Pocenie się po porodzie – zimne i nocne poty w połogu i po cesarskim cięciu
Pocenie się po porodzie najczęściej wywołane jest przez brak równowagi hormonalnej. W trakcie ciąży w organizmie gromadzi się też wiele wody, która teraz się samoistnie wydala poprzez pot.
Pocenie się po porodzie może być spowodowane wieloma czynnikami - w znaczącej większości przypadków to zupełnie naturalna reakcja organizmu, któremu właśnie zafundowano hormonalny wstrząs, a ponadto - ciało posiada masę nagromadzonej wody, której chce się szybko pozbyć.
Spis treści:
- Pocenie się po porodzie - skąd się bierze?
- Pocenie się po cesarskim cięciu
- Nocne poty w połogu - karmienie piersią a nocne poty - Nadmierna potliwość po porodzie - domowe sposoby
- Leczenie potliwości po porodzie: kiedy do lekarza?
Pocenie się po porodzie - skąd się bierze?
W czasie ciąży twoje ciało gromadziło płyny. Teraz, w okresie połogu, pozbywa się ich nadmiaru. Pocenie się to jeden ze sposobów wydalania niepotrzebnej wody i związków mineralnych. Dopóki po porodzie nie ustabilizuje się gospodarka hormonalna, możesz nawet przez kilka tygodni więcej niż zwykle się pocić, i to nie tylko w tych miejscach, gdzie zwykle pojawia się pot (pod pachami, w okolicach stóp), ale także np. w okolicach klatki piersiowej. Szczególnie nieprzyjemne może być budzenie się niemal całkowicie mokrą od potu.
Pocenie się po cesarskim cięciu
Problem potliwości przeważnie jest nieco większy po porodzie naturalnym niż po cesarskim cięciu - naturalny poród funduje organizmowi nieco większe zmiany hormonalne. To one są odpowiedzialne za zimne i nocne poty w okresie połogu. Nagły spadek estrogenu uwalnia całą wodę zgromadzoną w organizmie, także tę, która otaczała i odżywiała maluszka w brzuchu.
Nocne poty w połogu - karmienie piersią a nocne poty
Świeżo upieczone mamy najbardziej pocą się w godzinach nocnych, co może być szczególnie uciążliwe zwłaszcza podczas nocnych karmień. Pomimo dyskomfortu, pamiętaj o tym, aby nie otwierać zbyt szeroko okien i nie robić przeciągu - możesz w ten sposób przewiać maluszka. Jak zmniejszyć uciążliwe uczucie wilgoci i nieprzyjemny zapach? Skorzystaj z naszych domowych sposobów, które znajdziesz poniżej.
Nadmierna potliwość po porodzie - domowe sposoby
Istnieje wiele sposobów, które pomogą ci zniwelować dyskomfort nadmiernej potliwości po porodzie. Większość z nich to domowe rozwiązania. Jeśli zastosujesz je wszystkie i zawiodą, a pocenie się nadal będzie wyjątkowo uciążliwe - będziesz wiedziała, że problem naprawdę wymaga pomocy i warto udać się do lekarza.
- Zadbaj o higienę ciała: staraj się często zmieniać bieliznę i ubranie (nawet kilka razy dziennie).
- Noś przewiewne ubrania, najlepiej z naturalnych włókien.
- Obmywaj się letnim prysznicem (nawet 2-3 razy dziennie).
- Na noc przygotuj sobie nocną koszulę na zmianę.
- Starannie depiluj pachy, aby nie dać szans bakteriom rozkładającym pot.
- Zamiast dezodorantu, używaj antyperspirantów (te pierwsze nie hamują wydzielania potu, a jedynie niwelują niemiły zapach).
- Pamiętaj, by cały czas uzupełniać wodę w organizmie: pij jak najwięcej mineralnej wody niegazowanej.
- Pij napar z melisy (uwaga: pocenie się hamuje także szałwia, ale jeśli karmisz piersią noworodka, lepiej nie pij naparów z szałwią)
- Jedz dużo owoców i warzyw.
- Unikaj tłustego mięsa, kawy, czosnku i cebuli. To one powodują nieprzyjemną woń potu.
- Postaraj się zrelaksować. Stres wyzwala produkcję potu.
- Starannie wietrz mieszkanie i dbaj, by temperatura w pokoju nie przekraczała 20-22 stopni C.
- Zadbaj o dietę. Kiedy zrzucisz kilka nadprogramowych kilogramów, jakie nabyłaś w czasie ciąży, na pewno pocenie się zmniejszy.
Leczenie potliwości po porodzie: kiedy do lekarza?
Pocenie się jest najbardziej intensywne w pierwszych dniach po porodzie. W miarę upływu czasu problem powinien się zmniejszać, jednak może trwać przez cały okres połogu.
Idź do lekarza, jeśli:
- poty są bardzo obfite, zlewne
- w ciągu dnia czujesz duże zmęczenie, osłabienie
- nie kończą się po połogu.
Przedłużające się nocne pocenie może być spowodowane problemami z tarczycą. Specjaliści coraz częściej podkreślają, że warto w czasie ciąży zbadać tarczycę. Jeśli nie robiłaś tego w czasie ciąży, zrób to po porodzie.
Zobacz też:
- Kiedy krwawienie po porodzie jest normalne, a kiedy jechać do szpitala?
- Wyprawka na połóg - 14 niezbędnych rzeczy
- Dieta w czasie połogu - co jeść, by się zregenerować?