Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
otyłość u dzieci
Zdrowie

Kłócicie się? Wasze dziecko będzie grube!

Zła atmosfera w domu i inne zmartwienia mogą powodować otyłość u dziecka.

Po zbadaniu ponad 1000 dzieci w wieku od 11 do 15 lat  naukowcy z Iowa State University ustalili, że wysoki poziom stresu ma bezpośredni związek z nadwagą i otyłością.

Polecamy także: Jak uchronić dziecko przed otyłością? 11 rad dla dzieci w wieku od 2 do 6 lat

– Z naszych obserwacji wynika, że ryzyko nadwagi jest tym większe, im wyższy jest poziom stresu  – powiedziała autorka badań dr Brenda Lohman (źródło: PAP Nauka w Polsce).


Dlaczego tak się dzieje? Prawdopodobnie z dwóch powodów.

  • Stres tuczy, bo zakłóca funkcjonowanie układu podwzgórze - przysadka - nadnercze.
  • Zestresowane dziecko objada się i nie ma ochoty na bieganie czy jazdę na rowerze.

Zobacz też: Ile powinno ważyć dziecko

Z kolei naukowcy z University of Houston Department of Health and Human Performance i Texas Obesity Research Center  (podajemy tę informację za portalem Dziennik.pl) sprawdzili,  jak sytuacja w domu wpływa na chłopców, a jak na dziewczynki.

Okazało się, że dziewczynki częściej tyją, gdy rodzice się kłócą, a rodzina ma kłopoty finansowe. Z kolei chłopcy przybierają na wadze wówczas, gdy  ich matki chorują.

Kłótnie czy inne problemy rodzinne  to oczywiście nie jedyny powód stresu (a więc i tycia).  Dzieci denerwują się  z wielu powodów, np.  gdy mają kiepskie oceny albo problemy z rówieśnikami.

Przyczyny nadwagi  i otyłości u dzieci także mogą być różne. Najpowszechniejszą jest po prostu nadmiar cukru  i dań typu fast food.

Przeczytaj, co robić, gdy dziecko ma nadwagę.

To nadmiar białka (a nie cukru i tłuszczu) powoduje u dziecka nadwagę? [WIDEO]

waga dziecka
Adobe Stock
Aktualności
Najnowsze badania: cesarka = otyłość dziecka
Dzieci urodzone przez cesarskie cięcie są częściej otyłe. Aby tego dowieść przebadano 30 milionów kobiet!

Badania przeprowadził MRC Centre for Reproductive Health na Uniwersytecie w Edynburgu (Szkocja) . Pokazują one, że 14 ze 100 dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie było otyłych, zanim skończyły 5 lat. W przypadku dzieci urodzonych naturalnie współczynnik był mniejszy i wynosił 9 dzieci na 100 urodzonych. Badania wykazały, że niemowlęta z cesarki mają też większą skłonność do otyłości. Cesarka=otyłość, astma, bezpłodność, poronienia? Naukowcy przebadali około 30 milionów dzieci. "Kobiety w ciąży i lekarze muszą być świadomi, że cesarskie cięcie wiąże się z długoterminowymi skutkami dla dziecka i przyszłych ciąż"- mówi autorka analizy dr Sarah Stock. Chociaż badania nie wykazały źródła otyłości u tych dzieci, dr Stock nie wyklucza, że ma to związek z tym, że niemowlaki po cesarskim cięciu są rzadziej karmione piersią . A – jak mówi doktor- najnowsze badania dowodzą, że dzieci karmione piersią rzadziej są otyłe. Z kolei dr Gino Pecoraro podkreśla, że kolejnym powodem otyłości dzieci może być zdrowie matki. "Jednym z powodów wzrastającej ilości cesarskich cięć jest otyłość i starszy wiek matek. Oba z tych czynników podwyższają prawdopodobieństwo cukrzycy ciążowej " – mówi. "Cukrzyca ciążowa z kolei zwiększa ryzyko cięcia cesarskiego. Dziecko z takiego porodu może mieć większe problemy z otyłością oraz cukrzycą i w ten sposób koło się zamyka" – tłumaczy. Astma i inne problemy dzieci urodzonych przez cc We wspomnianym badaniu badacze wykazali, że oprócz skłonności do otyłości, dzieci urodzone poprzez cesarskie cięcie mają większe prawdopodobieństwo zachorowania na astmę . Blisko 20 procent  z nich może mieć tę chorobę, zanim skończy 12 lat. Naukowcy od dłuższego czasu badają powiązanie pomiędzy dziećmi z cesarki a ich zachorowalnością na astmę oraz...

butelka dla rocznego dziecka
Adobe Stock
Aktualności
Butelka dla rocznego dziecka: z czego powinno pić roczne dziecko? [NOWE wytyczne]
Butelka dla rocznego dziecka to nie jest dobre rozwiązanie. Dziecko po 1. roku życia nie powinno pić przez smoczek, co jasno sformułowali eksperci w aktualnym schemacie żywienia. Najpóźniej po pierwszych urodzinach butelkę trzeba zastąpić kubeczkiem, by roczne dziecko nie nabawiło się próchnicy i wad zgryzu.

Butelka dla rocznego dziecka jeszcze do niedawna była oczywistym wyborem dla wielu rodziców. Eksperci są jednak zgodni: choć karmienie butelką jest bardzo wygodne, to roczne dziecko nie powinno pić ze smoczka. Dawanie dziecku butelki do 2. czy nawet 3. roku życia jest szkodliwym rozwiązaniem. Powód? Ryzyko próchnicy i wad zgryzu. Ale nie tylko! Z czego powinno pić roczne dziecko? Roczne dziecko powinno pić z kubka, co oznacza, że po 1. roku życia nie można podawać żadnych pokarmów ani płynów z butelki ze smoczkiem − takie wytyczne znalazły się w nowym, poprawionym schemacie żywienia niemowląt . Co więcej, naukę picia z otwartego kubka należy rozpocząć już ok. 6. miesiąca życia dziecka (dotyczy dzieci karmionych mlekiem z butelki). Pokarmy uzupełniające zaś podaje się niemowlętom twardą i płaską łyżeczką. Uwaga, nowe wytyczne specjalistów pokrywają się z wcześniejszymi zaleceniami co do nauki samodzielnego picia : roczne dziecko powinno pić z otwartego kubka, lepiej więc pominąć etap picia z kubków niekapków i rozsądnie korzystać z bidonów, także tych ze słomką. Kiedy dziecko może pożegnać się z butelką? Roczne dziecko powinno pić z kubka. A po czym poznać, że bez obaw możecie już odstawić butelkę ze smoczkiem? Wymień butelkę na kubek, gdy dziecko: pewnie siedzi (nie da się pić z kubka na leżąco albo półleżąco) dobrze sobie radzi z jedzeniem z łyżeczki (deserki i zupki nie spływają do buzi tak szybko jak woda, więc lepiej zacząć od nich). Butelka dla rocznego dziecka: dlaczego to szkodliwe? Niestety, butelka dla rocznego dziecka sprawia zagrożenie, i to nie tylko czysto teoretyczne. Próchnica, która dotyka niemowlęta i małe dzieci, potrafi zniszczyć nowiutkie mleczaki w rekordowym tempie. Stomatolodzy stworzyli nawet na jej określenie specjalny termin – próchnica butelkowa . Próchnicę butelkową powodują...

miłość, potęga miłości, przytulenie, the power of love
YouTube.com
Pielęgnacja
Potęga miłości i... przytulania – film
Film znaleziony w sieci. Aż trudno uwierzyć, że to reklama telefonii komórkowej. Bo mówi o prawdzie starej jak świat, że miłość jest potęgą. I jak tu się nie wzruszyć, gdy młody ojciec nagle to odkrywa?

Co z tego, że "The Power of Love" to reklama. Pozwala nam się zatrzymać, pomyśleć o tym, co w życiu jest ważne. Nie kolejny gadżet, kolejna zabawka... Dziecko potrzebuje przede wszystkim naszej miłości i czułej uwagi. Wiktu i opierunku też, ale przede wszystkim naszego dotyku, przytulenia. Ktoś może obawiać się, że w ten sposób rozpuści dziecko. Błąd! Mądry rodzic wie, jak do tego nie dopuścić. Przytulanie czyni cuda Przytulając dziecko, pokazujemy mu miłość, ale sprawiamy też, że czuje się ono bezpieczne,staje się ufne, budujemy więź (w czasie przytulania wydziela się oksytocyna, która także jest wydzielana podczas porodu i karmienia piersią, obniża się poziom kortyzolu, hormonu stresu). Psychologowie przestrzegają, że brak bliskości może grozić zaburzeniami rozwoju psychicznego dziecka, a o organizatorzy ogólnopolskiej akcji "Przytulenie ma znaczenie" zbadali, że maluchy, które nie są przytulane, mają również problemy zdrowotne, częściej chorują, są mniej odporne lub nie przybierają na wadze. I odwrotnie przytulane dzieci (chłopcy i dziewczynki): są bardziej otwarte i pewne siebie, chętniej poznają nowe osoby, są bardziej otwarci na wiedzę i doświadczenia mają mniej kłopotów z przystosowaniem do zasad panujących w przedszkolu, szkole, a finalnie – w pracy, chętniej dzielą się przeżyciami z rodzicami są zdrowsi i mniej nerwowi. Kiedy przytulamy? – wyniki badań Organizatorzy akcji spytali rodziców, kiedy przytulają swoje dzieci. Na to pytanie 74 proc. ankietowanych odpowiedziało, że przytula swoje dziecko, wtedy gdy płacze, gdy jest przestraszone (72 proc.) lub chore (71 proc.). Jednocześnie zbliżony odsetek osób okazuje ten gest bez specjalnych powodów (71 proc.), co wskazuje na wewnętrzną potrzebę okazywania czułości. Kolejne pytanie dotyczyło wieku dziecka, do jakiego można je przytulać. I...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak