Reklama

Bez jajka na miękko od lat nie ma w moim domu weekendowego śniadania. Jajka, rzeczywiście, są na miękko. Trochę jednak musieliśmy poeksperymentować, by w środku zawsze była zupka (tak płynne żółtko określają moi synowie). Nie glutowata i niezbyt gęsta. Okazało się, że na gotowanie jajek wpływ ma nawet okno – przy otwartym gotowały się dłużej i fakt – czy jaja były prosto z lodówki czy nie. Nie wiedzieliśmy jednak, że pod uwagę można brać coś więcej.

Reklama

Jak długo gotować jajko na miękko?

Zawsze wkładamy jajko do wrzątku i gotujemy około 4,40–5 minut, w zależności od tego, czy robię to ja, mąż czy synowie. Żółtko wychodzi mniej lub bardziej zagęszczone. Na stronie polskiego startupu Omni Calculator, wśród 400 różnych ułatwiających życie kalkulatorów, jest coś dla miłośników większej precyzji. Narzędzie stworzone przez doktora fizyki kwantowej, Miłosza Panfila.

Przepis na idealne jajko na miękko

Co poleca naukowiec? Amatorzy perfekcyjnych jajek na miękko przed ich ugotowaniem powinni wziąć pod uwagę:

  • rozmiar jajka – im większe, tym dłużej się gotuje
  • temperaturę – czy było w lodówce czy w temperaturze pokojowej
  • wysokość nad poziomem morza i ciśnienie powietrza.

Od tych czynników zależy temperatura wrzenia wody.

Gotowanie jajka z Omni Calculatorem

Po wpisaniu wszystkich powyższych niezbędnych informacji na stronie Omni Calculator otrzymamy precyzyjny czas gotowania jajka na miękko lub twardo (przypominamy: najzdrowsze są te pierwsze – i to także dla małych dzieci).

Jak tylko uda mi się sprawdzić, na jakiej wysokości nad poziomem morza aktualnie jestem i ustalę wartość ciśnienia powietrza (aplikacja – niestety – nie wykorzystuje danych z lokalizacji), zamierzam się przekonać, jaki efekt daje połączenie tych wszystkich składników. Czy zupka (żółtko) będzie idealna?

A wy w jaki sposób gotujecie jajko na miękko?

Źródło: Spidersweb.pl

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama