Chrupki kukurydziane dla niemowląt: czy są zdrowe, ile można ich podać
Chrupki kukurydziane to zdrowa przekąska, którą można podać pomiędzy posiłkami. To bardzo wygodne rozwiązanie zwłaszcza w trakcie spaceru czy wizyty u rodziny bądź znajomych. Podpowiadamy, od kiedy i w jakiej ilości można podać chrupki kukurydziane niemowlakowi.
Chrupki kukurydziane to jedna z pierwszych przekąsek dla niemowlaka. Są miękkie, poręczne i, co najważniejsze, bezpieczne do zjedzenia przez maluszka, któremu nie wyrosły jeszcze zęby. Żucie chrupków uczy dziecka prawidłowego odruchu gryzienia. Na co zwrócić szczególną uwagę, podając chrupki kukurydziane niemowlakowi?
Od kiedy i jakie chrupki kukurydziane można podać niemowlakowi?
Przez pierwsze sześć miesięcy swojego życia niemowlę powinno być karmione tylko i wyłącznie piersią. Po tym czasie dziecko może, a nawet powinno poznać nowe smaki.
Zgodnie z najnowszymi zaleceniami żywieniowymi, rozszerzanie diety powinno zacząć się od warzyw i od kasz, także glutenowych. A chrupki kukurydziane zrobione są z kaszy kukurydzianej, która uznawana jest za jedną z najbezpieczniejszych i najmniej alergizujących kasz, przez co doskonale nadaje się do podania niemowlakowi już na początku rozszerzania diety. Dlatego chrupki kukurydziane można podać maluszkowi, który ukończył 6. miesiąc życia.
Zanim dasz niemowlakowi chrupki kukurydziane, spójrz uważnie na skład. Podawaj tylko takie, które w składzie nie mają soli, cukru, konserwantów i barwników spożywczych. W ciągu dnia możesz podać dziecku 2-3 garści chrupek kukurydzianych.
WAŻNE: najlepsze chrupki kukurydziane mają w składzie tylko mąkę kukurydzianą lub kaszę kukurydzianą, nic więcej. Kupując dziecku chrupki, pamiętaj o sprawdzeniu składu. Popularne chrupki kukurydziane o smaku czekolady, toffi i truskawki mają w sobie dużo cukru, barwników spożywczych i konserwantów – nie nadają się one do spożycia przez niemowlaka.
Czy chrupki kukurydziane są zdrowe dla niemowląt?
Chrupki kukurydziane o prostym składzie to zdrowa przekąska dla niemowlaka. Są lekkostrawne, zawierają witaminę A i witaminę B. Niektóre mamy zastanawiają się, czy chrupki kukurydziane powodują zaparcia u niemowląt. Kasza kukurydziana, z której robione są chrupki, jest lekkostrawna, ale zawiera mało błonnika, który przyśpiesza i ułatwia wypróżnianie się. Co do zasady, chrupki kukurydziane nie powodują zaparć, jednak każde dziecko reaguje inaczej. Jeśli zauważysz u swojego dziecka problem z wypróżnieniem się po spożyciu chrupek kukurydzianych, wyeliminuj je na jakiś czas z diety i skonsultuj się z lekarzem pediatrą.
WAŻNE: chrupek nie można traktować jako pełnoprawnego posiłku, bo nie zawierają wielu cennych składników (posiłek nie jest więc urozmaicony) i nie można ich podać zbyt wiele na jeden raz – zawierają dużo kalorii (100 gramów chrupków to 350 kalorii). Składają się głównie z węglowodanów i mają wysoki indeks glikemiczny, co powoduje wyrzut insuliny.
Musisz też wiedzieć, że chrupki kukurydzane oblepiają zęby. Jeśli podajesz je dziecku, któremu wyrosły się już pierwsze mleczaki, po spożyciu chrupków koniecznie umyj mu zęby szczoteczką dla niemowląt. Nie należy tego bagatelizować – chrupki kukurydziane to głównie węglowodany, które w ustach rozkładają się na cukry proste powodujące próchnicę, która nieleczona w przyszłości może przenieść się na zęby stałe.
Chrupki kukurydziane o prostym składzie to zdrowa przekąska dla dziecka. Ich ilość nie powinna przekraczać 2-3 garści dziennie, a po ich spożyciu należy umyć dziecku zęby. Chrupki nie mogą zastąpić pełnowartościowego posiłku dla dziecka, ze względu na niewielką ilość cennych składników odżywczych i wysoki indeks glikemiczny.
Zobacz też: