wodne malowanki

Kolorowanie wodą? Dzieci kochają wodne malowanki!

Kolorowanki wodne na pierwszy rzut oka niczym nie różnią się od zwykłych malowanek. Jednak zamiast wypełniać kontury kredkami, dziecko używa pędzla i samej wody! Pod wpływem wody obrazek nabiera barw. Wodne malowanki to dobry wstęp do malowania farbami.
Karolina Stępniewska
wodne malowanki
Malowanki to potoczna nazwa kolorowanek dla dzieci. Wśród różnego rodzaju malowanek – klasycznych kolorowanek, antykolorowanek, kolorowanek antystresowych, znajdziesz też kolorowanki wodne – wystarczy pędzel i odrobina wody, żeby biało-czarny obraz do kolorowania nabrał barw!

Malowanki: tradycyjne czy wodne?

Najlepiej zaproponować dziecku oba rodzaje kolorowanek. Kolorowanie jest idealnym sposobem na ćwiczenie motoryki, poznawanie kolorów i przygotowanie do nauki pisania. Z kolei kolorowanki wodne wprowadzają do świata dziecka nieco magii – wystarczy zanurzyć pędzel w wodzie i przejechać nim po kartce malowanki, by obrazek pokolorował się "sam"!

Nic dziwnego, że małe dzieci tak uwielbiają zabawę wodnymi kolorowankami. Wbrew pozorom, malowanki wodne wcale nie są tylko sposobem na zabicie czasu – tu także dziecko ćwiczy koordynację oko-ręka, uczy się kolorów i rozwija wyobraźnię i umiejętności plastyczne. Dlatego warto podsuwać dziecku jak najwięcej różnego rodzaju zabaw kształtujących te umiejętności i wyobraźnię. Sięgajcie po ciastolinę, plastelinę, piaskolinę, znikopisy, tablice suchościeralne, książki z naklejkami, tradycyjne farby i farby w sztyfcie, mazaki ze stemplami i pisaki z brokatem.
Redakcja poleca: Dlaczego warto zachęcać dziecko do kolorowania? 11 powodów [WIDEO]
Kolorowanie to nie tylko zabawa, ale duża korzyść dla rozwoju dziecka. Oto najważniejsze zalety kolorowania - od ćwiczenia rączki po nabieranie pewności siebie!

Kolorowanki wodne: pierwsza przygoda z malowaniem

Wystarczy zwilżyć pędzel, by dziecko odkryło ukryte barwy. To dobry wstęp do malowania farbami, tak samo jak tradycyjne kolorowanki są przygotowaniem do rysowania kredkami. Oto przykłady fajnych malowanek wodnych:
  • Masza i niedźwiedź, wyd. Egmont, cena ok. 7 zł

  • Smerfy, wodne kolorowanie, wyd. Egmont, cena ok. 7 zł

  • Kolorowanka wodna - Pojazdy, wyd. Melissa&Doug, cena: 20 zł

  • Water WOW! Kolorowanka wodna wielokrotnego użytku, wyd. Melissa&Doug, cena: 25 zł

Kreatywne zabawy kolorem

Malowanki i wszelkiego rodzaju kolorowanki, interaktywne książki zachęcające do przyklejania naklejek i dorysowywania kształtów, to idealny sposób na rozwijanie kreatywności i umiejętności manualnych dziecka. Równie dobrym pomysłem jest sprezentowanie dziecku farb do malowania palcami – zabawa jest przednia, a przy tym można się pobrudzić! Czy może być coś lepszego? Wystarczy biała kartka lub malowanki do druku, żeby zapewnić dziecku atrakcje na deszczowy dzień.


Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy