Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Mięso dla dziecka
Fotolia
Żywienie

Jak przygotować mięso dla trzylatka? Duszenie, smażenie, grillowanie

Są lepsze i gorsze sposoby przygotowywania posiłków dla dziecka. Najwcześniej możesz podać mięso gotowane, później także duszone i pieczone. Dopiero dziecko, które skończyło trzy lata, może zacząć jeść mięso grillowane lub smażone.

Choć trzylatek może jeść już prawie wszystkie potrawy z rodzinnego stołu, wciąż warto pamiętać, że jego dieta nie może być tłusta i ciężkostrawna. Powinna zawierać produkty bogate w składniki potrzebne dziecku do rozwoju, a więc witaminy i składniki mineralne. Mięso najlepiej przyrządzać w sposób, który gwarantuje, że będzie ono łatwostrawne.

Duszenie

Duszone mięso możesz podawać dziecku już w drugim roku życia. Najpierw podduś je na patelni, a potem gotuj w przykrytym naczyniu w niewielkiej ilości wody. Będzie wtedy miękkie, nie wysuszy się, a sos stanie się bardziej zawiesisty. Uzupełniaj wodę, by mięso się nie przypaliło!
Nasza rada. Duszenie ułatwia patelnia (z pokrywką i odłączaną rączką), którą można wstawić do piekarnika i tam dalej dusić potrawę (ciepło rozchodzi się wówczas bardziej równomiernie).

Zobacz też: Masło, margaryna czy oliwa? 7 ważnych faktów o tłuszczach dla dziecka

 

Smażenie

Dziecku w drugim roku życia możesz przygotować naleśniki i omlecik. Ale aż do trzeciego roku nie podawaj smażonych mięs i ryb. Do smażenia używaj oleju rzepakowego lub oliwy. Unikaj smażenia na maśle, bo szybko się przypala. Dla polepszenia smaku możesz na końcu położyć na kotlecie kawałeczek masła. Kotlety smaż kilka minut z każdej strony: schabowe po 7-8 minut, mielone wieprzowe 5-8, sznycle cielęce 6 minut. Aby mięso nie puściło soku, najpierw rozgrzej olej, a potem smaż bez przykrycia – przykryj dopiero pod sam koniec.
Nasza rada. Nigdy nie używaj po raz drugi oleju, na którym już coś smażyłaś. Jeśli olej zacznie dymić, wylej go i przed ponownym smażeniem umyj patelnię.

 

 

Grillowanie

Potrawy grillowane nadają się dla dzieci po trzecim roku życia. O ich popularności decyduje nie tylko to, że przyrządzone w ten sposób mięso jest smaczne, kruche i soczyste, a jarzyny (np. papryka, cukinia, pomidory) lepsze niż gotowane. Równie ważne jest wspólne biesiadowanie. Przestrzegaj jednak pewnych zasad: koniecznie używaj tacki, na którą będzie skapywał tłuszcz (dym ze spalonego tłuszczu jest szkodliwy) i nie przypiekaj za bardzo mięsa. Zawsze sprawdzaj, czy się upiekło!
Nasza rada. Możesz też grillować ryby i lubiane przez maluchy kotlety mielone (zawiń je w folię aluminiową).

Zobacz też: Jak podawać dziecku mięso? 5 sprawdzonych sposobów

Konsultacja: dr Halina Weker, specjalista w dziedzinie żywienia, Kieruje Zakładem Żywienia w Instytucie Matki i Dziecka

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

pieczenie, ciasto, dziecko, mama, piekarnik
fotolia
Żywienie
Wszystko o pieczeniu potraw dla dziecka
Sprawdź, kiedy podać dziecku pieczone potrawy. Przeczytaj jak je przygotować, aby zachowały wartości odżywcze.

Kiedy podać dziecku pieczone potrawy? Pieczone i drobno pokrojone mięso będzie smakować już rocznemu dziecku . Pieczone ryby podaj dziecku powyżej roku, a biszkopt i ciasto drożdżowe już od 10. miesiąca życia dziecka . Jak piec mięso dla dziecka? Najpierw piecz je przez 15 minut w odkrytym naczyniu w temperaturze 230°C, potem dodaj trochę wrzącej wody i zmniejsz temperaturę do 175°C. Od czasu do czasu polewaj mięso sosem (zbierze się w naczyniu do pieczenia), by się nie wysuszyło. Na 15 minut przed końcem odkryj pieczeń, by ją przyrumienić. Jeśli nie chcesz zawracać sobie głowy polewaniem, włóż mięso do specjalnego rękawa. Czy wiesz, jak sprawdzić, czy mięso jest upieczone ? Wtedy, gdy widelec wchodzi w nie łatwo, a wypływający z mięsa sok nie jest różowy. Nasza rada. Po wyjęciu mięsa od czasu do czasu polewaj je sosem, dopóki nie wystygnie – będzie soczyste i smaczne. Zobacz też: Encyklopedia żywienia dziecka Jak piec ryby dla dziecka? Najlepiej piec je w folii aluminiowej. Rozgrzej piekarnik do ok. 200°C i włóż rybę na 15 minut. Przed pieczeniem folię posmaruj oliwą. Nasza rada. Jeśli masz piekarnik z termoobiegiem, termostat ustaw na niższą temperaturę. Jak piecciasto dla dziecka? Temperatura piekarnika musi być dostosowana do rodzaju ciasta . Piernik piecze się w 180-190°C, ciasto kruche 200-220°C, ciasto ucierane, ptysiowe, sernik, biszkopt w 180°C, ciasto drożdżowe w 180-200°C. Aby sprawdzić, czy ciasto się upiekło , nakłuj je patyczkiem (np. do szaszłyków, wykałaczką) – po wyjęciu powinien być suchy. Nasza rada. Jeśli w przepisie jest mowa o średnio nagrzanym piekarniku , oznacza to mniej więcej 175°C. Blaszki z ciastem nigdy nie ustawiaj na dolnej półce piecyka. Nie próbuj go też, a nawet nie otwieraj piekarnika, gdy rośnie! Jak przygotować zapiekankę dla dziecka? Zapiekankę możesz...

Dziecko z bułką
Fotolia
Żywienie
11 pytań o tłuszcze w diecie dziecka
Dieta całej rodziny powinna zawierać odpowiednie ilości tłuszczu, zwłaszcza tego dobrego. Bo jest on niezbędny dla zdrowia i prawidłowego rozwoju dziecka. No tak... tylko który tłuszcz jest dobry?

Dieta bez tłuszczu wcale nie jest zdrowa. Zresztą tak naprawdę nie ma takiej, bo tłuszcze znajdują się nawet w pomidorach czy jabłkach (choć w śladowych ilościach). Tłuszcze są ważnym źródłem energii, dostarczają niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych i pomagają we wchłanianiu witamin w nich rozpuszczalnych, czyli A, D, E i K. Kwasy tłuszczowe biorą udział w procesie budowy komórek – dlatego są tak potrzebne dzieciom w okresie szybkiego wzrostu. To składniki budujące rdzeń kręgowy i mózg, które w 60% składają się właśnie z tłuszczu, a każde włókno nerwowe otoczone jest tłuszczową osłonką . Mają wpływ na stan skóry, ostrość wzroku, krzepliwość krwi i zapewniają prawidłową budowę hormonów, a także chronią organizm przed utratą ciepła. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe (np. LC-PUFA) pozytywnie wpływają na rozwój intelektualny dziecka . Dzieci do trzeciego roku życia powinny otrzymywać z tłuszczu do 41% energii dziennie, starsze już nieco mniej.  1. Jaki tłuszcz dodawać do zupek dla dzieci? Dodawaj świeże masło, oliwę z oliwek (najlepiej extra virgin, czyli z pierwszego tłoczenia) lub olej rzepakowy bezerukowy . Zawierają najkorzystniejsze kwasy tłuszczowe. Wystarczy łyżeczka któregoś z nich na porcję zupki. Należy dodać tłuszcz , gdy zupka jest już ugotowana (dla najmłodszych także zmiksowana). Niemowlętom do 7–8. miesiąca życia po dodaniu masła, oliwy lub oleju zupkę należy krótko zagotować. Potem wystarczy tylko ostudzić ją do odpowiedniej temperatury i podać. Zobacz też: Masło, margaryna czy oliwa? 7 ważnych faktów o tłuszczach dla dziecka 2. Czym smarować kanapki? Dzieciom do trzeciego roku życia chleb smaruj masłem . Starsze dzieci mogą jeść też margaryny dobrej jakości, czyli tzw. miękkie, które łatwo jest rozsmarować. Nie nakładaj grubej warstwy – wystarczy cienko posmarować...

zupa, brokuły, kuchnia dla malca
Dieta
Dania na rozgrzewkę - przepisy
Na dworze już coraz chłodniej. Brrr, od samego patrzenia przez okno każdego mogą przejść dreszcze. Ale mamy na to doskonały sposób: ciepły posiłek rozgrzeje szybciutko!

Ryżowe placuszki z papryką (od 18. miesiąca) SKŁADNIKI: - szklanka ugotowanego ryżu - jajko - pół czerwonej papryki - łyżka mąki - sól - pieprz - olej do smażenia PRZYGOTOWANIE: Paprykę umyj, pokrój w kostkę. Ryż przełóż do miski, dodaj jajko, mąkę oraz paprykę. Wymieszaj, dopraw solą i pieprzem. Na patelni rozgrzej olej. Nakładaj porcje ciasta i smaż placuszki z obu stron na złoty kolor. Odsącz nadmiar tłuszczu na papierowym ręczniku. Podawaj jeszcze ciepłe. Drobiowe pulpeciki (od 11. miesiąca) SKŁADNIKI: - koperek lub natka pietruszki - 20 dag mielonego mięsa drobiowego - łyżka drobno siekanego pora - żółtko - łyżka kaszy manny - bulion warzywny PRZYGOTOWANIE: Koperek lub natkę pietruszki dokładnie umyj i bardzo drobno posiekaj. Mielone mięso wyrób z żółtkiem, porem, kaszą i zieleniną na gładką masę. Uformuj kulki wielkości orzecha włoskiego. Ugotuj je w bulionie warzywnym. Podawaj z sosem pomidorowym i ryżem. Jarzynowa z pęczakiem (od 2. roku) SKŁADNIKI: - 2 pietruszki - 4 marchewki - młody por - litr bulionu drobiowego - szklanka pęczaku - koperek - 2 łyżki oleju rzepakowego - sól PRZYGOTOWANIE: Pęczak umyj, odsącz na sitku. Zagotuj szklankę osolonej wody, wrzuć kaszę, doprowadź do wrzenia. Następnie zmniejsz ogień, przykryj garnek pokrywką i gotuj kaszę na małym ogniu 15–20 minut. Marchewkę i pietruszkę umyj, obierz i zetrzyj na tarce. Pora umyj, drobno pokrój. W rondlu rozgrzej olej, podsmaż warzywa, następnie zalej je bulionem. Gotuj ok. 20 minut. Następnie dodaj pęczak i gotuj jeszcze 5 minut. Posyp drobno posiekanym koperkiem. [CMS_PAGE_BREAK] Spaghetti bolognese (od 2. roku) SKŁADNIKI: - makaron typu spaghetti - 20 dag gotowanego mięsa (z indyka lub wołowiny) - duży pomidor - 50 ml soku pomidorowego - zielona pietruszka PRZYGOTOWANIE: Mięso z indyka lub wołowiny dokładnie zmiel. Pomidora umyj, sparz...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak