Sezon na szparagi trwa krótko, bo tylko 3–4 tygodnie. Warto z niego korzystać, bo szparagi to zdrowe i smaczne warzywa, które warto wprowadzić do diety niemowlaka. Później możesz przyrządzać dania z warzyw, które po ugotowaniu są zbliżone smakiem do szparagów, np. z porów, młodej marchewki. Francuzi mówią nawet, że pory to szparagi biednych. To powiedzenie nie jest już jednak aktualne – w maju i czerwcu szparagów jest wiele i są niedrogie. Zielone i białe, w zgrabnych pęczkach cieszą oko na straganach i w supermarketach. Czasem bywają też fioletowe – są słodsze i zawierają mniej błonnika. Sprawdź, od kiedy można podawać szparagi niemowlętom i jak je przyrządzać.

Reklama

Spis treści:

Szparagi w diecie niemowlaka

Szparagi są bardzo dobrze tolerowane przez niemowlęta, a przede wszystkim zdrowe. Dostarczą dziecku witamin A, C i K, kwasu foliowego oraz mikroelementów: wapnia, sodu, magnezu, fosforu. Działają przeciwnowotworowo ze względu na zwartość sulforafanu, izotiocyjanianów, indoli oraz inuliny, która jest prebiotykiem sprzyjającym utrzymaniu prawidłowej flory jelitowej i wymiata z organizmu szkodliwe substancje.

Szparagi dla niemowlaka - od kiedy podawać?

W zaleceniach rozszerzania diety niemowlaka znajduje się rada, aby szparagi podawać od 8 miesiąca życia dziecka. Początkowo szparagi podaje się w formie zmiksowanej, np. jako zupkę krem. W miarę jak dziecko będzie rosło, szparagi nie muszą już być tak mocno rozdrabniane.

Najdelikatniejsze są szparagi zielone, których nawet nie trzeba obierać. Bardziej wyrazistym smakiem odznaczają się szparagi białe, dlatego można je podać w drugiej kolejności.

Zobacz także

Jest mnóstwo przepisów na potrawy ze szparagami. Poniżej przedstawiamy najlepsze według nas.

Szparagi dla niemowlaka – przepisy

Zupa krem ze szparagów dla niemowląt

Szparagi umyte i pozbawione zdrewniałych części ugotuj w niewielkiej ilości wody. Najpierw wrzuć łodygi, a po pewnym czasie dorzuć główki szparagów. Po ugotowaniu całość zmiksuj lub przetrzyj przez sito. Dodaj żółtko i drobniutko posiekany koperek. Dokładnie wymieszaj.

Mus szparagowy dla niemowlęcia

Usuń zdrewniałe części szparagów, dokładnie je umyj i ułóż w naczyniu żaroodpornym. Skrop szparagi oliwą, posyp tymiankiem i upiecz – wystarczy 15-20 minut w temperaturze 180 stopni. Sprawdź, czy się upiekły: wbij widelec, jeśli szparag jest miękki, ale nadal dość jędrny, to znaczy, że jest gotowy.

Wyjmij szparagi z piekarnika i przełóż do blendera. Dodaj niewielką ilość wody i jogurtu naturalnego i dokładnie zmiksuj.

Przepisy ze szparagów dla starszych dzieci

Szparagowy bukiet z marchewką (od 11. miesiąca życia)

Pęczek białych szparagów obierz, z pęczka zielonych odetnij twarde końce. Pęczek marchewki umyj, obierz, przekrój korzenie wzdłuż. Ugotuj warzywa na parze. Ułóż szparagi na ogrzanych talerzach w formie bukietu, przekładając je marchewką. Podaj ze świeżym masłem.
Nasza rada: Posmarowane masłem, podlane łyżką wywaru lub wody i posypane koperkiem szparagi można piec w folii aluminiowej w 200°C, ułożone w dwóch warstwach. Wystarczy 30–40 minut.

Tagliatelle z zielonymi szparagami i suszonymi pomidorami (od 3. roku życia)

Pół paczki makaronu ugotuj al dente z dodatkiem oliwy. Duży pęczek zielonych szparagów umyj, odetnij twarde końce, pokrój na kawałki, uduś na maśle pod przykryciem, by nieco zmiękły (główki krócej). Dodaj pół słoika pokrojonych w paski suszonych pomidorów w oliwie, łyżkę oliwy z pomidorów, czosnek do smaku. Zagotuj. Wymieszaj z gorącym makaronem i posyp dwiema łyżkami parmezanu.
Nasza rada: Zamiast parmezanu możesz posypać potrawę pokrojonym w drobną kosteczkę lub pokruszonym serem feta, jak również łyżką drobniutko posiekanej bazylii.

Białe szparagi z zielonym sosem (od 4. roku życia)

Trzy pęczki białych dość grubych szparagów obierz i odetnij końce. Z łykowatych skórek ugotuj wywar i przecedź go. Do leciutko osolonego wywaru włóż szparagi i ugotuj (muszą być miękkie, lecz nie rozgotowane). Dwie łyżki uprażonych na patelni orzeszków piniowych, pół pęczka posiekanej natki i dwa pokrojone ząbki czosnku włóż do miksera, dodaj 100 ml oliwy i zmiksuj. Gorące szparagi ułóż na talerzach i polej delikatnie sosem pesto.
Nasza rada: Szparagi możesz podać też na zimno, polewając je winegretem (z sokiem z cytryny, a nie octem).

Szparagi na płatkach cielęciny (od 4. roku życia)

Dwa pęczki białych szparagów umyj, pokrój na kawałki (ok. dwucentymetrowe), obierz, ugotuj, odcedź, wystudź. Na płaskim półmisku połóż 12 cieniutkich płatków pieczeni cielęcej, na każdym ułóż górkę ze szparagów. Oszczędnie polej gęstym sosem (majonez z jogurtem), posyp koperkiem, ozdób pomidorkami koktajlowymi, kawałeczkami świeżego ogórka i ćwiartkami jajek na twardo.
Nasza rada: Szparagi możesz też ułożyć na plasterkach szynki.

Rzodkiewki a la szparagi (od 2. roku życia)

Gdy nie masz szparagów, cztery pęczki czerwonych rzodkiewek o białych końcach obierz ze skórki i ugotuj. Odcedź, polej roztopionym masłem i posyp przyrumienioną na suchej patelni bułeczką.
Nasza rada: Nie próbuj gotować rzodkiewek nieobranych. Wyglądają nieestetycznie i są mniej smaczne.

Zupa krem z porów jak szparagowa (od 12. miesiąca życia)
Potrzebny będzie pęczek młodych porów, cztery białe ziemniaki. Białe części porów i obrane, pokrojone w kostkę ziemniaki ugotuj w dwóch szklankach wywaru z cielęciny, zmiksuj, dopraw do smaku. Zupę podaj w filiżankach, do każdej wlej pół łyżeczki oliwy truflowej lub bazyliowej.
Nasza rada: Zielonych części porów nie wyrzucaj, lecz zużyj je do zupy jarzynowej lub uduszone na oliwie – do tarty. Zupę możesz ugotować na wodzie – też będzie smaczna.

Jak gotować szparagi?

Białe szparagi starannie obieraj ze skórki i odcinaj ok. 1 cm na końcu (bywają gorzkie). Nieobrane nie nadają się do jedzenia, bo ich skórka przypomina łyko! Od zielonych odłam tylko twarde końce.

  • Białe szparagi powinny być jędrne i jednakowej grubości. Nie kupuj bardzo cienkich, bo trudno się je obiera.
  • Obieraj je ostrym nożykiem lub specjalnym urządzeniem do obierania szparagów. Zaczynaj od miejsca poniżej główki aż do końca. Rób to starannie, by nie pozostały włókna. Jeśli chcesz, by szparagi były w całości, powiąż je w pęczki po kilka sztuk i umieść w wysokim wąskim garnku – główki powinny wystawać z wody. Gotuj pod przykryciem.
  • Możesz pokroić szparagi na kawałki. Główki gotuj osobno, bo szybko miękną.
  • Gotuj 8–15 minut od zagotowania, na wolnym ogniu. Powinny być dość miękkie, lecz jędrne.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama