Ministerstwo Zdrowia jest w trakcie opracowywania nowych standardów opieki profilaktycznej nad dziećmi. Nowe standardy zakładają m.in. wprowadzenie dodatkowych badań bilansowych tak, by każde dziecko do 6 lat miało co roku wizytę profilaktyczną u lekarza.
Wspólnie z konsultantami krajowymi z pediatrii, zdrowia publicznego, lekarzami, dietetykami, rodzicami z portalu Głodni Zmian oraz Fundacją My Pacjenci również Babyonline.pl występuje o to, by w nowych standardach znalazły się bezpłatne porady dietetyczne dla kobiet w ciąży oraz dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat.

Reklama

Błędy w diecie: wpływ na zdrowie dziecka

Sposób odżywiania kobiety w ciąży ma wpływ nie tylko na przebieg ciąży, ale też na zdrowie dziecka w przyszłości (ważny jest zresztą także sposób odżywiania przed ciążą przyszłych rodziców). Sposób odżywiania programuje metabolizm dziecka i ma wpływ na ekspresję genów – tak więc dzięki dobremu odżywianiu można zmniejszyć ryzyko wystąpienia u dziecka otyłości, cukrzycy, chorób serca, nowotworów. Równie ważny jest sposób żywienia dziecka w pierwszych miesiącach i latach życia.
Kobiety w ciąży popełniają wiele błędów dotyczących żywienia. Dużo błędów popełniają też w żywieniu dzieci, zwłaszcza przy wprowadzaniu nowych produktów do diety. Skutek: pomimo tego, że większość dzieci otrzymuje odpowiednią ilość kalorii (a często nawet zbyt wiele), to pojawiają się niedobory niektórych składników. A w przyszłości dzieci w większym stopniu są narażone na choroby cywilizacyjne.
Czytaj też: Szokujący raport - niemowlęta są źle karmione

Po co porady dietetyka dla kobiety w ciąży i dziecka

W czasie ciąży zapotrzebowanie na kalorie rośnie niewiele, natomiast zapotrzebowanie na niektóre składniki mineralne i witaminy wzrasta nawet wielokrotnie. Dlatego niełatwo skomponować dobrą dietę na czas ciąży.
Wielu rodziców ma też problem z przyzwyczajaniem dziecka do nowych smaków: nie wie, jak postępować, gdy dziecko nie chce jeść przygotowanego posiłku. Stąd błędy: dosalanie posiłków, dosładzanie, podawanie dziecku tego, na co ma ochotę, nieprzyzwyczajanie dziecka do warzyw, kasz. Zaniedbania i błędy z pierwszych lat życia dziecka trudno potem odwrócić. Dlatego tak ważna jest wizyta u dietetyka w czasie ciąży i z małym dzieckiem. Podczas takiej wizyty jest możliwość przeanalizowania jadłospisu i doradzenie, co jeść i co podawać dziecku. Może to zapobiec wielu problemom zdrowotnym, jak nadwaga, cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca i nowotwory.

Społeczny projekt zmian

Konsultanci krajowi z pediatrii i zdrowia publicznego, grupa lekarzy, dietetyków, położnych i pielęgniarek, wraz z rodzicami z portalu Głodni Zmian oraz Fundacją "My Pacjenci" wystąpiła o włączenie programu profilaktyki rozwoju otyłości u dzieci do nowych standardów profilaktycznej opieki nad dziećmi.
Program zakłada:

  • Dla kobiet w ciąży: każda kobieta w ciąży ma mieć prawo do bezpłatnej porady wstępnej położnej, a następnie do porady dietetycznej udzielonej przez dietetyka.
  • Dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat: rodzice dziecka ma mieć prawo do porady wstępnej, realizowanej przez pielęgniarkę pediatryczną, a następnie do porady dietetycznej, realizowanej przez dietetyków w poradniach dietetycznych.

Dzieci zagrożone nadwagą i otyłością pozostawałyby pod opieką dietetyka.

Zobacz także

Podpisz ważną petycję

Jesteś za wprowadzeniem bezpłatnych porad dietetycznych dla kobiet w ciąży i dzieci? Jeśli tak, podpisz petycję na stronie Głodni Zmian: Im więcej podpisów, tym większa szansa na wprowadzenie zmian i przekonanie Ministerstwa Zdrowia, że dla rodziców te zmiany są ważne. Jeśli uda się to wprowadzić, będzie to prawdziwy przełom w opiece nad dziećmi. Od nas zależy, czy zostanie ona wprowadzona!
Czytaj też: Żywność z chemią przyczyną cukrzycy u dzieci

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama