Historia powstania pizzy jest długa, bo prostym ciastem z ziołami zachwycali się już starożytni Grecy. Podpowiadamy, jak opowiadać historię pizzy dzieciom: kto wymyślił pizzę i jakie są rodzaje pizzy?

Reklama

Skąd pochodzi pizza?

Historia pizzy zaczęła się w starożytnej Grecji: ówczesny przysmak to płaskie chleby posmarowane oliwą z oliwek i posypane ziołami – było to szybkie i tanie danie. Wiadomo, że pizza pochodzi z Neapolu (portu założonego przez Greków), ale nie wymyślili jej wcale Włosi, bo starożytni Rzymianie zaczęli wypiekać swoje placki z czosnkiem i ziołami zainspirowani właśnie grecką sztuką kulinarną. Zresztą początkowo nie nazywali ich pizzą, a foccacią.

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, kto wymyślił pizzę. Starożytni Grecy raczyli się płaskimi chlebkami, Rzymianie wypiekali placki z ziołami, ale prawdziwą pizzę, jaką znamy współcześnie, wynaleziono dopiero ok. XVI/XVII wieku, kiedy z Ameryki sprowadzono do Europy pomidory.

Pierwsza pizza na świecie

Najsmaczniejsza pizza to ta najprostsza – z pomidorami, serem i ziołami (dawniej wypiekano ją tak skromnie... z biedy). Historia głosi, że oficjalnie pierwsza taka pizza na świecie powstała, gdy w 1889 roku królowa Włoch, Małgorzata Sabaudzka, odwiedziła Neapol. Przygotowano dla niej wówczas klasyczną pizzę na cienkim chrupiącym cieście z dodatkami we włoskich barwach narodowych: bazylią, mozzarellą i pomidorami – to ciekawostka, o której warto opowiedzieć dzieciom. Od imienia królowej pizza otrzymała nazwę Margherita, a danie w takim kształcie wymyślił Raffaele Esposito, szef kuchni pizzerii Brandi przy via Toledo.

pizza Margherita
Adobe Stock/pavel siamionov

Pizza na grubym cieście z licznymi dodatkami (warzywami, mięsem, owocami) to wymysł Amerykanów. Włosi rzadko jedzą pizzę, na której kładzie więcej niż 3 składniki. Kiedyś wynikało to z braku dostępnych produktów, dziś – z przywiązania do tradycji. Jak pizza trafiła do Ameryki? Na początku XX wieku do Nowego Jorku licznie przybywali Włosi, którzy otwierali pizzerie, aby się utrzymać. Amerykanie szybko zakochali się w placku z pomidorami, a z czasem zaczęli doprawiać go na własne sposoby.

Zobacz także

Rodzaje pizzy

Wydawać by się mogło, że pizza to zawsze po prostu drożdżowy placek z serem, pomidorami, ziołami i dodatkami, ale na świecie znane są różne rodzaje pizzy. Najpopularniejsze to:

  • pizza neapolitana – we włoskich kolorach narodowych, z pomidorów San Marzano rosnących na polach wulkanicznych, oraz mozzarelli di bufala sampana z mleka bawolic wypasanych na bagnach Campanii i Lazio, koniecznie z bazylią i oliwą;
  • pizza sycylijska – kwadratowa, na grubym cieście, z czarnymi oliwkami;
  • pizza bianca – z białym sosem na bazie mleka;
  • pizza nowojorska – z chrupiącymi brzegami i miękkim ciastem w środku;
  • pizza french bread – robiona na chlebie zamiast na cieście, najczęściej z sosem pomidorowym, serem i szynką;
  • ziti pizza – z makaronem i serami (ricottą, mozzarellą, parmezanem);
  • bagel pizza – przygotowywana na bajglu przekrojonym wzdłuż;
  • pizza calzone – w kształcie dużego pieroga z nadzieniem z typowych dodatków do pizzy.
pizza calzone
Adobe Stock/gkrphoto

Ciekawostka: w 2017 roku pizza neapolitańska została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

Najzdrowsza pizza dla dzieci to oczywiście pizza domowa (choć tak naprawdę bez profesjonalnego pieca do pizzy nigdy nie będzie ona miała wiele wspólnego z tradycyjną włoską pizzą). Polecamy najlepsze przepisy na pizzę:

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama