Pomidory i natka pietruszki
Fotolia
Dieta w ciąży

Potas dla kobiet w ciąży – jaką odgrywa rolę?

Jakie znaczenie dla kobiety w ciąży ma potas? Dlaczego jego niedobór jest niebezpieczny? Czy potas można przedawkować i jakie są tego objawy? W jakich produktach jest najwięcej potasu?

Potas – dzienne zapotrzebowanie

Kobieta w ciąży dziennie potrzebuje około 2 g potasu. Najczęściej jest on dostarczany wraz z pożywieniem. Ważne! Zapotrzebowanie na spożycie potasu wrasta wraz ze wzrostem spożycia sodu.

Jakie znaczenie dla organizmu ma potas?

Potas odpowiada za prawidłowe nawodnienie i utlenienie organizmu, reguluje równowagę sodowo-potasową, utrzymuje równowagę kwasowo-zasadową. Wraz z magnezem reguluje skurcze i rozkurcze mięśni, obniża ciśnienie krwi, reguluje rytm serca. Potas pobudza wydzielanie insuliny, pomaga w usuwaniu z organizmu ubocznych produktów przemiany materii, pobudza trawienie. Warunkuje prawidłową pracę układu nerwowego.

Zobacz także: Jedzenie na wakacjach - 10 ciążowych zasad

Czym może się objawiać niedobór potasu?

Niedobór potasu (czyli hipokaliemia) może być bardzo niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia. Brak tego pierwiastka może być spowodowany, na przykład przewlekłą biegunką, wymiotami (poranne mdłości) czy nadmiernym poceniem się. Na niedobór potasu cierpią również osoby chorujące na nerki, mające rozległe oparzenia czy przyjmujące preparaty i leki obniżające ten pierwiastek (np. kortyzol, tetracykliny, wyciąg z lukrecji).
Jego niedobór zwiększa ryzyko wystąpienia choroby nadciśnieniowej, co jest niezwykle niebezpieczne w okresie ciąży dla rozwijającego się płodu.
Niedobór potasu objawia się: zaburzeniami pracy mięśnia sercowego (migotanie komór, arytmia), zawrotami głowy, kołataniem serca, nerwowością, podwyższeniem poziomu cholesterolu, obrzękami, bezsennością, łamliwością kości, skurczami mięśni, a nawet - w przypadku młodych ludzi - zahamowaniem wzrostu. Mogą również pojawić się trudności w oddychaniu, zatrzymanie moczu, niedrożność jelit (z powodu porażenia mięśni gładkich jelit).
Polecamy: Jak się objawia hipokalemia?

Czy nadmiar potasu może nam zaszkodzić?

Bardzo wysokie stężenie tego pierwiastka w organizmie (hiperkaliemia) może stanowić zagrożenie życia. Zwykle wiąże się on z nadmiernym spożyciem potasu w preparatach farmaceutycznych lub zaburzeniami w pracy nerek (niewydalanie tego pierwiastka wraz z moczem). W przypadku wysokich stężeń potasu w organizmie może dojść do zachwiania równowagi płynów w organizmie, zaburzenia pracy nerek i serca.
Nadmiar potasu objawia się mrowieniem w okolicy ust i języka, mrowieniem nóg, osłabieniem siły rąk, zaburzeniami czucia, metalicznym posmakiem w ustach, a także apatią.

Polecamy: Jod w ciąży ważny jak kwas foliowy. Skąd go brać?

Co jest najlepszym źródłem potasu?

Najlepszym źródłem potasu w diecie są: ryby, jajka, rośliny strączkowe (fasola, groch, bób, soczewica, ciecierzyca), pomidory, ziemniaki, orzechy, pietruszka, warzywa strączkowe (soja, fasola), suszone owoce (śliwki, morele), kasza gryczana oraz banany, awokado, czekolada, kakao, drób.
Wróć do talerza

Czy można jeść truskawki w ciąży? Tak, ale nie zawsze! (czy mogą wywołać alergię u dziecka?)

Nabiał, dieta, ciąża
Fotolia
Dieta w ciąży
Białko – jakie znaczenie ma dla kobiet w ciąży?
Jaką rolę w organizmie odgrywa białko? Czy białko można przedawkować i z czym się to wiąże? Jakie produkty mają najwięcej białka i czy są one bezpieczne dla kobiet w ciąży?

Białko – dzienne zapotrzebowanie Zapotrzebowanie na białko w czasie ciąży wzrasta o około 0,3 g na kilogram masy ciała dziennie. Ważna jest nie tylko ilość, ale także rodzaj dostarczanego białka . 60% białka ogółem należy dostarczać z produktów zwierzęcych, a 40% z roślinnych. Z badań przeprowadzonych w  grupie kobiet ciężarnych w Polsce wynika, że spożywają one znacznie więcej tego składnika niż wynosi bezpieczny poziom spożycia. Po co nam białko? Białko jest podstawowym budulcem tkanek i narządów rozwijającego się w łonie matki dziecka . Dostarcza rozwijającemu się dziecku aminokwasów, niezbędnych do prawidłowego wzrostu , a także zapewnia niezbędną do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania energię. Zobacz także:   Na twardo, a może na miękko - jakie jajko dla kobiety w ciąży? (film) Do czego może prowadzić niedobór białka? Niedobór białka w ciąży może prowadzić do niedożywienia, zahamowania procesu rozwojowego dziecka, wzrostu mięśni. Może również dojść do zaburzeń pracy jelit. W przypadku niedoboru białka wzrasta też ryzyko chorób infekcyjnych i ryzyko alergii . Do czego może prowadzić nadmiar białka w organizmie? Wysokie spożycie białka w ciąży prowadzi do większych strat wapnia , stąd zalecenie uzupełniania diety także w produkty dostarczające wapń. Nadmiar białka w ciąży może przeciążyć wątrobę i nerki oraz doprowadzić do kamicy nerkowej. Ponieważ pełnowartościowe białko zawsze występuje w połączeniu z tłuszczem zwierzęcym, w przypadku nadmiernego spożycia białka istnieje też ryzyko podniesienia poziomu cholesterolu . Jakie są najlepsze źródła białka? Najwięcej białka jest w mięsie, rybach, jajach, produktach mlecznych, nasionach roślin strączkowych.   Z mięs szczególnie polecane są gatunki chude, takie jak: indyk, kurczak, królik, cielęcina lub mięso...

Zioła
Fotolia
Dieta w ciąży
Fosfor – ile go potrzebuje kobieta w ciąży?
Jaką rolę w organizmie odgrywa fosfor? Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek u kobiet w ciąży? Czy fosfor można przedawkować i jakie mogą być tego objawy?

Jakie jest dzienne zapotrzebowanie ma fosfor? Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią mamy powinny przyjmować dziennie około 1000 mg fosforu. Na szczęście pierwiastek ten występuje w wielu produktach, np. zjedzenie 800 g mięsa lub wypicie 1,2 l mleka pokrywa dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Ważne! Zbyt duża ilość fosforanów hamuje wchłanianie wapnia . Prawidłowy stosunek wapnia do fosforu w diecie wynosi 1:1 lub 2:1. Przeczytaj:  9 superproduktów w diecie przyszłej mamy   Do czego potrzebny jest fosfor? Fosfor jest niezbędny do utworzenia prawidłowej struktury kości i zębów. Jest też ważnym elementem błon komórkowych i tkanek miękkich. Pierwiastek ten pomaga w regeneracji uszkodzonych tkanek . Jest składnikiem DNA. Przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania mózgu i nerwów. Pomaga również w uwalnianiu energii z białek, węglowodanów i tłuszczów; ułatwia wchłanianie glukozy ; pomaga w utrzymaniu prawidłowego pH . Fosfor uczestniczy w przewodzeniu bodźców nerwowych, odgrywa ważną rolę w regularnej pracy serca. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania nerek. Łagodzi bóle w zapaleniu stawów.   Fosfor – jakie mogą być skutki niedoboru? Niedobór fosforu występuje niezwykle rzadko. Jeśli jednak się pojawi mogą pojawić się: osłabienie, zmęczenie, drżenie kończyn, ból mięśni, upośledzenie odporności, utrata apetytu , rozmiękczenie kości, zaburzenia nerwowe. Czy można przedawkować fosfor? Przedawkowanie tego pierwiastka zdarza się rzadko, ponieważ jest on wydalany wraz z moczem . Jeśli jednak dojdzie do zwiększenia poziomu fosforu w organizmie (w przypadku nieprawidłowo funkcjonujących nerek ), może dojść do odwapnienia kości, spadku wapnia we krwi i wystąpienia tężyczki. Nadmiar fosforu może objawiać się zespołem czerwonych oczu i świądem skóry, a także bólem kości i stawów ....

Kiełki - dieta kobiet w ciąży
Fotolia
Dieta w ciąży
Mangan – dlaczego jest ważny w diecie kobiety w ciąży?
Jakie jest zalecane dzienne zapotrzebowanie na mangan? Jaką rolę w organizmie pełni ten pierwiastek? Czy nadmiar bądź niedobór manganu może być szkodliwy?

Mangan – dzienne zapotrzebowanie Kobiety w ciąży powinny przyjmować 2,0 mg manganu dziennie, natomiast kobiety karmiące piersią – 2,6 mg. Ten pierwiastek najistotniejszy jest w I trymestrze ciąży , gdy rozwija się słuch oraz organy wewnętrzne dziecka. Ważne! Wchłanianie manganu zmniejszają: żelazo, wapń, cynk, potas i magnez , witamina C, witamina B1 i B6, błonnik oraz fityniany. Natomiast nadmiar manganu utrudnia wchłanianie żelaza . Warto przeczytać:  Jaką rolę w organizmie odgrywa błonnik?   Jaką rolę w organizmie pełni mangan? Mangan jest niezbędny do wytworzenia estrogenu, czyli żeńskiego hormonu płciowego . Hormon ten odpowiada za regulację cyklu miesiączkowego , popęd płciowy kobiet oraz za rozwój cech płciowych. Pierwiastek ten jest również składnikiem enzymów niezbędnych do syntezy białek, dopaminy (neuroprzekaźnika wpływającego na nastrój i wzmacniającego popęd płciowy ), kwasów tłuszczowych, czerwonych krwinek. Uczestniczy w przemianach cholesterolu, metabolizmie węglowodanów. Jest niezbędnym elementem budowy kości , wpływa na pracę układu nerwowego oraz rozrodczego.      Z czym się wiąże niedobór manganu? Niedobór manganu może przyczyniać się zmniejszenia płodności, a także do zaburzeń metabolizmu. Z powodu braku tego pierwiastka dochodzi do nieprawidłowej mineralizacji kości , podniesienia stężenia cholesterolu we krwi , zmian skórnych (sucha i popękana skóra), opóźnień wzrostu, pogorszenia słuchu. Niedobór magnezu może też prowadzić do zaburzeń funkcjonowania układów: rozrodczego, nerwowego, krążenia, oddychania. Może również pojawić się niedokrwistość . Z czym się wiąże nadmiar manganu? Nadmiar manganu występuje bardzo rzadko i nie można go przedawkować z pożywienia. Jeśli jednak się pojawi, może prowadzić do zaburzeń psychicznych, neurologicznych....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz