1. Zapisuj, co dziecko je

Przez kilka dni zapisuj każdy kęs, każdy łyk, każde ciasteczko. Może się okazać, że jest tego dużo więcej, niż sądzisz. Przyjrzyj się także temu, co jada cała rodzina. Zrób to szczególnie uważnie, jeśli sama ważysz za dużo. Badania nie pozostawiają wątpliwości: dzieci mam z nadwagą mają o wiele większe szanse na zostanie grubaskami niż dzieci matek szczupłych. Jeśli jadacie za tłusto, za słodko, za dużo i nieregularnie, nikomu to nie wychodzi na zdrowie, także chudzielcom.

Reklama

Co jeszcze możesz zrobić? Zajrzyj na kolejne strony.
[CMS_PAGE_BREAK]

2. Nie odchudzaj dziecka na własną rękę

Fotolia

Poproś pediatrę z zbadanie dziecka (czasem przyczyną tycia są np. problemy hormonalne ). I wybierz się z nim do dietetyka. Rosnący malec potrzebuje mnóstwa ważnych składników, więc drastyczne ograniczenia nie wchodzą w grę.

Zobacz też: Jak sprawdzić na siatce centylowej, czy dziecko ma nadwagę
[CMS_PAGE_BREAK]

3. Karm zdrowo

fotolia.com

Postaw na warzywa, kasze, chude mięso, naturalny (a nie dosładzany) nabiał. Uważaj na ziemniaki, kluski, pierogi, pieczywo, tłuste wędliny (np. parówki), tłuste sosy, majonez itp. Zamiast potraw smażonych, podawaj gotowane, duszone i pieczone.

Zobacz także

Polecamy: Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw? 25 sprawdzonych sposobów
[CMS_PAGE_BREAK]

4. Ogranicz słodycze do minimum

Fotolia

Dla dziecka z nadmiarem kilogramów łakocie są na specjalne okazje, np urodziny czy święta, a nie do podjadania na życzenie, zwłaszcza kilka razy dziennie.

Polecamy: Co zamiast słodyczy? Ściąga dla babć i cioć

[CMS_PAGE_BREAK]

5. Nie kuś dziecka tym, czego nie może jeść

Fotolia

To ważne, by reszta rodziny nie objadała się lodami albo pyzami, jeśli dziecko nie powinno ich jeść. Bądźcie lojalni. Nie zostawiaj też na widoku misy z ciasteczkami albo cukierkami, nie piecz ciast, któe pachną tak, że ciężko się im oprzeć. Dzięki temu maluchowi będzie łatwiej zaakceptować nowy sposób żywienia. Wiadomo: czego oczy nie widzą...
[CMS_PAGE_BREAK]

6. Zmień styl życia całej rodziny

Fotolia

Spacery, szaleństwa na placu zabaw, jazda na rowerze, gra w piłkę, wyprawy do aquaparku i na basen to to, czego twoje dziecko z nadwagą potrzebuje teraz bardziej niż filmów na DVD, gier komputerowych czy nawet lekcji angielskiego. Nie zmuszaj dziecka do uprawiania sportów, których nie cierpi. Poszukaj takiej aktywności, która sprawi mu przyjemność.

Zobacz też: 5 powodów, by iść z dzieckiem na plac zabaw
[CMS_PAGE_BREAK]

7. Traktuj zdrowe jedzenie w sposób naturalny

Fotolia

Bądź delikatna, ale nie rozczulaj się nad dzieckiem. Nie mów np. „Nie wolno ci tego jeść, bo za dużo ważysz” ani „Moje biedactwo nie może zjeść tortu”, bo niczego w ten sposób nie osiągniesz. Po prostu dawaj dziecku zdrowe i mało kaloryczne jedzenie.

Zobacz też: Jak wychować szczupłe dziecko?

Reklama

Konsultacja merytoryczna

dr inż. Anna Stolarczyk

Dietetyczka, członkini Polskiego Towarzystwa Nauk Żywieniowych
Reklama
Reklama
Reklama