną jest zakażenie bakteryjne.  Choć katar wydaje się błahą dolegliwością, wymaga leczenia. Szybkie zwalczenie nieżytu nosa jest ważne, aby ułatwić dziecku oddychanie. Młodsze niemowlęta nie potrafią oddychać przez usta, poza tym mają wąskie drogi oddechowe, zatkanie ich przez wydzielinę może utrudniać ssanie mleka, doprowadzić do rozszerzenia się infekcji na dolne drogi oddechowe lub do powstania duszności.  Katar może przybierać różne formy. Opisujemy, jak postępować przy różnych rodzajach kataru u niemowlaka.  Spis treści :   Katar u niemowlaka – objawy Rodzaje i przyczyny kataru u niemowlaka Leczenie kataru u niemowlaka Ile trwa katar u niemowlaka? Katar u niemowlaka – kiedy do lekarza? Katar u niemowlaka – objawy Głównym objawem kataru jest pojawienie się wydzieliny z nosa i kichanie. Ale o katarze (nazywanym przez lekarzy również nieżytem nosa) mówimy także wtedy, gdy nie widać wydzieliny, ale nos nie jest drożny. Objawy kataru u niemowlaka: kichanie, wyciek płynnej wydzieliny z noska, kłopoty z oddychaniem, sapka, zatkany nos, rozszerzone skrzydełka nosowe, gorsze samopoczucie. Katarowi może także towarzyszyć kaszel, który jest skutkiem spływania wydzieliny z nosa po tylnej ścianie gardła. Z reguły zakatarzone dziecko również częściej płacze. To skutek dyskomfortu związanego z utrudnionym oddychaniem . Łzy w tym wypadku mogą mieć korzystne działanie, ponieważ rozpuszczają zaschniętą wydzielinę z nosa, co z kolei przynosi dziecku ulgę. Rodzaje i przyczyny kataru u niemowlaka Katar u niemowlęcia może mieć różną postać: może być wodnisty lub...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz