Czy maliny się myje? Przez ten błąd owoce nie nadają się do jedzenia dla dzieci
„Czy trzeba myć maliny?” to częste pytanie, które zadajemy sobie w sezonie letnim, gdy mamy ich pod dostatkiem. Choć wiele osób ma wątpliwości, odpowiedź jest prosta. Jeśli nie umyjesz malin, mogą szkodzić. Pokazujemy, jak umyć i nie zniszczyć tych delikatnych owoców.

Maliny się myje. Choć niektórzy w kółko powtarzają, że maliny nie wymagają mycia, ponieważ łatwo je w ten sposób uszkodzić i pozbawić smaku − to duży błąd. Nieumyte owoce mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Owoce zawsze trzeba umyć przed spożyciem, gdyż mogą zawierać owady, środki do ich spryskiwania, a także drobnoustroje. Dodatkowo nie mamy pewności, w jakich warunkach maliny były zbierane i przechowywane. Choć mycie twardych owoców nie sprawia większych trudności, maliny wymagają z naszej strony delikatności. W końcu tak łatwo zniszczyć ich strukturę pod strumieniem wody. Podpowiadamy, jak umyć maliny, by zachować ich piękny kształt i smak.
Czy maliny się myje? Obalamy mity:
- Dlaczego trzeba myć maliny?
- Jak myć maliny? Także dla niemowlaka
- Dlatego warto jeść dużo malin
- Maliny w diecie niemowląt
- Czy kobiety w ciąży mogą jeść maliny?
Dlaczego trzeba myć maliny?
Nigdy nie wiemy, czy osoba zrywająca maliny miała czyste ręce, dlatego maliny trzeba myć, gdyż - jak każdy owoc - są brudne. Mogą zawierać:
- piasek,
- pająki, owady – np. larwy kistnika malinowca żerują w owocach malin i powodują ich robaczywienie,
- bakterie, wirusy i pasożyty przeniesione z rąk podczas zrywania owoców z krzaczków.
Malin z ogródka nie trzeba umyć? Obalamy mit
Już wiemy, że maliny warto myć, ale czy wszystkie? Zdecydowanie tak! Maliny ze sklepu czy targu wymagają dokładnego oczyszczenia, by pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń. Nawet maliny z własnego ogródka warto umyć. Choć sami je zebraliśmy, może być w nich piasek, a czasem nawet małe owady, które schowały się w soczystych owocach.
Pamiętajmy, że jedząc maliny, jeżyny lub jagody zebrane w lesie bez ich wcześniejszego umycia, stwarzamy ryzyko zarażenia się bąblownicą – bardzo poważną chorobą pasożytniczą, wywołaną przez tasiemca.
Jak myć maliny? Także dla niemowlaka
Maliny mają bardzo delikatną strukturę, przez co podczas mycia tracą kształt i puszczają soki. Najlepiej nie myć ich pod bieżącą wodą, lecz oczyścić je w miseczce z wodą. W ten sposób zrobicie to starannie:
- Napełnij miseczkę czystą i chłodną wodą;
- Włóż maliny do miski i delikatnie zanurz je w wodzie;
- Zostaw w niej owoce na około 2 minuty;
- Wylej zanieczyszczoną wodę i napełnij miseczkę świeżą wodą;
- Ponownie zanurz maliny w świeżej wodzie, by ostatecznie je wypłukać;
- Wyłóż maliny na ręcznik papierowy, by ociekły z nadmiaru wody.
Starannie umyte maliny są bezpieczne do spożycia przez maluchy, które bardzo je lubią, a owoce znikają z talerza błyskawicznie.
Maliny myjemy bezpośrednio przed spożyciem. Jeżeli chcemy je dłużej przechować w lodówce, to nie myjmy ich przed włożeniem do niej, a dopiero przed samym jedzeniem.
Dlatego warto jeść dużo malin
Te niepozorne, małe owoce kryją w sobie bogactwo, które pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Maliny są źródłem witamin i minerałów:
- błonnika,
- kwasu foliowego,
- witamin C, E, B1, B2, B6,
- potasu,
- magnezu,
- wapnia,
- żelaza,
- pektyn.
Jedzenie malin jest wskazane dla chorych na cukrzycę, gdyż mają bardzo niski indeks glikemiczny. Dzięki temu diabetycy nie muszą aż tak bardzo się ograniczać w ich spożyciu. Zawarte w malinach antocyjany obniżają poziom glukozy we krwi po posiłkach bogatych w skrobię.
Co ciekawe, jedna szklanka malin pokrywa aż połowę dziennego zapotrzebowania na witaminę C!
Maliny w diecie niemowląt
Jeśli starannie umyliśmy maliny, możemy podać je maluchom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z rozszerzaniem diety (ok. 6 miesiąca życia). Rozgniecione owoce można dodać do jogurtu naturalnego lub zmieszać z kaszką.

Czy kobiety w ciąży mogą jeść maliny?
Kobiety w ciąży mogą jeść maliny, tak samo, jak i pić herbatę malinową. Jedynie napar z liści malin w pewnych okresach ciąży może działać pobudzająco na pracę mięśni macicy. A to może mieć działanie przyspieszające poród. Dlatego herbaty z liści malin nie należy pić bez wyraźnych zaleceń lekarza.
Zobacz także: