Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Dieta

10 kg cukru i 1,5 kg soli rocznie: tyle zjada roczne dziecko! Co z tym zrobić? [WIDEO]

10 kg cukru rocznie, czyli prawie kilogram na miesiąc. I 1,5 kg soli rocznie: tyle zjada dziecko, które skończyło rok! Gdzie kryje się cukier oraz sól i jak je ograniczać – mówi prof. Hanna Szajewska, pediatra z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Pani Profesor, dzieci po 1. roku życia już jedzą bardzo dużo soli i cukru. Jak dużo i czym to grozi?

Nie tylko dzieci, dorośli też spożywają za dużo soli i cukru. Z solą sytuacja jest bardzo prosta: łatwo ją ograniczyć, szczególnie w diecie dziecka. Wystarczy dzieciom nie dodawać soli i ograniczać te produkty, które ją zawierają.
Z cukrem jest trudniej, ale też trzeba go ograniczać. Naturalnym sposobem, by dzieci zjadły coś, co jest w miarę słodkie, są owoce. Dzieci powinny jeść świeże owoce, świeże warzywa, unikać soków, słodkich napojów, keczupów, ciastek, ciasteczek: to są zbędne cukry, tzw. wolne cukry, których spożywanie, zwłaszcza w nadmiarze, sprzyja otyłości
Klasycznym przykładem, gdzie jest dużo cukru, są słodkie napoje typu cola. 

Cukier znajduje się też w produktach, których nie podejrzewamy, że może się w nich znajdować, np. w keczupie, wędlinach.

Tak, w keczupie rzeczywiście jest cukier. Nikt go się tam rzeczywiście nie spodziewa. Jednak keczupu nie je się zbyt dużo, najwyżej łyżeczkę. Dlatego uważam, że najważniejsze do wyeliminowania są słodkie napoje, których dzieci piją dużo, a znajduje się w nich dużo cukru. 
Zobacz także: Soki zakazane dla niemowlęcia?

uwaga, nadwaga, polskie, dzieci, tyją
Żywienie
Uwaga, nadwaga! Polskie dzieci tyją najszybciej!
Nadwagę ma aż 17. procent polskich dzieci. To dwa razy więcej niż jeszcze 10 lat temu! Jak wynika z raportu opublikowanego przez UNICEF, nigdzie nie przybywa małych grubasków tak szybko jak u nas.

Dzieci z nadwagą przybywa w Polsce w zastraszającym tempie - wynika z opublikowanego przez UNICEF raportu „Warunki i jakość życia dzieci w krajach rozwiniętych”.  Choć są kraje w których małych grubasków jest więcej (np. w Grecja, Kanada czy USA), nigdzie nie przybywa ich tak szybko jak u nas. Jeśli tak dalej pójdzie, błyskawicznie dogonimy USA, gdzie nadwagę ma aż trzydzieścioro na każdą setkę dzieci.    W innych krajach też nie jest dobrze: odsetek dzieci z nadwagą wzrósł w ciągu dekady w 17 z 21 badanych państw.   Najwięcej małych grubasków (powyżej 20 proc)  jest w Kanadzie, Grecji i USA.  Najmniej (poniżej 10 proc.) w  Holadii, Danii i Szwajcarii.    Dlaczego nadwaga jest problemem? - Dotknięte nadwagą  dzieci borykają się brakiem akceptacji rówieśników, a więc mają kłopot  już dziś. W przyszłości mogą mieć jeszcze większy: nadmiar kilogramów prowadzi do wielu chorób - powiedziała nam Ewa Falkowska z UNICEF Polska. Przeczytaj   dlaczego trzeba chronić dzieci przed nadwagą i otyłością?    Dlaczego polskie dzieci tyją tak szybko? Jak powiedziała nam Ewa Falkowska, nadwaga wynika głównie z braku zdrowych nawyków.  Dzieci za rzadko jedzą warzywa i owoce i zdecydowanie  za mało się ruszają. Tylko 20 proc. małych Polaków deklaruje, że jest aktywna fizycznie przez co najmniej godzinę dziennie.   Przeczytaj także jak uchronić przed nadwagą niemowlę ,   jak uchronić przed nadwagą malca  w wieku od 2 do 6 lat  oraz co robić, gdy dziecko już waży za dużo .   

dziecko z lizakiem, słodycze
Fotolia
Żywienie
Co jest gorsze niż biały cukier?
Nasze maluchy tyją najszybciej w Europie. Według badań co czwarte dziecko w Polsce ma nadwagę. Przyczyną takiego stanu może być pewna niebezpieczna substancja. O zdrowych łakociach i nadmiarze cukru w diecie rozmawiamy z Joanną Gorzelińską.

Pokarm z piersi jest  bardzo słodki. Trudno się zatem dziwić, że maluchy ciągnie do łakoci. Na szczęście można wybrać (lub zrobić) słodycze , które są i pyszne, i zdrowe. Warto też uważnie czytać etykiety, by wiedzieć, jaki rodzaj cukru je dziecko. Czy można odzwyczaić dziecko od cukru? Zacznijmy od tego, co dzieje się wcześniej – można nie przyzwyczajać dziecka do słodkiego smaku. Pokarm z piersi rzeczywiście jest bardzo słodki, ale dzieci nie mają czegoś takiego jak pamięć smakowa. W okresie rozszerzania diety nie domagają się tylko tego, co będzie równie słodkie jak mleko. Dlatego to od nas – rodziców – zależy, czego maluch spróbuje i jak bardzo słodkie to będzie. Możemy sami przygotować naturalny jogurt lekko osłodzony bananem lub jabłuszkiem albo kupić gotowy produkt. Warto od początku dbać o to, by smyk jadł tylko dobry cukier .  Przeczytaj: Źle karmimy dzieci - szokujący raport Co w takim razie jest tym dobrym cukrem? Mamy cukry złożone , które uwalniają energię powoli i są najzdrowszym paliwem dla organizmu. Ich źródłem są nieprzetworzone warzywa i pieczywo pełnoziarniste. Po zjedzeniu posiłku z dobrymi węglowodanami dziecko ma siłę do zabawy, jest kreatywne i nie ma kłopotów z koncentracją. Drugie źródło energii to cukry proste , które znajdują się w owocach, białym pieczywie i słodyczach. Te powinno się ograniczać do minimum, bo powodują szybki wzrost poziomu cukru we krwi (i wyrzut insuliny), ale i jego szybki spadek. To oznacza, że dziecko ma "zastrzyk energii", ale na bardzo krótko. Jeśli zatem smyk domaga się czegoś słodkiego, lepiej dać mu zamiast batona owoc, który oprócz cukru prostego ma też witaminy, minerały i błonnik , lub domowe ciasto. Zobacz: Przepis na biszkopt kukurydziany dla dziecka Czy największym zagrożeniem w słodyczach jest biały cukier? Długo tak było. Obecnie o...

dziecko, gruby, otyły
Panthermedia
Zdrowie
Nadwaga u dzieci
W Polsce w ciągu ostatnich 20 lat trzykrotnie wzrosła ilość dzieci z nadwagą. Według badań wśród nadwaga występuje u ok. 6%, a otyłość aż u 10% dzieci.

U dzieci z nadwagą rozpoznaje się problemy zdrowotne, które uważa się powszechnie za problemy osób w wieku podeszłym, czyli nadciśnienie, cukrzycę typu 2 , wysoki poziom cholesterolu, osteoporozę,  stłuszczenie wątroby, kamicę pęcherzyka żółciowego. Tylko niewielki procent nadwagi u dzieci (ok. 5%) jest wynikiem problemów zdrowotnych, efektem stosowanych leków. W pozostałych przypadkach przyczyną jest nieprawidłowe odżywianie i brak ruchu. Z problemem nadwagi można niestety spotkać już dzieci w wieku przedszkolnym i młodszym. Leczenie nadwagi u dzieci Leczenie nadwagi u dzieci jest bardzo trudne, gdyż powinna w nim uczestniczyć cała rodzina, którą należy przekonać do zmiany nawyków żywieniowych. Dzieci najbardziej lubią smak słodki, ponieważ mleko matki jest słodkie. W momencie wprowadzania nowych produktów należy ilość cukru ograniczyć do minimum. Zapobieganie nadwadze u dzieci Uważam, że dziecko do 3. roku życia praktycznie nie powinno dostawać słodyczy, gdyż nie mają one żadnych właściwości odżywczych i są często przyczyną braku apetytu. Dziecko, które nie dostaje słodyczy chętniej je nowe potrawy i poznaje nowe smaki. Na drugie śniadanie i podwieczorek podajmy dziecku owoce. Do śniadania, obiadu, kolacji dodajmy warzywa w różnych postaciach, unikając dań „na słodko”. Posiłki powinny być kolorowe, ładnie wyglądać, wtedy dziecko będzie chętniej je jadło. Dziecko, które od początku ma wdrożony prawidłowy schemat odżywiania , będzie starało się prawidłowo odżywiać w przyszłości, kiedy „tracimy” częściowo kontrolę nad tym co je. W utrzymaniu prawidłowej wagi u dzieci bardzo dużą rolę odgrywa odpowiednia ilość ruchu, najlepiej w formie zabawy na świeżym powietrzu, w której aktywnie uczestniczą rodzice, dając dzieciom dobry przykład. Zobacz też: Kary finansowe dla rodziców za otyłe dzieci - oburza was...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz