jajko dla niemowlaka
Adobe Stock
Dieta

Jajko dla niemowlaka: kiedy i jak często podawać, ile gotować? [PRZEPISY]

Jajko to dla niemowlaka cenne źródło żelaza. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami powinno się podawać niemowlętom od razu całe jajka, nie ma potrzeby zaczynać od żółtka. Wytyczne wprowadzone w 2021 roku precyzują także, jak często podawać jajko i jak długo je gotować przed podaniem niemowlakowi.
dr hab. inż. Anna Harton
Konsultacja merytoryczna

Jajko dla niemowlaka to ważny i cenny element diety. Oto najbardziej aktualne zalecenia dotyczące podawania jajek dzieciom: jak często je podawać, jak przyrządzać jajka dla niemowlaka oraz od kiedy niemowlę może jeść jajko.

Spis treści:

Które produkty dla dziecka są bezpieczne? Jak to sprawdzić – mówi dyrektor IMiD [WIDEO]

Co zawiera jajko?

Żółtko to dla niemowlaka bardzo cenne źródło żelaza. Jajka zawierają też najwyższej jakości białko. Obfitują w witaminy A, D i z grupy B (B2). Dostarczają również pewnych ilości siarki, potasu, fosforu, magnezu, chloru i miedzi. Żółtko to także bogate źródło cynku i lecytyny. Jedna trzecia jego masy to tłuszcz – przeważają w nim jednak dobre jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Takie tłuszcze zawiera także pokarm kobiecy, a są one niezbędne do rozwoju układu nerwowego niemowląt.

Kiedy jajko dla niemowlaka?

Pierwsze jajko możesz podać niemowlakowi już w 5. miesiącu życia, razem z innymi pokarmami stałymi, które wprowadzasz do diety niemowlęcia. Jeśli karmisz piersią, zrób to najlepiej w 7. miesiącu, bo przez pierwsze 6 miesięcy najlepiej karmić wyłącznie piersią. Jednak rozszerzanie diety dziecka można rozpocząć już po skończonym 4. miesiącu, w zależności od zdrowia dziecka i wskazań lekarza.

Od czego zacząć wprowadzanie jajka do diety niemowlaka? Od początku możesz podawać niemowlęciu całe jajko (białko i żółto jaja kurzego). Autorzy zaleceń żywieniowych zachęcają matki do karmienia piersią w czasie wprowadzania jaj do diety dziecka.

Czy jajka wywołują alergię pokarmowąBiałko jajka jest dość silnym alergenem, jednak obecne zalecenia mówią, że nie należy unikać wprowadzania do diety niemowlęcia pokarmów potencjalnie alergizujących. Gdy podajesz jajko niemowlakowi pierwszy raz, po prostu obserwuj, jak na nie reaguje. Wykluczenie tego składnika z diety jest wskazane dopiero w momencie, kiedy dziecko faktycznie zareaguje na nie alergicznie i uzyska diagnozę lekarza świadczącą o uczuleniu. Szacuje się, że w Polsce tylko 0,6 proc. dzieci poniżej 2. roku życia ma alergię na jajko kurze.

Jak często niemowlę może jeść jajko?

Niemowlę może dostawać do jedzenia jedno małe jajko 2 razy w tygodniu. Początkowo jajko może być dodatkiem do zupki jarzynowej, potem możesz przyrządzać z jajek inne dania. Pamiętaj, że do liczby dwóch jajek tygodniowo wliczają się także jajka użyte w makaronie, cieście czy omlecie

A ile jajek może jeść dziecko, które jest po etapie rozszerzania diety? Stopniowo możesz zwiększać ilość dań jajecznych w jego diecie, po pierwszych urodzinach nawet do 7 jaj tygodniowo – niezależnie od tego, czy będzie to jedno jajko dziennie, czy danie z dwóch jajek co 2 dni.

Ile minut gotować jajko dla niemowlaka?

Chociaż jajka na miękko były długo zalecane dla dzieci jako najłatwiej strawne, eksperci z Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci podkreślają, że na etapie wprowadzania jajek do diety niemowlaka jajko musi być dobrze ścięte. Zalecenia ze stycznia 2021 roku mówią, żeby jajko dla niemowlaka gotować przez 10-15 minut.

Jakie jajko dla niemowlaka?

Dla niemowlaka wybieraj jajka 0 (ekologiczne) lub tzw. jedynki (1 oznacza jajka od kur przebywających na wolnym wybiegu). Zwróć uwagę, czy skorupka nie jest pęknięta (bakterie mogą się przez nią przedostać do środka jajka). Pamiętaj, że świeże jajko opada na dno garnka z wodą. Nie podawaj dziecku jajka, jeśli masz wątpliwości co do jego świeżości. Zawsze przechowuj jajka w lodówce.

Ważne: dzieciom nie wolno podawać surowych jajek (np. w postaci kogla-mogla).

W jakiej postaci jajko dla niemowlaka?

Możesz je podawać np. jako jajko na twardo, dodatek do zupy, makaronu – ważne, by było całkowicie ścięte (czyli nie zaczynaj od jajecznicy czy naleśników!). Pamiętaj też, aby smażone na niewielkiej ilości tłuszczu dania z jajek (np. jajko sadzone) podawać dziecku dopiero po 1. roku życia i to raczej sporadycznie. Ale jeśli przyrządzisz je na parze (np. w formie jajecznicy), bądź ugotujesz czy upieczesz z innymi składnikami, nadadzą się też dla młodszego malucha, który pomyślnie przeszedł już wprowadzenie jajek do diety.

Jak przyrządzić jajko dla niemowlaka: przepisy

Jajko dla niemowlaka można podać na wiele sposobów. Z czasem dziecko samo wybierze, która forma odpowiada mu najbardziej. Szukając inspiracji dla potraw z dodatkiem jajek dla niemowlaka, przy okazji sprawdź i wydrukuj gotowy jadłospis dla 6-miesięcznego dziecka (wraz z przepisami!).

Jarzynka z jajkiem na obiad dla niemowlaka

  • 1/2 małej marchewki
  • 2 różyczki kalafiora
  • 1/2 małego ziemniaka
  • łyżeczka świeżego masła
  • 1/2 szklanki wody
  • 1/2 jajka


Marchew i ziemniaka umyj, obierz i opłucz. Kalafior opłucz. Włóż warzywa do wrzątku i gotuj przez ok. 20 minut, aż będą miękkie. Zmiksuj, dodaj jajko oraz masło. Zagotuj.

Inne przepisy na jajko dla niemowlaka:


Źródło zaleceń: Zasady żywienia zdrowych niemowląt 2021. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci

Zobacz też:

Dieta
Plusy i minusy metody BLW – wywiad z ekspertem
Sposób rozszerzania diety bez etapu karmienia dziecka papkami, Baby Led Weaning, czyli jak się mówi w Polsce Bobas Lubi Wybór, to dość nowa metoda żywienia niemowlaka. Zobacz, jakie są plusy i – jeśli są – minusy tej metody. Opowiada o nich pediatra, dr Andrea Horvath-Stolarczyk, z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie.

Dr n. med. Andrea Horvath-Stolarczyk z Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego opowiada o plusach i minusach rozszerzania diety metodą BLW . Przypomina, że odpowiedzialność za to, co znajdzie się na talerzu dziecka wciąż pozostaje po stronie rodziców . Maluch tylko decyduje, ILE zje. „Nowoczesny sposób rozszerzania diety pozwala matkom i ogólnie opiekunom na bardzo dużą swobodę. Zasady wprowadzania pokarmów dużo czerpią z naturalnego, tradycyjnego macierzyństwa. Nie ma ostrego reżimu, np. jeden smak jednego dnia. Możemy proponować kilka smaków w ciągu dnia. Dlatego BLW zbliża się do standardowego sposobu rozszerzania diety .” – mówi dr Horvath-Stolarczyk. Zobacz: Czy twoje dziecko może jeść według metody Bobas Lubi Wybór? Quiz!

rozszerzanie diety po 4 miesiącu
Adobe Stock
Dieta
Rozszerzanie diety po 4 miesiącu – poradnik zgodny z nowymi wytycznymi
Rozszerzanie diety po 4 miesiącu zmieniało się na przestrzeni lat. Ostatnia aktualizacja wytycznych miała miejsce na początku 2021 roku. Zgodnie z nią nie wszystkie pokarmy i napoje, które dotąd podawano dzieciom podczas rozszerzania diety po 4 miesiącu, są teraz zalecane. Sprawdź, jak rozszerzać dietę niemowlaka.

Rozszerzanie diety po 4 miesiącu mieści się w najnowszych wytycznych, choć ogólne zalecenia mówią o tym, aby dążyć do tego, żeby karmić dziecko wyłącznie piersią do ukończenia przez nie 6. miesiąca życia. U większości dzieci nowe pokarmy można zacząć wprowadzać ok. 6 miesiąca. Rozszerzanie diety niemowlaka powinno według ekspertów rozpocząć się między 17 a 26 tygodniem życia, oznacza to, że rozszerzanie diety po 4 miesiącu jest w porządku. Spis treści: Rozszerzanie diety po 4 miesiącu Jak rozszerzać dietę po 4 miesiącu – rady techniczne Jak rozszerzać dietę po 4 miesiącu – rady żywieniowe Dlaczego nie trzeba się spieszyć z rozszerzaniem diety po 4 miesiącu Rozszerzanie diety po 4 miesiącu Najważniejsze w podejmowaniu decyzji o rozszerzaniu diety po 4 miesiącu powinien nie być tydzień życia dziecka, a jego gotowość do wprowadzania nowych pokarmów . Świadczą o tym następujące umiejętności dziecka: samodzielne trzyma i kontroluje ruchy głowy potrafi siedzieć z podparciem plecków zanika u dziecka odruch wypychania języka, co otwiera drogę do pobierania pokarmu z łyżeczki. Jeśli maluch tego nie potrafi, sprawa jest jasna – dziecko nie jest gotowe na nowe pokarmy. I nie musi być aż do ukończenia 6 miesiąca życia, chyba że ma niedobory żelaza stwierdzone przez lekarza i zalecenie rozszerzania diety, aby je uzupełnić. Dlatego zapamiętaj: rozszerzanie diety po 4 miesiącu jest możliwe, ale nie jest obowiązkowe ! Jak rozszerzać dietę po 4 miesiącu – rady techniczne Rozszerzanie diety po 4 miesiącu można zacząć w 5, 6 lub 7 miesiącu życia , jednak nie później niż w 26 tygodniu życia. Twój maluch jest w idealnym wieku na to, żeby spróbować nowych smaków i na dodatek jest na to gotowe? Świetnie! Poniżej rady zaczerpnięte z najnowszego schematu żywienia niemowląt , które...

BLISS metoda rozszerzania diety zalecenia
Adobe Stock
Aktualności
Rozszerzanie diety niemowlaka metodą BLISS: czy to bezpieczne? [NOWE ZALECENIA]
Metoda BLISS to nieco zmieniona wersja BLW, czyli sposób rozszerzania diety niemowlaka. Według nowego schematu żywienia nie ma argumentów za tym, że karmienie metodą BLISS zmniejsza ryzyko otyłości u dziecka. Wielu rodziców jednak widzi w niej mnóstwo zalet: niemowlę dostaje wysokoenergetyczne posiłki i nie ma ryzyka, że się zadławi.

Karmienie niemowlaka metodą BLISS to dość nowy sposób rozszerzania diety dziecka. BLISS różni się nieco od BLW, choć podobnie jak „baby led weaning” pomija etap karmienia łyżeczką i podawania dziecku papek. Dla wielu rodziców BLISS to dużo bezpieczniejszy sposób żywienia niemowlaka: ma zmniejszać ryzyko zadławienia i zapewniać dziecku posiłki bogate w żelazo. O metodzie BLISS wypowiedzieli się eksperci w nowym schemacie żywienia − rodzice mogą być rozczarowani! Metoda BLISS: nie zmniejsza ryzyka otyłości Zgodnie z opinią ekspertów metoda BLISS może być stosowana przez rodziców niemowląt, ale nie udowodniono, że zmniejsza ona ryzyko otyłości u dziecka. Nie istnieją też dowody, że dzieci karmione w ten sposób są mniej narażone na zadławienie . Nowy schemat żywienia niemowląt zawiera jasne stwierdzenie: rozszerzanie diety metodą BLISS to jeden ze sposobów karmienia niemowlaka, nie ma jednak przekonujących argumentów przemawiających za lub przeciw jego stosowaniu. Rozszerzanie diety metodą BLISS: co to znaczy? Rozszerzanie diety niemowlaka metodą BLW i BLISS (baby-led introduction to solids) polega na podawaniu dziecku pokarmów, które może samodzielnie chwycić rączką. Niemowlę, które samodzielnie siedzi (ok. 6.-7. miesiąca życia), nie jest więc karmione papkami, ale przyzwyczajane do samodzielnego wybierania produktów, które chce zjeść, i które proponuje mu opiekun. Metoda BLISS różni się jednak od metody BLW. Podczas karmienia niemowlaka metodą BLISS rodzice wybierają produkty o wysokiej wartości energetycznej i dużej zawartości żelaza. Dodatkowo pomijają produkty, którymi dziecko mogłoby się zadławić. W metodzie BLISS zakazane są więc: kawałki surowego jabłka surowe warzywa: marchew, seler, sałata owoce: wiśnie, borówki, winogrona drobne suszone owoce groszek i kukurydza   Zobacz też:...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz