Jakie leki można podawać na przeziębionemu dziecku? Zależy to od jego wieku i objawów, jednak w aptece dostępnych jest wiele środków na przeziębienie bezpiecznych dla dzieci. Jeśli mimo domowego leczenia, dolegliwości narastają, np. z dnia na dzień rośnie gorączka, nasila się kaszel, trzeba iść z dzieckiem do lekarza.

Reklama

Co na gorączkę u dziecka?

Dla dzieci są leki przeciwgorączkowe z paracetamolem (np.: Apap, Calpol, Panadol) oraz ibuprofenem (np.: Ibufen, Nurofen, Ibum). Te drugie mają dodatkowo działanie przeciwzapalne, dlatego szczególnie poleca się je na przeziębienie u dziecka. Trzeba jednak pamiętać, że dzieci mogą różnie reagować na leki. U jednych skuteczniej obniża gorączkę ibuprofen, u innych paracetamol. Dlatego lek trzeba dobrać indywidualnie.

Kiedy podać lek przeciwgorączkowy?

Lek przeciwgorączkowy podaj dziecku, jeśli temperatura wzrośnie do 38–38,5°C. Kolejne dawki podawaj regularnie:

  • paracetamol – co 4–5 godzin, ale nie więcej niż 5 dawek na dobę;
  • ibuprofen - 3–4 dawki na dobę.

Przeziębienie u niemowlaka leczy się inaczej, dopóki dziecko nie ukończy roku, nawet przy zwykłym przeziębieniu powinien zbadać je pediatra. U starszych dzieci także staraj się nie łączyć różnych leków przeciwgorączkowych, bo rośnie wtedy ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Jedynie gdy gorączka szybko narasta, możesz jednorazowo podać preparat z innej grupy. Jeśli gorączka utrzymuje się ponad 3 dni, idź do lekarza.

Pamiętaj! Dopóki twoja pociecha nie skończy 12 lat, nie podawaj jej leków z kwasem acetylosalicylowym (np. Aspiryny, Polopiryny). Mogą spowodować nieodwracalne uszkodzenia wątroby i mózgu (tzw. zespół Reye’a). Dzieciom do 12. roku życia nie zaleca się też preparatów z wyciągiem z kory wierzby, która zawiera naturalne salicylany. Wprawdzie działają słabiej i ryzyko powikłań jest mniejsze, ale przez to nie dość skutecznie obniżają gorączkę.

Zobacz także

Co na dziecięcy katar?

Gdy dziecko ma zatkany nos, przydatna będzie sól fizjologiczna lub roztwór wody morskiej. Rozrzedzą wydzielinę i ułatwią jej usunięcie. Jeśli katar jest bardzo uciążliwy, możesz sięgnąć po leki, np.: Xylogel, Nasivin, Otrivin. Te dla dzieci mają niższe stężenie substancji leczniczej. Niektóre można stosować już od 5. miesiąca życia dziecka.

Pamiętaj! Leków na katar nie stosuj dłużej niż przez 5–7 dni.

Co na kaszel u dziecka?

Większość syropów bez recepty zaleca się od 3. roku życia dziecka. Przy niewielkim kaszlu pomocne bywają preparaty ziołowe, np. z wyciągiem z prawoślazu lub z babki lancetowatej. Dla najmłodszych dzieci przeznaczony jest np. syrop Prospan. Można go podawać już w 1. roku życia.

Pamiętaj! Syropu wykrztuśnego nie podawaj dziecku po godzinie 17.00. To może zakłócić sen.

Maści rozgrzewające dla dziecka

U dzieci do 3. roku życia nie wolno stosować preparatów z terpentyną ani kamforą, które są silnie uczulające. Dla najmłodszych przeznaczona jest np. maść Pulmex Baby.

Pamiętaj! Smaruj maścią plecy dziecka i górną część klatki piersiowej (nigdy okolicę serca).

Leki złożone na przeziębienie u dziecka

Większość zaleca się od 12. roku życia. Niektóre, np. Fervex Junior, Gripex, można podać dzieciom, które skończyły 6 lat.

Pamiętaj! Tego typu leki łagodzą objawy przeziębienia, jednak go nie leczą. Warto więc po nie sięgać jedynie wtedy, gdy dolegliwości są bardzo nasilone.

Właściwe dawkowanie leków dzieciom

Stosując lek bez konsultacji z lekarzem, przestrzegaj ściśle dawek podanych na opakowaniu. Podany w zbyt małej ilość lek może zadziałać z opóźnieniem lub z gorszym skutkiem. Z kolei zbyt duża dawka może spowodować wystąpienie działań niepożądanych. Dawkę leku przeciwgorączkowego dostosowuje się zawsze do wagi dziecka, a nie jego wieku.

Konsultacja: lekarz pediatra Grażyna Ostapińska-Karaś.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama