Czas trwania oparzenia słonecznego, zależy od stopnia, w jakim skóra została uszkodzona w wyniku działania promieni ultrafioletowych. Gojenie się zmian po oparzeniu słonecznym może trwać od kilku dni do kilku tygodni, a nawet dłużej. Najszybciej ustępują najbardziej dotkliwe objawy – ból i pieczenie, jednak niektóre ze skutków oparzeń słonecznych trzeba leczyć nawet miesiącami.

Reklama

Spis treści:

Ile trwa leczenie oparzeń słonecznych?

Oparzenie słoneczne 1. stopnia

Ten rodzaj oparzenia słonecznego trwa kilka dni. Uszkodzeniu ulega najpłytsza warstwa skóry – naskórek. Pojawia się zaczerwienienie, pieczenie, ból przy dotyku i lekki obrzęk. Po kilku dniach naskórek zaczyna się łuszczyć.

oparzenie słoneczne ile trwa łuszcząca się skóra
Adobe Stock

fot. Adobe Stock

Oparzenie słoneczne 2. stopnia

Leczenie takiego oparzenia słonecznego trwa od kilka do kilkunastu dni. Zmiany dotyczą zarówno naskórka, jak i płytszych warstw skóry właściwej. Poza zaczerwienieniem, obrzękiem i tkliwością skóry w oparzeniu drugiego stopnia pojawiają się pęcherzyki lub pęcherze wypełnione płynem surowiczy, które z czasem zanikają, a tedy skóra zaczyna się łuszczyć.

Zobacz także
oparzenie słoneczne ile trwa pęcherze
Adobe Stock

fot. Adobe Stock

Oparzenie słoneczne 3. stopnia

Jest najpoważniejsze, gdyż dotyczy naskórka, skóry właściwej oraz nerwów. Poza wymienionymi wyżej objawami pojawia się martwica skóry – jest ona blada i nie reaguje na dotyk. Mogą też pojawić się objawy ogólne takie jak: obniżenie temperatury ciała, spadek ciśnienia krwi, ogólne osłabienie i światłowstręt, które są objawami udaru cieplnego u dziecka lub dorosłego. Leczenie oparzeń 3. stopnia trwać może kilka tygodni i wymaga wsparcia farmakologicznego.

Oparzenia słoneczne a karnacja

Na oparzenia słoneczne najbardziej narażone są osoby o jasnej karnacji, blondyni i rudzi oraz dzieci. Wynika to z faktu, że im mniej znajduje się w skórze pigmentu zwanego melaniną, tym skóra jest mniej odporna na ultrafiolet. Melanina zatrzymuje promienie słoneczne w płytkich warstwach skóry. Skóra jej pozbawiona (skrajny przypadek to albinizm) „wpuszcza’’ głębiej szkodliwe promieniowanie, co wywołuje uszkodzenia. Skóra dziecka różni się od skóry dorosłego i jest znacznie bardziej wrażliwa na promienie słoneczne.

Objawy oparzenia niestety zauważa się najczęściej późno, bo po kilku godzinach od opalania się. Nasilenie oparzeń zależy od odcienia skóry oraz czasu, przez jaki była ona wystawiona na działanie promieni słonecznych, a także od pory dnia i szerokości geograficznej – im bliżej równika, tym silniejsze działanie słońca. Przy łagodnym oparzeniu słonecznym (zaczerwienie skóry), można stosować kremy i inne produkty na oparzenia słoneczne, by złagodzić dolegliwości.

Powikłania po oparzeniach słonecznych

Należą do nich przebarwienia, blizny oraz czerniak. Z przebarwieniami można walczyć, ale jest to proces czasochłonny i dość kosztowny. Najlepsze efekty dają zabiegi wykonywane w salonach kosmetycznych (głęboki peeling chemiczny, laseroterapia).

Im poważniejsze oparzenie słoneczne, tym większe ryzyko powstania blizn. Można im zapobiegać, stosując przepisane przez lekarza maści. Do specjalisty warto się zgłosić przy 2. stopniu oparzenia, a przy stopniu 3. jest to wręcz niezbędne. Szczególnie istotne jest, aby oparzenia słoneczne 2. i 3. stopnia u dzieci leczyć pod okiem specjalisty. Powstałe w dzieciństwie blizny będą się powiększać podczas wzrostu dziecka i mogą dla niego stanowić problem.

Udowodniono, że przebyte oparzenia słoneczne zwiększają ryzyko zachorowania na czerniaka. Dlatego tak ważne jest, aby chronić skutecznie skórę przed oparzeniami słonecznymi. Co prawda wcześnie wykryty czerniak jest w pełni wyleczalny, jednak nigdy nie wiadomo, czy uda się zmianę nowotworową uchwycić wystarczająco wcześnie.

Zapobieganie oparzeniom słonecznym

Dzieci do trzeciego roku życia nie wolno opalać! Ich skóra jest wyjątkowo wrażliwa na działanie promieni słonecznych. Niemowlęta należy chronić przed promieniowaniem UV, unikając wystawiania ich na bezpośrednie działanie słońca. Dzieci od roku do trzeciego roku życia też warto chronić w cieniu. Jednak nie zawsze jest to możliwe, dlatego koniecznie trzeba je smarować kremem z filtrem UV dopasowanym do wieku dziecka i ubrankami, które ochronią najbardziej narażone oparzenia części ciała (barki, kolana, stopy, twarz).

Przedszkolaki mogą przez chwilę przebywać na słońcu bez ochrony filtrów. Czas takiego nasłonecznienia, które sprzyja tworzeniu witaminy D w organizmie, nie powinien jednak trwać dłużej niż 15-20 minut i lepiej tego nie robić między godziną 11:00 a 15:00, aby uniknąć oparzeń słonecznych dziecięcej skóry. Po takim prozdrowotnym naświetlaniu trzeba dziecko nasmarować kremem z filtrem i chronić czapeczką z daszkiem albo kapeluszem z dość szerokim rondem.

Osoby dorosłe także powinny chronić się przed nadmiernym opalaniem. Moc filtra i częstość jego nakładania trzeba dostosować do fototypu skóry, pory dnia, szerokości geograficznej i czasu, jaki planuje się przebywać w pełnym słońcu.

Więcej o opalaniu:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama