Od kiedy truskawki dla niemowlaka? Teściowa może się zdziwić
Od kiedy dziecko może jeść truskawki? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców, którzy planują rozszerzanie diety malucha. Wyjaśniamy, kiedy oraz w jakiej formie najlepiej podać truskawki niemowlęciu.

Truskawki dla niemowlaka to gorący temat. Dawniej truskawki podawano dopiero po pierwszym roku życia, ale dziś eksperci zalecają ich wcześniejsze wprowadzenie do diety niemowląt. Truskawki to źródło witaminy C i innych cennych składników, a maluch może je spróbować, gdy tylko pojawią się świeże owoce. Ważne jest, by wiedzieć, kiedy i jak najlepiej je podać, by były smaczne i bezpieczne.
Spis treści:
- Od którego miesiąca niemowlak może jeść truskawki?
- Jak bezpiecznie podać truskawki niemowlęciu?
- Dlaczego nie należy opóźniać podawania truskawek?
- Truskawki dla dziecka – kiedy zachować ostrożność?
- Dlaczego warto podawać truskawki dzieciom?
Od którego miesiąca niemowlak może jeść truskawki?
Zgodnie z zaleceniami ekspertów, niemowlę może spróbować truskawek przed ukończeniem pierwszego roku życia. Kiedy najlepiej to zrobić? Choć eksperci są zgodni, rodzice przekazują sobie własne doświadczenia. Wielu z nich najpierw podaje warzywa, a dopiero później owoce. W ten sposób chcą przyzwyczaić dziecko do różnych smaków. Uważają, że maluchy, które najpierw poznają słodkie owoce, mogą mieć trudności z zaakceptowaniem bardziej gorzkich warzyw, jak np. brokuły.
Jednak eksperci są zgodni – truskawki można wprowadzać już na początku rozszerzania diety, gdy dziecko wykazuje gotowość (zwykle po 6. miesiącu życia). Najważniejsza jest różnorodność produktów, miła atmosfera podczas posiłków oraz wspólne jedzenie, które pomaga maluchowi oswoić się z nowymi smakami.
Jak bezpiecznie podać truskawki?
Stresujesz się podaniem dziecku truskawek? Mamy na to sposób! Wprowadzanie nowych pokarmów do diety niemowlaka to proces, który wymaga ostrożności i cierpliwości rodzica. Po każdym nowym produkcie warto odczekać od 3 do 5 dni, aby łatwiej było zauważyć ewentualne reakcje alergiczne. Oto kilka zaleceń, które pomogą Ci bezpiecznie wprowadzić truskawki do diety dziecka:
- Wprowadzaj truskawki osobno– po podaniu owoców odczekaj kilka dni, aby wykluczyć reakcję alergiczną
- Zacznij od małej porcji – na początku podaj dziecku małą ilość truskawek, następnie zwiększaj porcje i obserwuj malucha.
- Kupuj sezonowe, polskie owoce – wybieraj truskawki z polskich upraw, najlepiej w sezonie, od maja do sierpnia.
- Pamiętaj o mrożeniu truskawek – możesz zamrozić truskawki i wykorzystać je zimą do kaszek, koktajli czy musów.
- Podawaj je w różnej formie – owoce można podać na wiele sposobów: w placuszkach, jako dodatek do babeczek, domowych lodów czy musów.
- Dokładnie umyj przed podaniem – koniecznie wypróbuj prosty sposób na oczyszczenie truskawek, potrzeba tylko dwóch składników: sody i octu.

Zawsze bacznie obserwuj reakcje dziecka po zjedzeniu truskawek. Alergia na ten owoc może objawiać się wysypką, biegunką lub bólem brzuszka. Pamiętaj jednak, że reakcje alergiczne na truskawki zwykle ustępują z czasem, więc nie musisz rezygnować z ich podawania po pierwszym wystąpieniu objawów. W przypadku tych dolegliwości u maluszka, poinformuj swojego lekarza. Razem zaplanujecie dalsze kroki.
Dlaczego nie opóźnia się podawania truskawek?
Obecnie uważa się, że późne wprowadzenie do diety dziecka produktów uczulających nie chroni przed wystąpieniem alergii. Dodatkowo wbrew powszechnym opiniom, truskawki (w tym poziomki) nie są uważane za owoce często alergizujące. Niemowlęta najczęściej mają objawy uczulenia po mleku krowim, jaju kurzym, pszenicy, soi, orzeszkach ziemnych i rybach. Uczulenie na truskawki zdarza się rzadko.
Czerwone ślady na buzi po zjedzeniu owoców
Warto wiedzieć, że czerwone plamy na buzi dziecka po truskawkach czy pomidorach często wynikają z reakcji na kwasy zawarte w tych owocach, a nie muszą być objawem alergii. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się z pediatrą, który rozwieje wasze wątpliwości.
Truskawki dla niemowlaka – kiedy zachować ostrożność?
W przypadku truskawek ostrożność należy zachować, jeśli jedno z rodziców dziecka ma alergię. Skłonność do uczulenia często jest dziedziczna. W takiej sytuacji podawanie truskawek niemowlęciu należy omówić z pediatrą. Trzeba to zrobić także, jeśli dziecko ma alergię np. na białko mleka lub pojawiają się u niego zmiany skórne o podłożu alergicznym.
Dlaczego warto podawać truskawki dzieciom?
Truskawki mają korzystny wpływ na zdrowie, są też niskokaloryczne:
- zawierają dużo witaminy C – 100 gram truskawek to równowartość dobowego zapotrzebowania na tę witaminę. Warto je również jeść przy niedoborach żelaza – witamina C ułatwia wchłanianie tego pierwiastka.
- są superpokarmem – truskawki korzystnie wpływają na stan skóry dzięki zawartości witamin A i E oraz witamin z grupy B. Mają działanie antyoksydacyjne, odżywcze, regeneracyjne i dobry wpływ na wzrok.
- mają niski indeks glikemiczny (40) – nie powodują gwałtownych skoków poziomu glukozy we krwi.
Zobacz też: