Syrop z mniszka lekarskiego: przepis, właściwości, dawkowanie u dzieci i dorosłych
Syrop z mniszka lekarskiego mogą stosować dorośli i dzieci (z pewnymi wyjątkami). Ma on wiele właściwości leczniczych, pomaga między innymi na kaszel i ból gardła. Zamknięty w słoiku może stać przez kilka miesięcy. Skorzystaj z naszego gotowego przepisu na syrop z mniszka lekarskiego.
Syrop z mniszka lekarskiego ma działanie przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Jest doskonałym (i zupełnie darmowym) lekarstwem, które warto zażywać, gdy zaczyna rozwijać się infekcja. To jednak nie wszystkie właściwości tej rośliny. Mniszek ma w sobie wiele cennych witamin i składników mineralnych. Sprawdź, na co jeszcze pomaga syrop z mniszka lekarskiego i jak go zrobić.
Spis treści:
- Syrop z mniszka: przepis 300-500 kwiatów
- Syrop z mniszka bez cukru i gotowania
- Na co pomaga syrop z mniszka
- Syrop z mniszka lekarskiego: przeciwwskazania
- Syrop z mniszka dla dzieci
- Syrop z mniszka dla kobiet w ciąży
Syrop z mniszka: przepis 300-500 kwiatów
Żeby zrobić syrop z mniszka lekarskiego, najpierw należy zebrać odpowiednią ilość kwiatów. Najlepiej zrobić to w maju, w słoneczne przedpołudnie – wtedy będą najbardziej dojrzałe, otwarte i pozbawione gorzkiego posmaku. Po zebraniu kwiatów należy je przebrać i oczyścić z ewentualnych owadów. Następnie można przejść do właściwej produkcji syropu. W jednolitrowym garnku mieści się potrzebna ilość (lekko ubitych) kwiatów.
Składniki niezbędne do zrobienia syropu z mniszka lekarskiego:
- ok. 300-500 kwiatów,
- 2 cytryny,
- 1 litr wody,
- 1 kg cukru.
Przygotowanie syropu z mniszka lekarskiego:
- Kwiaty umieć się w garnku, zalej wodą i gotuj na niewielkim ogniu przez ok. 15 min.
- Następnie garnek z kwiatami odstaw w chłodne miejsce na kolejne 24 godz.
- Po tym czasie odcedź wywar za pomocą sitka.
- Do wywaru dodaj cukier i sok z wyciśniętych cytryn.
- Całość gotuj tak długo, aż nabierze konsystencji miodu.
Gotowy syrop można przelać do słoiczków i przechowywać go w domowej apteczce przez kilka miesięcy.
Syrop z mniszka bez cukru i gotowania
To naturalne lekarstwo można przyrządzić też nieco prościej i bez używania niezdrowego, białego cukru. Do wyparzonego słoika wkładamy kwiaty mniszka na grubość ok. 2 cm i zasypujemy je ksylitolem. Czynność tę powtarzamy dotąd, aż zapełni się cały słoik. Następnie odstawiamy go w słoneczne miejsce na ok. 7-10 dni. Po tym czasie syrop jest już gotowy do picia. Ten sposób jest naprawdę prosty i bardzo podobny do tego, jaki stosowany jest do sporządzania syropu z cebuli.
Na co pomaga syrop z mniszka
Ten ludowy medykament znany jest jako skuteczny, domowy środek na kaszel i ból gardła, ale to nie jedyne jego walory.
Działa również:
- przeciwzapalnie,
- przeciwwirusowo,
- przeciwmiażdżycowo,
- odpornościowo,
- łagodząco na infekcje układu moczowego,
- poprawia pracę układu nerwowego, pokarmowego.
Należy jednak wspomnieć, że działanie lecznicze syropu z kwiatów mniszka nie zostało udowodnione naukowo. Jest wiele doniesień o korzystnym wpływie wyciągów z korzenia i liści mniszka, ale nawet te badania były prowadzone w znakomitej większości na zwierzętach.
W syropie z tej niepozornej rośliny znajduje się prawdziwa bomba witaminowo-mikroelementowa. Syrop z mniszka zawiera:
- witaminę A,
- witaminy z grupy B,
- witaminę C,
- witaminę D,
- potas,
- magnez,
- żelazo,
- krzem,
- asparaginę (aminokwas pobudzający pracę mózgu).
Syrop z mniszka lekarskiego: przeciwwskazania
Mimo że preparat ten działa podobno na wiele dolegliwości, nie każdy może go stosować. Syrop z mniszka lekarskiego nie jest wskazany dla osób cierpiących na:
- nadkwasotę,
- wrzody żołądka,
- niedrożność jelit lub dróg żółciowych,
- kamicę nerkową,
- cukrzycę,
- uczulenie na syrop z mniszka lekarskiego.
Syrop z mniszka dla dzieci
Wiele mam zastanawia się, od jakiego wieku można podawać dziecku syrop z mniszka lekarskiego i czy jest on wskazany dla niemowlaka. Ten domowy antybiotyk można stosować u dzieci już od 9. miesiąca życia. Ale niemowląt lepiej nie leczyć na własną rękę domowymi specyfikami. Jeśli dziecko źle się czuje, ma gorączkę, powinien obejrzeć je lekarz, który zaleci odpowiedni sposób leczenia.
Jeśli chcesz podać dziecku domowy syrop z mniszka, musisz mieć też pewność, że zebrany przez nas mniszek jest wolny od zanieczyszczeń (rósł z dala od dróg i innych miejsc, w których skażenie ziemi lub powietrza jest wysokie). Nie zapominaj też, że syrop z mniszka zawiera cukier, który nie powinien pojawiać się w diecie niemowlaka, a u starszego dziecka należy go ograniczać.
Podając dziecku syrop z mniszką pierwszy raz, należy zwrócić uwagę, czy nie wywoła on reakcji alergicznej, np. wysypki czy świądu. W razie pojawienia się u dziecka jakichkolwiek niepokojących objawów po spożyciu syropu należy skontaktować się z lekarzem.
Dzieciom można podawać 2-3 łyżeczki dziennie. Ale uwaga – dzieciom poniżej 1. roku życia nie podaje się więcej niż łyżeczkę syropu dziennie.
Starszym dzieciom syrop z mniszka można dodawać do herbatki, ale też sprawdza się jako dodatek do naleśników czy placków na słodko. Można też podawać go dziecku na łyżeczce, jak lek w syropie.
Syrop z mniszka u dzieci najczęściej stosuje się na:
- przeziębienie
- kaszel
- chrypę
- ból gardła.
Przeciwwskazania do stosowania syropu z mniszka u dzieci są takie same jak u dorosłych.
Syrop z mniszka dla kobiet w ciąży
Syrop z mniszka może pomóc kobietom w ciąży w zwalczaniu wzdęć, obrzęków, bólu mięśni i stawów. Ponieważ kwiaty mniszka zawierają witaminę A, żelazo i wapń, syrop z nich przygotowany może być naturalnym wsparciem diety ciężarnych. Składniki w nim zawarte mogą też łagodzić stres i stany lękowe oraz wspomagać walkę z infekcjami.
Polecaną dzienną dawką syropu z mniszka lekarskiego w przypadku infekcji jest 1 łyżka od 2 do 4 razy dziennie. Można dodawać go również do herbaty albo smarować nim chleb (zamiast miodu). Profilaktycznie można przyjmować połowę tej dawki.
Uwaga! Przyjmowanie syropu z mniszka może spowodować u ciężarnej reakcję alergiczną. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów (złe samopoczucie, wysypka, świąd, trudności z oddychaniem) należy skonsultować się z lekarzem.
Zobacz też: