Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Dieta

Raport 2017: co jedzą niemowlęta? [WIDEO]

Tylko niewiele ponad połowa dzieci w Polsce jest karmionych piersią w pierwszym roku życia. A tylko kilka procent dostaje wyłącznie mleko mamy. Chociaż rodzice wiedzą, co powinny jeść niemowlęta, to jednak... karmią niemowlęta niezgodnie z zaleceniami.

Wszyscy wiedzą, że dla niemowlęcia najważniejsze jest mleko mamy. A jednak tylko 54% niemowląt jest karmionych tylko piersią w 1. roku życia - wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Matki i Dziecka.

Za mało dzieci karmionych piersią

- 54% dzieci karmionych piersią to zdecydowanie lepszy wynik niż kiedyś, ale... to jednak tylko połowa niemowląt - mówi prof. Halina Weker z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
- I tylko niewielki odsetek niemowląt w pierwszym półroczu życia jest karmionych tylko piersią, co zaleca WHO - dodaje prof. Weker.
Czytaj też: 2/3 rodziców źle karmi niemowlęta. Ty też?

Rodzice: wiedzą, jak karmić...

Z poprzednich badań, wykonanych kilka lat temu przez Instytut Matki i Dziecka, wynikało, że rodzice nie wiedzieli, jak karmić niemowlęta.
Czytaj też: Szokujący raport - źle żywimy dzieci

Dziś widać, że wiedza na ten temat jest zdecydowanie większa - przynajmniej wśród niektórych rodziców.
- Znakomita większość rodziców ma wiedzę, jak żywić niemowlęta, jak postępować, i to jest bardzo optymistyczne - mówi prof. Weker.

... ale za wcześnie rozszerzają dietę

Rodzice nie wykorzystują swojej wiedzy w praktyce. - Aż 61% dzieci już przed skończeniem 4. miesiąca życia ma rozszerzaną dietę - dodaje prof. Weker.
Najczęściej niemowlęta przed 4. miesiącem życia dostają:

  • kaszki,
  • soki owocowe.

Tylko 30% dzieci ma rozszerzaną dietę między 17. a 26. tygodniem życia: tak, jak jest to zalecane!
Rodzice zapominają też o podawaniu dziecku różnorodnych produktów: dzieci jedzą ciągle to samo.

Zobacz też film: Za słodko, za słono, mało kolorowo - nie popełniaj tych błędów!

Dieta niemowląt
Grażyna Łuszczyńska
Dieta
Za słodko, za słono, mało kolorowo! Taka jest dieta niemowląt [WIDEO]
Alarmujące dane: 80% niemowląt dostaje przekąski, i to po kilka dziennie! Dieta niemowlęcia jest za mało kolorowa, za bardzo słodka, za bardzo słona - to najnowsze wyniki badań Instytutu Matki i Dziecka.

Rodzice popełniają wiele błędów w odżywianiu niemowląt . Błędy popełnione w okresie niemowlęcym są szczególnie niebezpieczne, bo dziecko przyzwyczaja się do takiego sposobu odżywiania. Niemowlęta dostają za dużo przekąsek . To nie jest 1-2 przekąski dziennie, tylko co najmniej kilka - mówi prof. Halina Weker z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Przekąski - największy grzech w dietach niemowląt Ponad 80 proc. niemowląt dostaje dodatkowo przekąski - wynika z badań Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie . Niestety, nie są to warzywa i owoce - co proponują specjaliści zajmujący się żywieniem dzieci. Na pierwszym miejscu są słodkie napoje, słodkie desery mleczne i słodycze. Czytaj też: 2/3 rodziców źle żywi niemowlęta. Ty też? Za mało ryb Kolejny błąd rodziców: niepodawanie dziecku ryb. - Ryby to ważne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych , głównie kwasu DHA, który jest ważny dla rozwoju mózgu dziecka - mówi prof. Halina Weker. Nie wszyscy rodzice pamiętają też o dodatkowym podawaniu dziecka witaminy D i kwasu DHA. Dieta dzieci jest za mało urozmaicona, za słodka, za słona, mało kolorowa.  

Karmienie piersią a leki
Fotolia
Karmienie
Najnowszy raport: mamy karmiące piersią źle się odżywiają
Kobiety karmiące piersią jedzą za mało i za bardzo ograniczają swoją dietę. Brakuje im przez to ważnych składników – to wyniki najnowszego raportu na temat odżywiania kobiet w czasie laktacji.

Kobietom po porodzie bardzo zależy, żeby schudnąć, dlatego często jedzą za mało. W dodatku ich dieta jest restrykcyjna i mało zróżnicowana. Szkodzi to zdrowiu - zarówno kobiet, jak dzieci karmionych piersią. Za mało kalorii Zapotrzebowanie energetyczne w diecie mamy karmiącej rośnie o około 500 kcal. Tymczasem z badań wynika, że średnia wartość kaloryczna diet karmiących była za niska:  u 75 proc. kobiet nie przekraczała 2000 kcal. Jedynie 13 proc. mam jadło tyle, ile powinno, jeśli chodzi o zapotrzebowanie kaloryczne. Karmiące mamy popełniają też wiele błędów, jeśli chodzi o dobór produktów: 82 proc. spożywało za mało węglowodanów, 34 proc. – za mało białka, a ponad 60 proc. – za mało błonnika. 70% badanych matek miało za niskie stężenie witaminy D3 w organizmie. Czytaj też: Witamina D: co musisz o niej wiedzieć Wykluczanie mleka z diety nie zapobiega alergii Kobiety w czasie karmienia piersią zwykle na własną rękę stosują ograniczenia w diecie , nie radząc się w te sprawie ani lekarza, ani dietetyka. Najczęściej przyczyną ograniczeń w diecie była chęć zapobiegania kolce niemowlęcej oraz alergii. Z powodu kolki ograniczenie w diecie stosowało 38 proc. ankietowanych mam, z powodu alergii - 31 proc. Zwykle te ograniczenia nie są potrzebne. Zdania na temat sensu stosowania diety w celu zapobiegania kolce są mocno podzielone. Prawdą jest jedynie to, że karmiąca mama powinna wystrzegać się produktów ciężkostrawnych, wysoko przetworzonych, fast foodów. Co może jeść matka karmiąca ? Nie jest też potrzebne stosowanie diety w celu zapobiegania alergii . Zgodnie z wynikami najnowszych badań, stosowanie profilaktycznie diety hypoalergicznej , wykluczanie z diety karmiącej mamy mleka i jego przetworów (masło, jogurty, sery, kefiry), ryb, orzechów, produktów zawierających gluten nie zapobiega u dziecka wystąpienia alergii, astmy ,...

Niemowlę jedzenie
Fotolia
Dieta
2/3 rodziców w Polsce źle żywi niemowlęta! Ty też?
Aż 2/3 rodziców w Polsce rozszerza dietę niemowlęcia niezgodnie z zaleceniami ekspertów - pokazują nowe badania Instytutu Matki i Dziecka. Za dużo przekąsek, soków, soli, cukru - sprawdź, czy ty też nie popełniasz tych błędów.

Źle żywimy niemowlęta i dzieci: pokazywały wyniki badań Instytutu Matki i Dziecka sprzed kilku lat. Instytut postanowił sprawdzić, czy coś teraz się zmieniło. Niestety, okazało się, że niewiele: rodzice nadal popełniają błędy w żywieniu niemowląt . Czytaj też: 17 posiłków na dobę dla... półrocznego dziecka! Niemowlęta za rzadko karmione piersią Zgodnie z zaleceniami ekspertów , niemowlęta powinny być karmione wyłącznie piersią do końca 6 miesięcy. Z badań IMiD wynika, że 54% mam karmi piersią w pierwszym półroczu, ale tylko 6% mam karmi przez pół roku wyłącznie piersią. Za wczesne rozszerzanie diety Zgodnie z zaleceniami ekspertów, niemowlęta karmione butelką powinny mieć rozszerzaną dietę po skończeniu 4 miesięcy, dzieci karmione piersią - po skończeniu 6 miesięcy. Z badań IMID wynika, że: 61% mam zaczyna rozszerzanie diety przed skończeniem przez dziecko 4 miesięcy. – Rodzice podają owoce, ale też kaszki i soki. To za wcześnie – mówi prof. Halina Weker, kierująca Zakładem Żywienia w Instytucie Matki i Dziecka. Błędy w żywieniu niemowląt Aż 30% niemowląt dostaje posiłki z dodatkiem soli (sól - jest zbyt dużym obciążeniem dla nerek, sprzyja nadciśnieniu).  70% niemowląt oprócz głównych posiłków dostaje przekąski . Zwykle są to produkty mało wartościowe, z dodatkiem cukru, soli. Przekąski w diecie niemowlęcia to jedna z przyczyn nadwagi i otyłości u dzieci. Dlatego nie powinno dziwić, że co 4 niemowlę jest już zagrożone nadwagą i otyłością . Niemowlęta jedzą też za mało warzyw, owoców, ryb . – Efektem nieprawidłowego żywienia są niedobory już w okresie niemowlęcym. Większość niemowląt ma niedobory nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, witaminy D . 25 proc. niemowląt sztucznie karmionych ma niedobory żelaza – mówi prof. Halina Weker. Błędy w żywieniu...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz