Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
10563256-1024x683.jpg
Dieta

13 zasad karmienia BLW

Rozszerzanie diety sposobem Bobas Lubi Wybór to przygoda całej rodziny. Zapomnij, co to papki czy pierwsza zupka dla dziecka. Poznaj główne zasady, jak bezpiecznie, zdrowo i smacznie karmić niemowlę, żeby lubiło jeść, czyli według metody BLW.

Każda metoda rozszerzania diety ma swoje zasady. Niezależnie od tego, czy to schemat rozszerzania diety niemowlaka Instytutu Matki i Dziecka czy Baby-Led Weaning, czyli Bobas Lubi Wybór. Jeśli nie chcesz, by twoje dziecko zaczynało przygodę ze stałymi pokarmami od papek, wybierz BLW i poznaj 13 głównych zasad tego sposobu rozszerzania diety dziecka. Metoda Bobas Lubi Wybór pozwala, by to maluch decydował ile zje, a rodzic - co poda mu na talerzu, zawsze dając kilka propozycji do wyboru. Zobacz, co jeszcze musisz o niej wiedzieć.  

1. Niemowlę je posiłki wspólnie z rodziną

To podstawa: w metodzie BLW posiłki je cała rodzina, i to samo. Owszem, starsi domownicy mogą sobie jedzenie dosolić czy doprawić, ale bazą pozostają warzywa, kasze, makarony, mięso i ryby takie same dla wszystkich. Z pierwszym niemlecznym posiłkiem czekamy zaś do momentu, aż będzie gotowe do rozszerzania diety.

Sprawdź, jak poznać, że dziecko jest gotowe do rozszerzania diety.

2. Dziecko musi umieć prosto siedzieć

Aby zacząć eksperymentować z nowymi produktami, maluch powinien umieć siedzieć prosto lub lekko wychylony do przodu, nigdy do tyłu! Dzięki temu pokarm wędrujący do buzi łatwiej jest kontrolować (jedzenie nie wpada od razu za głęboko do buzi). Poza tym, ważne jest, by dziecko chętnie chwytało i przenosiło w palcach różne przedmioty.

Zobacz też rozmowę ze współautorką książki „Bobas Lubi Wybór”, Gill Rapley (wyd. Mamania)

3. Jedzenie jest łatwe do trzymania w małej rączce

Rozszerzanie diety według metody BLW zaczynamy od podawania kawałków jedzenia wygodnych do trzymania w małej rączce – najlepiej w kształcie paluszków, słupków.

4.  Niemowlak na BLW zawsze ma kilka rzeczy do jedzenia do wyboru

Proponuj maluchowi zawsze kilka różnych produktów (jeśli owoce, to 3 do wyboru, warzywa też; albo mięsko, makaron i 2 rodzaje warzyw). Dieta BLW to przecież w polskiej wersji hasło Bobas Lubi Wybór! Rodzic daje wybór, dziecko próbuje i przekonuje się, co mu smakuje najbardziej.

5. Oswojenie z jedzeniem wymaga czasu

Nie pospieszamy dziecka podczas posiłku. Maluch sam decyduje, w jakim tempie i kolejności będzie próbował jedzenia.

6. Pierwsze próby rozszerzania diety to eksperymenty

Rozszerzając dietę zgodnie z zasadami BLW, pozwalamy dziecku jedzenie gnieść, rozrzucać, nadgryzać itp. – tak zapoznaje się ze wszystkim, więc czemu nie jedzeniem? Na sycące posiłki przyjdzie czas za chwilę. Przecież głównym pokarmem niemowlaka pozostaje mleko.

7. Podawaj to, co dziecko lubi i czego nie lubi

Kiedy dziecko nie chce spróbować jakiegoś produktu, podajemy mu go i tak od czasu do czasu – niemowlęta zmieniają upodobania kulinarne i nagle zajadają się czymś, na co wcześniej nie chciały nawet spojrzeć.

8. Rodzic musi patrzeć na jedzącego malucha

Nigdy nie zostawiamy dziecka samego podczas jedzenia. Ktoś dorosły musi zerkać, czy wszystko w porządku i maluch dobrze sobie radzi.

9.  Zero cukru i soli w posiłkach

Nie podajemy jedzenia, które zawiera sól czy cukier albo może być niebezpieczne: orzechów, słodyczy, słonych przekąsek. Stawiamy na warzywa, chude mięso i ryby.

Zobacz też: Kiedy kupować konkretne owoce i warzywa, żeby jeść sezonowo?

10. Główny napój to woda

Do picia podajemy dziecku tylko wodę mineralną, niegazowaną, najlepiej w kubeczku (zobacz: najlepsze sprzęty do karmienie zgodnie z metodą BLW). Nie oczekujemy, że od razu załapie, jak się z niego pije :)

11. Bałagan i rozrzucanie produktów to część nauki jedzenia

Godzimy się na bałagan (jest nieodzowny, niestety), ale go ograniczamy: na podłogę warto położyć plastikową podkładkę (jak pod krzesło w biurze) lub stare gazety, ewentualnie zaprosić do kuchni łakomego psa :) Pocieszające jest, że dziecko szybko uczy się jeść w zupełnie akceptowalnej czystości.

12. Mleko mamy wciąż głównym pokarmem

Podstawą diety dziecka wciąż pozostaje karmienie piersią na żądanie, ewentualnie mieszanka modyfikowana. Pierwsze posiłki według diety BLW to jedynie początek zmian w jadłospisie.

13. Cieszcie się sukcesami malucha w jedzeniu metodą BLW!

Rozkoszujcie się obserwowaniem, jak wasze dziecko uczy się rozpoznawać jedzenie, smakować produkty – po prostu, jak niemowlę staje się smakoszem, a nie bezwolnym połykaczem zmiksowanej papki!

Zobacz też: Prawdy i mity krążące na temat metody Bobas Lubi Wybór
 

BLW: zasady, które pomogą uniknąć zakrztuszenia [WIDEO]

BLW, niemowlę i warzywa
Fotolia.com
Dieta
Wprowadzamy BLW – od czego zacząć?
Przed wami cudowne wydarzenie – pierwszy „prawdziwy” obiadek czy przekąska pijącego do tej pory tylko mleko niemowlęcia. Wybraliście rozszerzanie diety metodą Bobas Lubi Wybór? Oprócz aparatu fotograficznego przygotujcie do tego jeszcze rodzinę i dom. Podpowiadamy, jak to zrobić, by nowe dania zostały wprowadzone z sukcesem i… w dobrej atmosferze.

1. Kiedy zaczynamy BLW? 2. Gdzie najlepiej jeść posiłki? 3. Jakie sprzęty przydadzą się do wprowadzenia BLW? 4. Co podać na pierwszy posiłek dziecka? 5. Jak może wyglądać pierwszy posiłek zgodny z zasadami metody BLW? Przeczytaj też rozmowę z Gill Rapley, współautorką książki „Bobas Lubi Wybór” Ktoś ładnie napisał, że BLW to ukochana metoda karmienia dziecka, która jednak w oczach rodziców wymaga ogromnej odwagi. Tymczasem tak naprawdę wystarczy zaufać dziecku , które, skoro potrafi samo nauczy się raczkować , samo usiądzie i samo wstanie, jest w stanie również samo nauczyć się jeść. Zadaniem rodzica zaś jest po prostu dać mu taką szansę: podawać różne produkty, obserwować, co maluszkowi podpasowuje (bardzo często z czasem je on wszystko!) i kontrolować jego bezpieczeństwo . A teraz konkrety: Kiedy zaczynamy BLW? O gotowości dziecka do rozszerzania diety metodą BLW przeczytasz dokładnie w tekście Czy twoje dziecko jest gotowe do rozszerzania diety metodą BLW ? Jednak oprócz tam wymienionych oznak, ważna jest też pora pierwszego posiłku . Pierwsze niemleczne produkty warto podać wtedy, kiedy maluch jest wyspany i jakąś godzinę po przystawieniu do piersi lub podaniu butelki. Chociaż my nie zasiadamy (a przynajmniej nie powinniśmy) siadać do jedzenia na wpół syci, to dziecko nie powinno być głodne! Przecież ono nie wie jeszcze, że te przedmioty, które wkłada do buzi, służą do najedzenia się. Chętnie je gryzie i żuje, ale zaspokajanie głodu kojarzy z karmieniem piersią na żądanie przez mamę lub butelką. Dlatego pozwól malcowi być tylko nieco głodnawym, a jego dobry nastrój da mu więcej ochoty do eksperymentowania z leżącym na talerzyku czy tacce jedzeniem. Gdzie najlepiej jeść posiłki? Zazwyczaj najłatwiej, bo robiąc najmniej uciążliwy bałagan, jest karmić dziecko w kuchni . Jeśli macie stół właśnie...

Ewelina Mendala-Kwoczek
Archiwum prywatne
Dieta
Jak karmić niemowlę metodą BLW: rady mamy-logopedy cz. 1
Nie chcesz podawać dziecku zmiksowanych papek? To wcale nie jest konieczne. Coraz więcej rodziców decyduje się rozszerzać dietę dziecka metodą BLW, czyli Bobas Lubi Wybór, Jak to robić i po co - tłumaczy mama-logopeda.

Ewelina Mendala-Kwoczek jest logopedą , ale przede wszystkim szczęśliwą mamą dwójki dzieci. Zdecydowała się rozszerzać dietę obydwu synków metodą BLW. Jak jej się to udało i jakie to przynosi efekty? Na czym polega metoda BLW? BLW (baby-led weaning) to metoda, której celem jest, aby dziecko jadło samo pokarmy stałe ( nie papki, tylko kawałki jedzenia), siedząc razem z rodziną przy stole i było aktywnym uczestnikiem posiłków rodzinnych. Je to, co inni członkowie rodziny (a przynajmniej staramy się, by tak było). Dziecko decyduje również, ile zje i czy w ogóle zje oraz kiedy w ogóle rozpocznie jadać takie pokarmy. Tu nie ma etapów, które należy osiągnąć, ani programów, które trzeba zrealizować. Kiedy można rozpocząć rozszerzanie diety metodą BLW? Gdy dziecko jest gotowe do samodzielnego przyjmowania posiłków. Wymaganym kryterium jest samodzielne siedzenie (samo w krzesełku do karmienia lub na kolanach osoby dorosłej) lub z niewielką pomocą) oraz ukończenie 6. miesiąca życia , bo wtedy dziecko naturalnie rozwija umiejętność chwytania przedmiotów, wprowadzania ich do buzi, kształtuje też kompetencje do samodzielnego spożywania pokarmów stałych. Wtedy także jest odpowiednio rozwinięty układ immunologiczny i pokarmowy wraz z jamą ustną. Oczywiście najlepszą oznaką gotowości do spożywania pokarmów stałych jest to, że dziecko samo weźmie pokarm do rączki i włoży do ust kawałek jedzenia. Wymagana jest stała obecność osoby dorosłej podczas spożywania pokarmów, która nie tańczy, nie śpiewa, nie zagaduje malca, nie włącza TV, tylko razem z dzieckiem zajada przygotowany posiłek. Gdy dziecko zaczyna jeść stałe posiłki metodą BLW, karmimy je też piersią? Oczywiście. Dziecko nadal jest karmione mlekiem mamy lub mieszanką. Musi być nakarmione przed podaniem posiłku stałego, by w ogóle wykazało zainteresowanie nowością. Dobrze, gdyby było też...

Gill Ripley o BLW
Kasia Imiołek
Dieta
„W BLW chodzi o zaufanie do dziecka” – mówi Gill Rapley, współautorka „Bobas Lubi Wybór” [WYWIAD]
Przeczytaj, co brytyjska ekspertka metody BLW mówi o zaletach tego sposobu rozszerzania diety niemowlaka i dowiedz się, jak wprowadzać nowe dania, żeby samodzielne jedzenie malucha i radość ze wspólnych posiłków były normą w waszym domu!

Gdy podstawą nauki jedzenia stałych posiłków jest szacunek do dziecka i zaufanie, że ono wie najlepiej, co i ile chce zjeść, jedzenie staje się radością całej rodziny. Zamiast więc robić rocznemu niejadkowi kanapeczki z wesołymi buźkami czy kolorowymi dodatkami, od początku rozszerzaj dietę dziecka urozmaiconymi, różnorodnymi potrawami, czyli w duchu metody Baby-Led Weaning (w Polsce znanej jako metoda Bobas Lubi Wybór lub BLW ). Jedzenie już zawsze będzie mu się dobrze kojarzyło – radzi Gill Rapley , specjalistka od BLW, ale przede wszystkim ciepła, mądra kobieta, w rozmowie z Babyonline.pl.  Na początku naszej rozmowy chciałabym pani bardzo serdecznie podziękować. Gill Rapley: O! Za co? Za uratowanie zdrowia psychicznego mnie i mężowi! Gill Rapley: Jeszcze bardziej mnie pani zaintrygowała... Jestem mamą trójki dzieci: 13-latka i dwóch córek: 11- i 2-latki. Starsze dzieci miały dietę rozszerzaną miksowanymi zupkami, z różnych warzyw, zdrowo, ale monotonnie i pod lekką presją. Nie lubią jeść do dzisiaj... A właściwie mają kilka ulubionych potraw, wokół których koncentruje się ich zainteresowanie jedzeniem. Za to moja malutka Kalina, która od początku je samodzielnie i w kawałkach a nie papkach, to wielki smakosz! Kocha poznawać nowe smaki, skubnąć to tu, to tam... Jaka to przyjemność gotować dla takiego konsumenta! Zatem, dziękuję za książkę o BLW , która umożliwiła taką zmianę... Gill Rapley:  Bardzo się cieszę! Zobacz: Plusy i minusy metody BLW – wywiad z ekspertem Ale ponieważ myślę, że takich historii słyszała pani już wiele, to jestem ciekawa, jak pani uważa: czy to zasługa metody Baby-Led Weaning czy po prostu takie mi się trafiło to trzecie dziecko? Gill Rapley: Hm, mam ogromną nadzieję, że to właśnie efekt BLW . Bo takich opowieści rzeczywiście słyszałam już wiele. Jednak są i zupełnie inne...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz