
Film powstał we współpracy z Centrum Medycznym
Warzywa warto wprowadzać do diety dziecka jako pierwszy stały posiłek, tak aby dziecko przyzwyczaiło się do ich smaku. Niestety to i tak nie daje gwarancji, że twoje dziecko je polubi! Wiele dzieci – ku udręce rodziców - nie chce jeść warzyw, a dorośli dwoją się i troją, żeby przekonać maluchy do polubienia marchewki i brokułów. W głowach ostrzegawczo rozlega się alarm: 5 porcji warzyw i owoców dziennie! Co robić? Przemycamy warzywa w jedzeniu, zachęcamy, uciekamy się do przekupstwa i groźby... Wszystko na nic. Co zrobić, jeśli trafił ci się warzywny niejadek? Zwrócić się po pomoc do naukowców!
Na szczęście naukowcy prowadzą wiele badań nad dietą dziecka, także tych dotyczących jedzenia warzyw. Oto 7 naukowych odkryć, które mogą ci pomóc w przekonaniu dziecka do jedzenia warzyw:
Zobacz też:
Film powstał we współpracy z Centrum Medycznym
Nowy schemat żywienia niemowląt wciąż wzbudza wiele wątpliwości rodziców: jak karmić niemowlę, co po kolei wprowadzać do jego diety? Jabłko, śliwka, banan - nie ma sztywnych reguł, jaki owoc podać jako pierwszy, jednak lepiej podawać owoce z naszego klimatu - mówi prof. Piotr Socha , pediatra gastroenterolog z Centrum Zdrowia Dziecka Ostatnio coraz więcej pojawia się doniesień, by a początek nie podawać dziecku zupki ze zmiksowanych kilku warzyw, tylko z jednego czy dwóch. Dzięki temu dziecko potem lepiej akceptuje nowe smaki. Rewolucyjne jest też podejście do alergii pokarmowej : eksperci nie zalecają opóźniania wprowadzania do diety dziecka potencjalnie uczulających produktów. Można już w 7. miesiącu podać dziecku łyżeczkę jogurtu . A co z mlekiem krowim i czy lepsze jest mleko modyfikowane czy krowie w 2. roku życia: wyjaśnia prof. Piotr Socha.
Parówki, tosty, zupki w proszku, napoje gazowane - czy są dozwolone dla dzieci? Zobacz nasz film i znajdź odpowiedź na to pytanie.