Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko, kuchnia dla malca
Żywienie

10 produktów, których nie powinno jeść małe dziecko

Parówka z keczupem, gazowany napój, frytki, hamburger, popcorn – maluchy lubią takie „smakołyki”. Ale prawda jest taka, że takie dania nie bardzo nadają się dla małych dzieci. Czym je sprytnie zastąpić? Są sposoby, by wilk był syty i owca cała.

Oczywiście, jeśli dziecku zdarzy się zjeść niezdrowe jedzenie nic strasznego się nie stanie – jednak dbaj o to, by codzienna dieta malucha nie była oparta na wysoko przetworzonym jedzeniu lub na fast foodzie. O dietę małego dziecka, czyli do trzeciego roku życia, musisz dbać szczególnie. Bo chodzi o jego zdrowie nie tylko teraz, ale także w przyszłości.

Chleb tostowy

Najczęściej chleb tostowy ma w składzie substancje konserwujące, które przedłużają jego trwałość, a także środki spulchniające i tzw. polepszacze.
Zdrowszy zamiennik: miękkie grzanki ze zwykłego chleba (najlepiej pieczonego na zakwasie) lub z bułki.
Po 2. roku życia

Zobacz też: 7 rodzajów pieczywa dla dziecka

Napoje gazowane

Zawarty w napojach gazowanych dwutlenek węgla sprawia, że dziecko może się skarżyć na wzdęty brzuszek. Poza tym mają w składzie dużo cukru i szkodliwe substancje dodatkowe, np. kwas ortofosforowy, aromaty, barwniki.
Zdrowszy zamiennik: woda źródlana niskozmineralizowana i soki – dla niemowląt specjalnie dla nich przeznaczone oraz soki świeżo wyciskane w domu; dla przedszkolaków – soki 100% (bez dodatku cukru).
Po 4–6. miesiącu

Konserwy w puszkach

Zarówno konserwy mięsne, jak i rybne. Są zbyt słone, zawierają dużo tłuszczu. Puszkowana żywność nie jest odpowiednia dla najmłodszych także dlatego, że niektóre związki, które są w metalowych puszkach, mogą przenikać do żywności.
Zdrowszy zamiennik: dania w słoiczkach dla niemowląt i małych dzieci (z mięsem, jak i rybą, np. łososiem). Dla starszych mięso lub ryba pieczone, duszone lub gotowane w domu.
Po 5. miesiącu życia

Zwykłe parówki

W przypadku parówek trudno ustalić ich skład, poza tym zwykle robione są z nie najlepszych gatunków mięsa i podrobów, zawierają sporo niemięsnych dodatków, tłuszczu, a także konserwantów. Dopuszczalne są jedynie parówki przeznaczone specjalnie dla najmłodszych (powyżej 1. roku życia) – jednak ogranicz ich jedzenie, np. jedynie do domowych fast foodów.
Zdrowszy zamiennik: pieczone w domu mięso (np. indyk) i wędliny dobrej jakości, też pieczone. Kupując wędzone wędliny, wybieraj te mniej intensywnie różowe i o mniejszej zawartości azotanów; chudy pasztet domowy.
Po 10–11. miesiącu życia
 

Galaretka z torebki

Gotowa galaretka w proszku kupowana w sklepie zawiera sztuczne barwniki i aromaty, sporo cukru i syntetyczny kwasek cytrynowy.
Zdrowszy zamiennik: domowa galaretka. Wystarczy zagotować szklankę soku lub kompotu i wsypać, ciągle mieszając, dwie łyżeczki żelatyny. Zanim wlejesz ostudzoną galaretkę do miseczki, ułóż w niej owoce.
Po 12. miesiącu życia.

Zobacz też: przepis na galaretkę z soku

Rozszerzanie diety niemowlęcia zacznij od warzyw [WIDEO]

parówki dla dziecka
Fotolia
Dieta
Parówki, konserwy i złej jakości wędliny - nie dla niemowlaka!
Mięso to ważny składnik diety niemowlaka. Jednak właśnie dla najmłodszych dzieci trzeba je szczególnie starannie wybierać. Choć podanie maluchowi parówki jest łatwe - nie rób tego. Zaraz się przekonasz dlaczego.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px 'Geneva CE'} Więcej wartościowych składników na pewno zawiera mięso niż przetwory mięsne, które oprócz mięsa mają w składzie, bo muszą (są produkowane na skalę przemysłową), także substancje dodatkowe , które polepszają ich wygląd, barwę, konsystencję. Czasem przedłużają też świeżość. Wszystkie one są badane i jeśli są stosowane w przepisowych ilościach, nie są szkodliwe. Ale dzieciom warto podawać produkty, w których jest stosunkowo niewiele dodatków, bo im mniej przetworzona żywność , tym lepiej dla ich zdrowia. Duża ich ilość może spowodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego - szczególnie u alergików, bo ich układ odpornościowy i tak jest nieco słabszy niż u zdrowych dzieci. Poza tym dzieci mają mniejszą masę ciała i ta sama ilość dodatków, która nie zaszkdzi dorosłemu, dla dziecka może być szkodliwa. Najlepiej, by niemowlęta jadły mięso przygotowane w domu. Dopiero pod koniec pierwszego roku życia możesz im podać wędlinę , ale tylko dobrej jakości. Zobacz też: Dlaczego mięso z hodowli ekologicznej jest zdrowsze? 4 argumenty Jak kupować wędliny dla niemowląt? Raczej te znanych firm i dobrej jakości, np. polędwicę, szynkę, pieczony schab. Najlepsze są chude wędliny: drobiowe, cielęce lub wieprzowe. Niektóre wyroby z mięsa bardzo rozdrobnionego mogą zawierać spore ilości tłuszczu, mimo tego że jest on niewidoczny (np. parówki i mortadela). Mogą być w nich także dodatki niewskazane dla dzieci. Kupując wędliny w opakowaniu zawsze możesz sprawdzić informacje o ich składzie - zrezygnuj z tzw. wyrobów wysokowydajnych, bo jest w nich dużo wody i substancji dodatkowych, np. skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej, białka sojowego, karagenu, fosforanów, błonnika pokarmowego itd.  Zobacz też: Jak podawać dziecku mięso? 5 sprawdzonych sposobów Jakich...

rodzina, obiad, kuchnia
Żywienie
9 zasad rodzinnej diety
Chciałabyś, aby twoja rodzina zdrowo jadła? Sprawdź, jakie zasady powinny was obowiązywać. Dopilnuj, byście ich przestrzegali, a zobaczysz, że zyska na tym wasze zdrowie. Oto 9 ważnych zasad, którymi warto się kierować.

Choć trudno jest zmienić stare nawyki , warto to robić. Spróbuj ograniczyć jedzenie białych bułek, smażonego tłustego mięsa i picie słodzonych napojów. To wcale nie takie duże wyzwanie! Poza tym pamiętaj o innych ważnych składnikach diety i lekkostrawnym sposobie przygotowywania dań. 1. Podawaj pięć porcji warzyw i owoców dziennie Porcją dla dorosłego jest np. jedno średniej wielkości jabłko lub marchewka, lub szklanka soku. Dzieciom dietetycy zalecają w ciągu dnia 200 g owoców i 400–500 g warzyw. Podziel tę ilość na porcje, zgodnie z tym, co lubi maluch. Podaj np. pół jabłka, morelę, pół szklanki soku – to dzienna porcja owoców . Warzywa gotuj na parze, podawaj w zupach albo surowe – w cząstkach jako przekąski. Owocami zastępuj słodycze – są świetne na podwieczorek . Kupuj owoce i warzywa z pewnych źródeł lub ekologiczne – choć kosztują więcej niż te z tradycyjnych upraw, to są zdrowsze. Zimą podawaj mrożonki. 2. Przyrządzaj dania gotowane, duszone lub pieczone Najlepiej gotuj na parze (straty witamin i składników mineralnych są wtedy najmniejsze) lub tradycyjnie w wodzie – warzywa i owoce tylko do miękkości. Mięso duś lub piecz – tak jest najzdrowiej. Zrezygnuj ze smażenia lub smaż krótko, na gorącym tłuszczu, by nie wsiąkał w potrawę. 3. Postaw na produkty pełnoziarniste Czyli bułki i chleb razowy (dobrze wypieczony), typu graham, pieczywo z dodatkiem mąki orkiszowej, makaron razowy, brązowy ryż, kasze (gryczana, jęczmienna, jaglana, kukurydziana) i płatki owsiane. Małe dzieci (powyżej roku) nie powinny jeść tylko białego pieczywa (zwłaszcza bułeczek). Produkty z ziaren mało oczyszczonych i grube kasze zawierają m.in. cenne witaminy z grupy B, witaminę E oraz PP, a także wapń i żelazo. 4. Serwuj ryby 1-2 razy w tygodniu Piecz je lub gotuj. Ich przyrządzanie nie jest...

Zdrowe sok
Fotolia
Żywienie
Jakie soki podawać małemu dziecku?
Co jest w prawdziwym soku? Mnóstwo dobrego: witaminy, składniki mineralne, błonnik. Właśnie dlatego trzeba go starannie wybrać. Bo buteleczka buteleczce nierówna.

Dzieci podobnie jak dorośli powinny jeść pięć porcji warzyw i owoców w ciągu dnia. Jeśli twoje dziecko tego nie lubi, sok jest dobrym rozwiązaniem, choć oczywiście warzywa i owoce warto również podawać w innych formach. Jakie soki podawać dziecku? Ze względu na zdrowie dziecka ważne jest, by kupować tylko wartościowe soki lub… robić je w domu samodzielnie . Wtedy masz absolutną pewność, co podajesz swojemu dziecku i możesz dowolnie zmieniać ich skład. Wymaga to nieco czasu, ale i zabawa w komponowanie nowych smaków i testowanie, z jakich warzyw i owoców da się wycisnąć sok, może być przednia. Wystarczy, że kupisz sokowirówkę – niektóre modele nie wymagają już nawet, żeby wrzucać do nich obrane owoce. Wystarczy je umyć. A może dziecko pomoże ci w kuchni? To dobry sposób, by zachęcić je do picia soków. Co oznacza sok 100%? Jeśli na opakowaniu jest taki napis, to znak, że jego zawartość w stu procentach pochodzi z owoców lub warzyw. Tylko taki produkt może nosić nazwę soku. Jeśli nie ma tego słowa na etykiecie, to nawet jeśli opakowanie najbardziej przypomina opakowanie soku, jego zawartość nim nie jest. Prawdziwy sok 100% zawiera sok wyciśnięty bezpośrednio z owoców lub otrzymany z zagęszczonego soku owocowego (poprzez odtworzenie proporcji wody, która wcześniej została odparowana). Nie zawiera sztucznych barwników , aromatów, nie może być też chemicznie konserwowany. Najlepszy sok dla dziecka - butelka czy karton? Nie ma za to znaczenia, czy sok jest w butelce, czy w kartonie. W każdym z nich może być wartościowy sok . Dzieciom w drugim i trzecim roku życia nadal warto podawać soki typu junior przeznaczone specjalnie dla dzieci. Masz wtedy gwarancję jakości. Starszym kilkulatkom możesz już zaproponować soki, które kupujesz dla całej rodziny. Ale wybieraj je starannie. Zrób to sama: Sok przecierowy z dyni i...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak