Reklama

Najnowsze zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia, Instytutu Żywności i Żywienia oraz Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej są takie, aby warzywa i owoce stanowiły połowę wszystkiego, co jemy. Do tej pory sugerowano, że ważne jest spożywanie 5 porcji warzyw i owoców dziennie, jednak to nie było do końca klarowne i miarodajne. Jeśli mamy talerz i przygotowujemy posiłek, o wiele łatwiej jest nam dobrze go skomponować, gdy wiemy, że na połowie musimy zmieścić warzywa i owoce (z przewagą tych pierwszych), a drugą połowę podzielić po równo między zdrowe białko i produkty pełnoziarniste.

Reklama

Talerz pełen zdrowia zamiast Piramidy Zdrowego Żywienia

Wszyscy, którzy znają Piramidę Zdrowego Żywienia, wiedzą, że na jej spodzie znajdują się warzywa i owoce, co oznacza, że powinny być podstawą odżywiania. Natomiast zdaniem ekspertów piramida traktowana jest jako teoretyczna wiedza szkolna, która niekoniecznie musi przekładać się na rzeczywistość. Aby Polacy zaczęli właściwie się odżywiać, trzeba pokazywać jasno i prosto, co powinno znajdować się na talerzu podczas każdego posiłku.

Światowy Dzień Owoców i Warzyw
materiały prasowe

Agata Zadrożna, ekspert Kantar, uważa, że „Piramidę Żywności i Żywienia ludzie postrzegają przez pryzmat szkoły, przypominają, że wtedy uczyli się o niej. Wiedzą, że piramida ewoluuje, ale generalnie jest dla ludzi tajemnicza. (…) Wadą jest to, co wydaje się jej siłą, czyli kształt. Piramida zaczyna się od tego, co powinniśmy ograniczać. Warzywa i owoce są na jej dole, co ludzie generalnie odczytują jako „podstawa żywienia”. Mają jednak kłopot z przełożeniem takiego postrzegania na życie codzienne. Reasumując: piramida jest mądra, ale nie jest użyteczna, nie jest praktyczna”. Talerz pełen zdrowia wręcz przeciwnie – czytelnie pokazuje, co jeść i w jakich ilościach.

Jak komponować zdrowe posiłki?

Poniżej znajdują się fantastyczne grafiki, które pokazują, jak powinien wyglądać zdrowy, dobrze zbilansowany posiłek. Wystarczy, że na połowie talerza umieścicie ulubione warzywa, a na drugiej połowie zdrowe białka i produkty pełnoziarniste w równych proporcjach. To tego szklanka soku, jabłko albo miseczka owoców leśnych i gotowe! Prawda, że te talerze wyglądają bardzo smakowicie? Zainspirujcie się!

Owoce i warzywa na talerzu
materiały prasowe
Światowy Dzień Owoców i Warzyw: 16 października
materiały prasowe
Warzywa i owoce na połowie talerza to połowa sukcesu
materiały prasowe

„Połowa sukcesu” to akcja polskich plantatorów uświadamiająca, jak ważne jest to, by na naszych talerzach każdego dnia znajdowała się odpowiednia ilość warzyw i owoców. Jak wynika z badań firmy Kantar, 75 proc. Polaków nie wie, że warzywa i owoce powinny stanowić połowę talerza. Połowa ankietowanych je ich zdecydowanie za mało. Producenci chcą przekonać, że polskie, lokalne warzywa i owoce są naprawdę wysokiej jakości i spożywanie ich buduje dobre nawyki żywieniowe.

Jak zadbać o to, by dziecko jadło odpowiednią ilość warzyw i owoców?

Jeśli chcesz mieć pewność, że dieta twojego dziecka będzie bogata w warzywa i owoce, zastosuj się do tych rad prof. Dr hab. Krystyny Gutkowskiej ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie:

  • Zaplanuj menu z wyprzedzeniem – planując wcześniej jadłospis dla dziecka na kolejne dni, łatwiej ci będzie uwzględnić w nim rekomendowaną ilość warzyw i owoców.
  • Zacznij od śniadania – to idealna okazja do podania dziecku owoców i warzyw. Na zdrowe śniadanie możesz zaproponować dziecku zdrową owsiankę z owocami, twarożek lub serek wiejski z ogórkiem albo rzodkiewką albo musli ze świeżymi owocami. Dobrym pomysłem będzie też świeżo wyciśnięty sok (taki ma najwięcej witamin!) lub smoothie, w którym możesz przemycić zarówno warzywa, jak i owoce.
  • Warzywa do każdego posiłku – zgodnie z zaleceniami żywieniowymi, warzywa powinny stanowić połowę każdego spożywanego posiłku. Zadbaj o ten nawyk jak najwcześniej. Skorzystaj ze sprawdzonych sposobów na zachęcenie dziecka do jedzenia warzyw. Jeśli ich nie lubi, przemycaj je w zupie, sosach, a nawet kotletach mielonych (wystarczy, że dodasz do nich potartą marchewkę czy cukinię).
  • Zawsze pod ręką – zamiast słodyczy i słonych przekąsek, proponuj dziecku owocowe i warzywne przekąski, np. pokrojone w słupki marchewki i ogórki, paseczki papryki, pomidorki koktajlowe.

Nigdy nie jest za wcześnie na zdrowe nawyki żywieniowe

To, czego nauczysz dziecko teraz, będzie miało kolosalne znaczenie dla jego nawyków żywieniowych w przyszłości. Naucz je, że kanapka musi być z warzywem i że dzień bez owoców jest stracony! Warzywa i owoce można podawać dzieciom w atrakcyjnej formie, warto też zachęcać już malutkie dzieci do wspólnego przygotowywania posiłków – to wyrabia ciekawość nowych smaków i zachęca do próbowania potraw.

Źródło: polowasukcesu.pl

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama