dr hab. inż. Anna Harton

Dietetyczka, pracuje w Zakładzie Dietetyki Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
jajko dla niemowlaka
Dieta

Jajko dla niemowlaka: kiedy i jak często podawać, ile gotować? [PRZEPISY]

Magdalena Drab
Kaszka dla niemowlaka
kaszki dla niemowląt
rozszerzanie diety niemowlaka

Kaszka dla niemowlaka: jaka będzie najlepsza, kiedy ją podać i jak przyrządzić?

Jedną z pierwszych potraw podczas rozszerzania diety dziecka jest kaszka. Podpowiadamy, jaka kaszka dla niemowlaka jest najlepsza i kiedy należy ją podać zgodnie z zaleceniami ekspertów od żywienia dzieci. Podajemy przepis na pierwszą kaszkę dla niemowlaka, wyjaśniamy, czy powinna to być kaszka bezglutenowa, czy z glutenem i w jakiej ilości dziecko powinno ją jeść.
Aleksandra Sobieraj Małgorzata Wódz
Od kiedy warzywa dla niemowlaka
rozszerzanie diety niemowlaka

Warzywa dla niemowlaka: od kiedy je podawać i jak je przygotować?

Warzywa w jadłospisie niemowlaka powinny pojawić się już na początku rozszerzania diety – dzięki temu wyrobisz u dziecka zdrowe nawyki żywieniowe. Podpowiadamy, kiedy i jakie warzywa podać niemowlakowi, a także, w jaki sposób je przygotować.
ryba dla dziecka
dieta niemowlaka

Ryba dla dziecka: jaka ryba dla niemowlaka i rocznego dziecka? (jak ją przygotować?)

Ryba dla dziecka musi być świeża i pochodzić z certyfikowanego źródła. Można ją podawać dziecku już od momentu rozszerzania diety, np. od siódmego miesiąca życia. Nie każdy gatunek ryby nadaje się jednak dla niemowlaka i małych dzieci. Najlepsze są ryby morskie, ale nie te drapieżne. Aby ryba smakowała dziecku, trzeba wiedzieć, jak ją przygotować. Polecamy dobre przepisy na ryby dla dzieci: dania rybne na parze, rybę pieczoną oraz przepis na zupę z rybą.
Niemowlę i owoce
dieta niemowlaka
rozszerzanie diety niemowlaka

Owoce dla niemowlaka dopiero po warzywach – ważne zasady rozszerzania diety 

Owoce w diecie niemowlaka powinny pojawić się, jeśli dziecko spróbowało już warzyw i zaakceptowało ich smak. Najlepiej podawać dziecku owoce sezonowe i świeże. Warto zacząć od tych, które uchodzą za bezpieczne, czyli najmniej uczulają. Najlepszy czas na dobre owoce to jesień, wtedy pojawią się najlepsze jabłka, gruszki czy śliwki.
domowe przetwory
sezonowe warzywa i owoce
domowe przetwory

Czy janginizacja jest zdrowa dla dziecka? Wyjaśnia dietetyk

Janginizacja, czyli zamiast cukru trochę soli - to teraz modny sposób przygotowywania owocowych przetworów na zimę. Czy przetwory z solą są zdrowsze niż te z cukrem?
woda dla dziecka
woda dla dziecka
dieta małego dziecka

Ile soku, a ile wody - co powinny pić dzieci podczas upałów?

Chyba nikt już nie ma wątpliwości, że do gaszenia pragnienia najlepsza jest właśnie woda. Jednak małe dzieci mogą też pić soki owocowe. Jakie i ile? Wyjaśnia dietetyk dr inż. Anna Harton z SGGW w Warszawie.
Niejadek neofobia
niejadek
karmienie dziecka
brak apetytu

Twoje dziecko to niejadek? A może to po prostu neofobia?

Niektóre dzieci nie chcą jeść, co bardzo martwi rodziców. Nawet jeśli jako niemowlęta jadły chętnie i próbowały bez problemów nowych produktów, to gdy skończyły dwa latka wszystko mogło się zmienić. Ich niechęć może wynikać z różnych powodów, ale bywa, że jest to po prostu neofobia. Ten termin wyjaśnia dr inż. Anna Harton, dietetyk z SGGW.
Mięso dla niemowlaka
zasady żywienia
mięso
metoda BLW

Od kiedy podawać niemowlakowi mięso? Zasady 2019

Jeśli niemowlę zaczęło jeść warzywa i owoce, a także ewentualnie kaszki, przychodzi czas na mięso. Zacznij podawać je dziecku niedługo po tym, jak wprowadzisz warzywa.
Żywność ekologiczna dla dziecka
produkty ekologiczne
zdrowe żywienie
dieta małego dziecka

Czy warto kupować ekologiczne jedzenie dla dziecka?

Taka żywność często kojarzy się z wyższą jakością, z czymś zdrowszym. Produkty ekologiczne miewają mniej apetyczny wygląd, a do tego są droższe. Czy są dobre dla małych dzieci?