RDW - kiedy jest w normie, a kiedy podwyższone i co oznacza wynik?
Jednym z elementów mierzonych w trakcie morfologii krwi jest właśnie RDW. Dlaczego tak ważne jest, by znać poziom tego wskaźnika?
Wskaźnik RDW w morfologii przedstawiany jest w procentach. Ile powinien wynosić u zdrowego człowieka i o czym świadczy jego podwyższenie lub obniżenie? Dowiedz się wszystkiego na temat RDW.
Co to jest RDW?
To wskaźnik mówiący o tym, jaki jest rozkład czerwonych krwinek (erytrocytów) we krwi oraz jak bardzo różnią się one między sobą. Uzyskuje się go na podstawie jednego z podstawowych badań – morfologii krwi. Jeśli wyniki wskazują na znaczne odchylenie od normy, wówczas świadczy to o chorobie, najczęściej o danym typie niedokrwistości.
Zobacz też: RDW SD w wynikach morfologii
Jak wykonać badanie?
W celu sprawdzenia poziomu RDW należy wykonać morfologię krwi. RDW jest jednym z podstawowych elementów, jakie bierze się pod uwagę w tym badaniu. Najlepiej jest udać się na badanie rano, na czczo. Krew można pobrać na trzy sposoby:
- z żyły łokciowej;
- z palca;
- z płatka ucha.
Normy RDW
Prawidłowy poziom RDW jest różny w zależności od tego, kto jest poddawany badaniu. Parametr ten powinien wynosić:
- 11,5-16,5% w przypadku noworodków;
- 11,5-14,5% w przypadku starszych dzieci i osób dorosłych.
Normy wyników badań krwi mogą różnić się w zależności od laboratorium, w którym wykonywane jest badanie oraz od sposobu pomiaru. Każde laboratorium ma obowiązek podawać normy, w jakich powinien mieścić się wynik zgodnie z daną metodologią badania.
O czym świadczy podwyższone RDW?
Podwyższony wskaźnik RDW informuje o tym, że krwinki czerwone znacząco różnią się między sobą pod względem wielkości. Może to wypływać z nieprawidłowego procesu tworzenia się ich na skutek niedoborów takich składników jak:
- żelazo;
- witaminy z grupy B.
Niedobór ten może powstać na skutek:
- niedostatecznej podaży składników;
- głodzenia się;
- chorób szpiku kostnego;
- zaburzeń wchłaniania jelitowego.
Podwyższony wskaźnik RDW może ujawnić się przy:
- infekcji bakteryjnej lub wirusowej;
- przyjmowaniu niektórych leków;
- zatruciu pokarmowym;
- chorobie nowotworowej;
- powiększeniu śledziony;
- zaburzeniach autoimmunologicznych;
- zespole poprzetoczeniowym;
- wadach w budowie erytrocytów lub hemoglobiny.
Na co wskazuje obniżone RDW?
Podczas gdy podwyższone RDW prawie zawsze wiąże się z chorobą, zbyt niski wskaźnik nie musi oznaczać niczego złego. W przypadku gdy inne wyniki badań są w normie, a pacjent nie odczuwa żadnych objawów chorobowych, nieznacznie obniżone RDW nie powinno niepokoić. Trzeba być jednak czujnym, ponieważ niskie RDW może świadczyć o tym, że czynność krwiotwórcza szpiku jest mocno zahamowana. Przyczyn tego stanu rzeczy należy wówczas szukać w:
- anemii na skutek znacznego niedoboru żelaza;
- niewydolności szpiku;
- białaczce.
Zobacz też: