Majeranek - skuteczny lek na kaszel, katar i przeziębienie
Majeranek można stosować na kaszel lub katar. Jest to skuteczny sprzymierzeniec w walce z objawami grypy i przeziębienia. Pomoże także na chore zatoki i w problemach trawiennych. Ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Stosowany zewnętrznie pomaga na gojenie się ran.
Majeranek jako środek na kaszel działa wykrztuśnie. Można go pić jako napar lub herbatę, a także stosować inhalacje z majeranku. Dobroczynne właściwości ma też maść majerankowa - jest dobra zarówno dla niemowląt, jak i starszych dzieci. W walce z grypą i różnymi infekcjami pomóc mogą również mleko z miodem i czosnkiem, syrop z cebuli, sok z czarnego bzu.
Spis treści:
- Majeranek - na kaszel
- Na co pomaga majeranek?
- Majeranek - właściwości
- Inhalacje z majeranku
- Napar z majeranku - przepis
- Herbata, napar z majeranku dla dzieci
Majeranek na kaszel
Majeranek jest naturalnym sprzymierzeńcem w walce z kaszlem - suchym i mokrym. Ma on jednak działanie wykrztuśne, sprawdzi się więc przede wszystkim przy kaszlu mokrym. Można stosować go także podczas zapalenia oskrzeli. Na kaszel pomoże herbata majerankowa lub napar.
Majeranek - na co pomaga?
Majeranek pomaga na przeziębienie, katar i kaszel. Łagodzi stany zapalne przewodów nosowych, zmniejsza obrzęk, dzięki czemu ułatwia oddychanie. Pomaga też na wodnisty katar, który pojawia się zazwyczaj na początku przeziębienia. Podczas kataru u dziecka możesz stosować maść majerankową, którą bez problemu kupisz w aptece. Majeranek pomoże także w przypadku chorych zatok. Jest też dobry na trawienie, a dla dorosłych - skuteczny w trakcie odchudzania.
Majeranek - właściwości
Majeranek wzmacnia organizm i pozwala szybciej wyzdrowieć. Ma także właściwości przeciwwirusowe i antybakteryjne. W jego skład wchodzi witamina C, witamina B6, A, E, K., a także minerały, takie jak:
- wapń
- żelazo
- potas
- fosfor
- magnez
- cynk
- sód.
Inhalacje z majeranku
Inhalacje z majeranku można stosować na katar, ale także chore zatoki. Żeby przygotować takie inhalacje, będziesz potrzebować:
- miski,
- ręcznika
- dwóch łyżek suszonego majeranku.
Wysyp do miski zioła i zalej wrzącą wodą (ok. 0,5 do 1 litra). Całość zamieszaj i po odczekaniu kilku minut – pochyl głowę nad miską w odległości ok. 40 cm, przykryj głowę ręcznikiem i wdychaj opary.
Napar z majeranku - przepis
Pomoże na katar i kaszel. Do przygotowania naparu z majeranku będziesz potrzebować:
- 1 łyżki suszonego majeranku
- miodu.
Majeranek zalej wrzącą wodą i zaparzaj przez około 15 minut. Gdy odrobinę wystygnie – odcedź, dodaj miód i zamieszaj. Taki napar z majeranku dorośli mogą pić 2-3 razy dziennie, natomiast dzieciom zaleca się jedną filiżankę (około 200 ml) naparu dziennie.
Napar z majeranku łagodzi także ciążowe mdłości (1 łyżeczka na szklankę wrzątku). Ważne! Zbyt duże ilości tego zioła mogą spowodować skurcze macicy, a w konsekwencji przedwczesny poród lub poronienie.
Herbata i napar z majeranku dla dzieci
Próby leczenia dzieci ziołami należy podejmować bardzo ostrożnie. Nie zaleca się podawania majeranku w ilościach leczniczych dzieciom poniżej 6. roku życia ze względu na to, że jego działanie nie zostało dokładnie przebadane pod kątem bezpieczeństwa stosowania u dzieci. Pamiętaj, że nie każde zioła nadają się dla najmłodszych, dlatego przed podaniem ich dziecku - warto skonsultować to najpierw z lekarzem pediatrą.
Zobacz także:
- Imbir na przeziębienie – jak stosować? Przepis na syrop i herbatę
- Jak w naturalny sposób poradzić sobie z przeziębieniem? 6 sposobów
- Mleko z czosnkiem - naturalny środek na przeziębienie, grypę, kaszel i ból gardła