5 produktów zakazanych dla niemowlaka
Do 6. miesiąca życia dziecku wystarczy twój pokarm lub mleko zastępcze. Sprawdź, czego bezwzględnie unikać w diecie niemowlaka przed pierwszymi urodzinami.
1 z 6
Do 6. miesiąca życia dziecka podawaj mu wyłącznie mleko - najlepiej karm piersią. Jeśli nie możesz, stosuj mleko zastępcze, ale nie krowie, kozie czy sojowe. Niemowlę nie jest w stanie strawić takiego pokarmu i takie mleko może mu zaszkodzić.
Czytaj też: Kompleksowy przewodnik po karmieniu piersią
2 z 6
1. Miód
Choć do niedawna lekarze zalecali, by karmić dzieci miodem, który uznawany jest za naturalny antybiotyk, jest to też silny alergen. Co jednak bardziej niebezpieczne, w miodzie mogą znajdować się bakterie Clostridium botulinum, które produkują jad kiełbasiany zwany botuliną. Organizmy starszych dzieci i dorosłych bez trudu radzą sobie z minimalnymi ilościami toksyny, ale młody i niedojrzały system odpornościowy maluchów poniżej roku nie umie zapobiec rozwojowi groźnych mikrobów w jelitach.
Czytaj też: 5 najlepszych przepisów dla karmiących mam
3 z 6
2. Żelki
Podobnie jak wszystkie inne słodycze i potrawy oraz produkty zawierające biały cukier. Żelki i cukierki są szczególnie niebezpieczne ze względu na kształt i wielkość - stanowią poważne zagrożenie dla niemowlaka, który może się nimi łatwo zakrztusić.
Czytaj też: Schemat żywienia niemowląt
4 z 6
3. Soki owocowe
Wyciskane w domu w sokowirówce i podawane natychmiast do spożycia są zdrowe, bo zawierają witaminy i minerały (chociaż nie zawierają już cennego błonnika, który jest w owocach). Kupne soki, napoje, koktajle i napoje są jednak zakazane, nawet jeśli są wyprodukowane w 100% z owoców i zalecane dla dzieci. W procesie produkcji, konserwowania (nawet naturalnego, np. podgrzewania) sok owocowy traci większość składników mineralnych i witamin.
Wypróbuj przepis na pierwszy domowy sok z jabłek.
Czytaj też: Jaka woda dla niemowlaka
5 z 6
4. Biszkopty, ciasteczka i krakersy
Nieważne, czy zrobione w domu ze sprawdzonych składników, czy kupione specjalnie dla dzieci, czy ekologiczne. Słodycze zawierają cukier, tłuszcz, białą mąkę, składniki, których maluch nie tylko nie potrzebuje, ale i które są dla niego szkodliwe.
Wypróbuj przepis na pyszną deserową zupkę.
Czytaj też: 5 chorób, które powoduje cukier
6 z 6
5. Gotowe produkty
Oprócz tych w słoiczkach przeznaczonych specjalnie dla dzieci. Normy produkcji takich dań są dużo bardziej restrykcyjne. Każde inne danie gotowe (sos w słoiku do makaronu, frytki, parówki...) nie powinno być podawane nawet starszym dzieciom, a co dopiero kilkumiesięcznemu maluchowi.
Wypróbuj przepis na pulpeciki z sosem śliwkowym i ryżem.