Ile soku, a ile wody - co powinny pić dzieci podczas upałów?
Chyba nikt już nie ma wątpliwości, że do gaszenia pragnienia najlepsza jest właśnie woda. Jednak małe dzieci mogą też pić soki owocowe. Jakie i ile? Wyjaśnia dietetyk dr inż. Anna Harton z SGGW w Warszawie.
Woda to najlepszy wybór do picia i gaszenia pragnienia zarówno dla małego dziecka, jak i dla niemowlaka. Dzieciom, które dopiero przyzwyczajają się do jej smaku, można dodawać do wody cząstki świeżych owoców, które nadadzą wodzie dodatkowy smak.
Dlaczego woda jest najlepsza do picia dla dzieci?
Woda w postaci czystej jest bezkaloryczna i najlepiej nawadnia organizm. Wnosi też wiele cennych składników – w zależności od stopnia mineralizacji może dostarczać sporych ilości składników mineralnych. Woda jest zalecana już w diecie niemowląt. Małe dzieci, w wieku 1-3 lata, powinny gasić pragnienie głównie wodą.
Jaką wodę wybierać dla niemowląt i małych dzieci?
Dla niemowląt i małych dzieci należy wybierać wody o niskim stopniu mineralizacji, w tym wody niskosodowe i niskosiarczanowe. Dobrym wyborem będzie też woda źródlana, którą jednak trzeba przegotować, jeśli podajemy ją do picia. Można jej też używać do przygotowania posiłków. Wód mineralnych nie należy gotować.
Ile soku mogą pić małe dzieci?
Niemowlęta i małe dzieci (1–3 lata) mogą też pić przecierowe, pasteryzowane soki 100%. Jednak nie więcej niż 150 ml dziennie. Soki te nie zawierają dodanego cukru, dostarczają cennych witamin i składników mineralnych, mogą być też źródłem pewnej ilości błonnika. Taka ilość soku jest alternatywą dla jednej porcji owoców dziennie. Ze względu na ryzyko próchnicy soków nie należy podawać dzieciom do picia w nocy.
Zobacz też: Jakie soki podawać dziecku?