6 przepisów na dobry humor dla dziecka - do druku
Dzięki diecie twoje dziecko może mieć lepszy nastrój i mnóstwo energii - to tak jakby codziennie wstawało prawą, a nie lewą nogą. Zobacz, co przygotować maluchowi, żeby przez cały dzień był w dobrym humorze.
1 z 7
Od tego, co je dziecko, w dużym stopniu zależy to, jak się czuje przez cały dzień. Bo jedzenie nie tylko zaspokaja głód, ale może też wpływać – dobrze lub źle – na samopoczucie. Może poprawić nastrój, dodać energii, pomóc w myśleniu. Właśnie dlatego warto zwracać uwagę na to, co je maluch, ale także cała rodzina. Na samopoczucie ma wpływ wiele czynników, które nie zależą od diety, ale dzięki odpowiedniemu jedzeniu można sobie pomóc.
Oto sześć przepisów, które pomogą w tym, by dziecko miało dobry humor.
Zobacz też: Gdzie szukać pomysłów na dania dla dziecka? 8 inspirujących książek
2 z 7
Pasta jajeczna
Doskonała na śniadanie. Jajka zawierają lecytynę, która jest źródłem choliny. Z niej produkowana jest acetylocholina (neuroprzekaźnik), która poprawia pracę mózgu i dobrze wpływa na koncentrację.
Dla dzieci od 3. roku, bez musztardy – od 2. roku życia.
Wydrukuj przepis na pastę jajeczną:
3 z 7
Sałatka z brokułów
Witamina C (jabłka, sok z cytryny) bierze udział w przekształcaniu tryptofanu w serotoninę, która wspomaga koncentrację, ułatwia pokonywanie stresów.
Dla dzieci od 3. roku życia.
Wydrukuj przepis na sałatkę z brokułów:
4 z 7
Kasza jaglana z owocami
Świetna na śniadanie. Dobrym źródłem aminokwasu, tryptofanu, z którego powstaje serotonina (hormon szczęścia), jest zarówno jogurt, jak i kasza jaglana (to ją wyróżnia spomiędzy innych kasz). Owoce i kasza, jako źródła błonnika, sprawiają, że serotonina jest uwalniana równomiernie.
Dla dzieci od 3. roku życia, bez miodu – od 2. roku życia.
Wydrukuj przepis na kaszę jaglaną z owocami:
Zobacz inne przepisy z kaszą jaglaną
5 z 7
Krupnik z grzybkiem
Zupa zawierająca magnez (kasza jęczmienna), który razem z kwasem foliowym i witaminą B12 bierze udział w powstawaniu noradrenaliny i dopaminy. Wpływają one na dobry nastrój, odpowiadają za odczuwanie przyjemności, a także za sprawne działanie mózgu.
Dla dzieci od 3. roku życia, bez grzybów – od 2. roku życia.
Wydrukuj przepis na krupnik z grzybkiem:
Zobacz inne przepisy na zupy dla dziecka
6 z 7
Ryba zapiekana ze szpinakiem
Selen (jest w rybach morskich, czosnku) bierze udział w wytwarzaniu serotoniny. W rybach (szczególnie tłustych) znajdują się również kwasy omega-3, które są konieczne do prawidłowej pracy układu nerwowego – są składnikiem błon komórkowych komórek nerwowych.
Dla dzieci od 3. roku życia.
Wydrukuj przepis na rybę zapiekaną ze szpinakiem:
Zobacz inne przepisy na dania z ryby
7 z 7
Sałatka z awokado i pomidorami
Awokado i pomidory zawierają kwas foliowy, który razem z witaminami B6 i B12 z białka (ser feta) bierze udział w wytwarzaniu serotoniny, poprawiającej nastrój.
Dla dzieci od 2–3. roku życia.
Wydrukuj przepis na sałatkę z awokado i pomidorkami:
Zobacz inne przepisy na sałatki dla dziecka