Reklama

Woda z glukozą dla noworodka to rozwiązanie popularne przed laty, ale już nieaktualne! Glukoza nie nadaje się także dla niemowlaka, bo zaburza kształtowanie się smaku dziecka, może prowadzić do próchnicy i otyłości. Woda z glukozą to po prostu woda z cukrem, która nie posiada żadnych wartościowych składników odżywczych. Przepajanie dziecka glukozą nie ma więc sensu.

Reklama

Woda z glukozą dla noworodka: dlaczego to szkodliwe?

Woda z glukozą dla noworodka to zły pomysł. Kiedy dziecko pije mleko mamy, dostaje również wiele cennych składników odżywczych: białko, tłuszcze, czynniki wzrostowe, ciała odpornościowe itd. W przypadku wody osłodzonej glukozą – otrzymuje tylko cukier, który „oszukuje” głód i może prowadzić do kłopotów: próchnicy albo otyłości w przyszłości. Poza tym woda z cukrem, podobnie jak inne słodkie napoje, kształtuje niedobre upodobania smakowe dziecka, i to już od niemowlęctwa! Zgodnie z najnowszymi zaleceniami ekspertów dzieciom do 12. miesiąca życia nie należy podawać żadnych słodzonych napojów. Trzeba je zastępować produktami mlecznymi (mleko mamy albo mleko modyfikowane) oraz wodą. Koniecznie sprawdź aktualny schemat żywienia niemowląt.

Woda z glukozą dla niemowlaka? Lepsza mineralna!

Woda z glukozą jest również szkodliwa dla niemowlaka. Najlepsza do picia dla małego dziecka będzie woda źródlana albo mineralna. Ale uwaga: jedynie niskozmineralizowana (ilość rozpuszczalnych składników nie może przekraczać 500 mg/l), niskosodowa (do 20 mg Na+ na litr) i niskosiarczanowa.
Jak przechowywać wodę dla niemowlaka? Otwarte butelki trzeba przechowywać w lodówce i to nie dłużej niż dwie doby. Jeśli woda pozostała na słońcu lub w rozgrzanym samochodzie, lepiej jej nie pić.

Jeśli nie woda z glukozą, to może soki?

Soki owocowe to również napoje zakazane dla niemowląt! Wielu rodziców przyzwyczaiło się do podawania niemowlętom soków owocowych, w tym przecierowych. Nowe zalecenia ekspertów są jednak jasne: dzieciom do 12. miesiąca życia nie powinno się w ogóle podawać soków owocowych. Zgodnie ze stanowiskiem Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci spożycie soków owocowych może zmniejszyć ilość białka, tłuszczów oraz żelaza w diecie, co przy zwiększonym spożyciu węglowodanów prostych przekłada się na większe ryzyko próchnicy.
Pamiętaj, nawet starsze dzieci nie muszą pić soków – jeśli tylko jedzą świeże, najlepiej sezonowe owoce (skrobane, utarte, ugniecione) i piją czystą, przegotowaną wodę. Jeśli już podajesz sok, powinien on być jedynie dodatkiem do posiłku lub przekąską. Dzieci w wieku 1-3 lata mogą wypijać ok. 120 ml soku dziennie.

Przepajanie glukozą: czy w ogóle trzeba dopajać niemowlę?

Dopajanie noworodka i niemowlaka w pierwszym półroczu życia nie jest konieczne, tym bardziej przepajanie glukozą. Mleko mamy zaspokaja nie tylko głód, ale i pragnienie dziecka. Dzięki temu niemowlę karmione na żądanie zawsze dostaje wystarczającą ilość płynu. Po 6. miesiącu życia dziecko potrzebuje 800-1000 ml wody na dobę (w tę ilość wlicza się woda z wszelkiego rodzaju napojów, woda mineralna i woda zawarta w żywności).

Ile wody potrzebuje niemowlę?

  • Dziecko ważące do 10 kg potrzebuje około 1 litra płynów dziennie. Jeśli jest cięższe – więcej o około 20–50 ml na każdy dodatkowy kg masy ciała. W pierwszym półroczu życia niezbędną ilość płynów pokrywa zwykle łączna dzienna porcja mleka mamy albo mieszanki modyfikowanej.
  • Ilość wszystkich wypijanych płynów w pierwszym roku życia nie powinna przekraczać 1,5 litra dziennie.
  • Część niezbędnej ilości wody organizm dostaje wraz z jedzeniem, a także w wyniku trawienia pokarmu (przemian metabolicznych węglowodanów i tłuszczów).

Dopajanie starszego niemowlaka może być wskazane np. w gorące dni albo podczas choroby, zwłaszcza gdy u dziecka pojawia się gorączka.

Źródło: Zasady żywienia zdrowych niemowląt 2021. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama