Reklama

Czarna herbata działa pobudzająco. Zawiera teinę, ten sam alkaloid, który jest obecny w kawie.
Teina ma działanie pobudzające i psychostymulujące. W dodatku pogarsza wchłanianie żelaza, co może prowadzić u dziecka do niedokrwistości (anemii).
Niemowlę powinno pić wodę lub - od czasu do czasu - owocowe herbatki (uwaga: nie zawsze herbatka granulowana nadaje się dla niemowlęcia!).

Reklama

Co jest w herbacie

Czym różnią się herbaty: czarna, zielona, biała, czerwona?

  • Czarna herbata. Zawiera najwięcej teiny. Czarnej herbaty lepiej dzieciom nie podawać dzieciom do 3. roku życia. Starszym można, ale tylko od czasu do czasu. Najlepiej zaparzyć ją w dużym naczyniu, dłużej niż 3 minuty. Po dłuższym czasie parzenia z herbaty wytrącają się bowiem garbniki, które neutralizują działanie teiny.

Nie podawaj jednak raczej herbaty pu–erh (ma gorzki smak) ani earl grey (jest aromatyzowana).

  • Zielona herbata. To ta sama herbata, co czarna, ponieważ jednak nie została poddana procesowi fermentacji, to zawiera mniej teiny, za to więcej substancji przeciwutleniających, czyli likwidujących szkodliwe wolne rodniki.

Zieloną herbatę parz dłużej niż 3 minuty: będzie w niej więcej przeciwutleniaczy i garbników. A jeszcze lepiej: podawaj dziecku napój dopiero z drugiego lub trzeciego parzenia (zawiera wówczas jeszcze więcej dobrych składników).

  • Biała herbata. To również ten sam rodzaj herbaty, co zielona i czarna, jednak są to nie liście rośliny, tylko pączki, pokryte białym nalotem (stąd nazwa "biała herbata"). Nie jest ona poddawana fermentacji, a zawartość przeciwutleniaczy jest jeszcze większa niż w zielonej, zaś teiny – mniejsza.

Po to, by herbata miała działanie uspokajające, najlepiej ją parzyć powyżej 3 minut lub podawać dzieciom drugi, a nawet trzeci napar. Można ją podawać od 2. roku życia.

  • Czerwona (rooibos). Otrzymuje się ją z afrykańskich czerwonokrzewów. Zawiera bardzo małe ilości teiny. Również lepiej ją parzyć długo. Poleca się wprowadzić jako pierwszą. Od 3. roku życia.
Reklama

Czytaj też: Tych herbat nie pij w czasie karmienia piersią

Reklama
Reklama
Reklama