Zielona biegunka u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie

Zielona biegunka u dziecka – skąd się bierze, jak postępować?

Zielona biegunka u dziecka powinna być powodem do odbycia konsultacji z pediatrą. Przyczyn zielonej biegunki może być kilka – jedne są niegroźne, inne mogą świadczyć o konieczności podjęcia leczenia.

Zielony kolor stolca u dziecka może być spowodowany wprowadzeniem do diety zielonych warzyw: sałaty, roszponki, szpinaku i innych zielonych roślin. Zielone zabarwienie kupy daje też obecność żółci w kale, zwłaszcza przy biegunce, kiedy żółć nie zdąża zmienić koloru na brązowy i barwi odchody na zielono. Czasami przyczyną zielonej biegunki u dziecka jest również zakażenie bakteryjne. 

Jakie leki włożyć do wakacyjnej apteczki – radzi pediatra [WIDEO]

Przyczyny zielonej biegunki u dziecka

Zielona biegunka wywołana zielonymi pokarmami lub obecnością żółci w kale, która trwa krótko i nie towarzyszą jej inne objawy ogólne, np. gorączka, nie jest powodem do niepokoju. Jednak zielona biegunka trwająca ponad jeden dzień, połączona ze skurczowymi bólami brzucha, wymiotami, obecnością w kupce niemowlaka lub dziecka ropy, krwi lub śluzu, świadczy o zakażeniu układu pokarmowego bakteriami, np. salmonellą.

Czytaj też: O czym świadczy biegunka z krwią u dziecka

 

Gorączka połączona z biegunką u dziecka może świadczyć o zakażeniu, w którym doszło do przeniknięcia bakterii z jelit do krwi, czyli do do rozszerzenia się stanu zapalnego z układu pokarmowego na cały organizm. Najczęściej dzieje się tak wtedy, gdy mikroflora jelitowa dziecka jest zaburzona i nie stanowi bariery ochronnej dla mikroorganizmów chorobotwórczych.
 
Inne przyczyny zielonej biegunki u dziecka:
  • zakażenie rotawirusami
  • alergia na składnik pokarmowy (biegunce może towarzyszyć wysypka)
  • zmiana mleka matki na mleko modyfikowane bogate w żelazo
  • żółtaczka
  • przyjmowanie antybiotyków.

Diagnozowanie i leczenie zielnej biegunki u dzieci

W celu postawienia diagnozy lekarz przeprowadza wywiad i może zlecić wykonanie badania ogólnego kału oraz badania bakteriologicznego czy mikrobiologicznego, które pozwala wykryć lub wykluczyć obecność grzybów lub pasożytów.
 

Zawsze przy biegunce stosuje się nawadnianie chorego dziecka. Jeśli biegunka jest nasilona, a dziecko małe, może konieczne okazać się nawadnianie w warunkach szpitalnych (kroplówka). Leczenie zielonej biegunki u dziecka przeprowadza się po ustaleniu jej przyczyn. W przypadku zakażeń bakteryjnych często stosuje się antybiotyki, które trzeba podawać zgodnie z zaleceniami lekarza i kontynuować leczenie tak długo, jak lekarz poleci – nie wolno przerywać leczenia po ustąpieniu biegunki, w przeciwnym razie choroba może nawrócić.

Sprawdź też:
Zdrowie
Biegunka to tylko wierzchołek góry lodowej. Dowiedz się więcej o zakażeniu rotawirusami [VIDEO]
Biegunka to tylko jeden z objawów infekcji rotawirusowej. Zwykle towarzyszą jej również wymioty i gorączka. Związana z tym utrata wody i elektrolitów z organizmu może prowadzić do odwodnienia. Jak je rozpoznać i jak mu zapobiec? Obejrzyj film i sprawdź!

  Artykuł powstał w ramach kampanii „Powstrzymaj rotawirusy”

biegunka w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Biegunka w ciąży może być objawem zatrucia pokarmowego lub... rychłych narodzin dziecka, jeśli występuje przed porodem. Biegunka może też pojawiać się we wczesnej ciąży lub na późniejszym jej etapie po preparatach dla ciężarnych z żelazem. Warto wiedzieć, co oznacza biegunka w ciąży, ile może trwać i jak sobie z nią poradzić, skoro ciężarna nie powinna samodzielnie stosować żadnych leków.

Biegunka może pojawić się na każdym etapie ciąży. Ciężarne zmagają się z tą dolegliwością na początku ciąży, w II trymestrze lub krótko przed porodem. Przyczyny rozwolnienia w ciąży mogą być różne, ale zawsze budzą niepokój. I słusznie, bo niektóre objawy, jakie mu towarzyszą, np. ból brzucha, mogą oznaczać problemy ze zdrowiem. Niepokoić powinna zwłaszcza ostra biegunka w ciąży, która jest wskazaniem do jak najszybszej wizyty u lekarza.  Spis treści: Biegunka w ciąży – objawy Biegunka w ciąży – przyczyny Biegunka we wczesnej ciąży Biegunka w drugim trymestrze ciąży Biegunka przed porodem Co pomoże na biegunkę w ciąży? Biegunka w ciąży – kiedy do lekarza? Biegunka w ciąży – jak zapobiec? Biegunka w ciąży – objawy Biegunka (z łac. diarrhoea ), nazywana też rozwolnieniem, jest reakcją obronną organizmu między innymi na bakterie i wirusy znajdujące się w przewodzie pokarmowym. Objawami biegunki są częste wypróżnienia przy zmianie konsystencji stolca (jest bardziej płynny lub wręcz wodnisty). Biegunce w ciąży może towarzyszyć osłabienie, gorączka lub bóle brzucha.  Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje, że o biegunce można mówić wtedy, gdy w ciągu doby pojawiają się więcej niż trzy rzadsze stolce – półpłynne, płynne lub wodniste. W zależności od czasu trwania biegunki dzieli się na: ostre (do 14 dni), przetrwałe (14–30 dni), przewlekłe (powyżej 30 dni). Biegunka może wystąpić u przyszłej mamy w każdym trymestrze ciąży i może wiązać się z różnymi czynnikami. Nie zawsze musi oznaczać coś poważnego. Mimo to lepiej być czujnym i obserwować, czy nie pojawiają się dodatkowe niepojące objawy. Biegunka w ciąży –...

pokrzywka u niemowlaka
Adobe Stock
Zdrowie
Pokrzywka u dziecka: co ją wywołuje, jak leczyć zmiany na skórze?
Pokrzywka u dziecka to swędzące zmiany skórne podobne do oparzenia pokrzywą. Pokrzywkę wywołują różne czynniki: alergie, wirusy, bakterie, pasożyty i inne. W pozbyciu się wysypki mogą pomóc domowe sposoby, jednak zwykle należy udać się do lekarza, który przepisze odpowiednie leki.

Pokrzywkę u dziecka może wywołać alergia , wirus , grzyb lub pasożyt . Zdarza się również, że wysypka pojawia się jako niepożądany odczyn poszczepienny lub wskutek bakteryjnego nadkażenia skóry. Pokrzywka przypomina bąble podobne do zmian powstających po ukłuciu owada lub po dotknięciu pokrzywą (stąd nazwa). Taką reakcję fachowo nazywa się wysiewem swędzących rumieniowo-obrzękowych zmian skórnych i bąblami pokrzywkowymi. Spis treści: Pokrzywka u dziecka: czy jest niebezpieczna Przyczyny pokrzywki u dzieci Jak wygląda pokrzywka u dziecka (zdjęcia) Rodzaje pokrzywki u dzieci Objawy przy pokrzywce u dziecka Pokrzywka u dzieci a objawy Covid-19 Co robić, kiedy dziecko ma pokrzywkę? Leczenie pokrzywki   Czy pokrzywka u dziecka jest niebezpieczna? Sama pokrzywka, jako zmiana skórna, nie jest niebezpieczna dla dziecka. Niekiedy jednak może mieć charakter ostry . Dochodzi wtedy do wystąpienia dodatkowych objawów: obrzęku gardła, języka, czy krtani, co może prowadzić do problemów z oddychaniem – konieczne może być udzielenie dziecku pomocy w szpitalu . Nie każda pokrzywka kończy się leczeniem szpitalnym. Wszystko zależy od wieku pacjenta, stopnia nasilenia choroby, a także wystąpienia innych objawów. Jeżeli jednak objawom towarzyszy obrzęk naczynioruchowy (na języku, w krtani), należy natychmiast udać się do lekarza, który przepisze dziecku leki przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. Spa - Akademia Młodych Rodziców Pokrzywka u dzieci nie jest zaraźliwa . Żadna z jej form – ani ostra (która utrzymuje się do 6 tygodni), ani przewlekła (powyżej 6 tygodni), ani nawracająca (utrzymuje się ponad 6 tygodni, a po jakimś czasie powraca) – nie zagraża innym dzieciom i osobom dorosłym, z którymi dziecko ma kontakt. Przyczyny pokrzywki u dzieci...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj