Dieta

Raport 2017: co jedzą niemowlęta? [WIDEO]

Tylko niewiele ponad połowa dzieci w Polsce jest karmionych piersią w pierwszym roku życia. A tylko kilka procent dostaje wyłącznie mleko mamy. Chociaż rodzice wiedzą, co powinny jeść niemowlęta, to jednak... karmią niemowlęta niezgodnie z zaleceniami.

Wszyscy wiedzą, że dla niemowlęcia najważniejsze jest mleko mamy. A jednak tylko 54% niemowląt jest karmionych tylko piersią w 1. roku życia - wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Matki i Dziecka.

Za mało dzieci karmionych piersią

- 54% dzieci karmionych piersią to zdecydowanie lepszy wynik niż kiedyś, ale... to jednak tylko połowa niemowląt - mówi prof. Halina Weker z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
- I tylko niewielki odsetek niemowląt w pierwszym półroczu życia jest karmionych tylko piersią, co zaleca WHO - dodaje prof. Weker.
Czytaj też: 2/3 rodziców źle karmi niemowlęta. Ty też?

Rodzice: wiedzą, jak karmić...

Z poprzednich badań, wykonanych kilka lat temu przez Instytut Matki i Dziecka, wynikało, że rodzice nie wiedzieli, jak karmić niemowlęta.
Czytaj też: Szokujący raport - źle żywimy dzieci

Dziś widać, że wiedza na ten temat jest zdecydowanie większa - przynajmniej wśród niektórych rodziców.
- Znakomita większość rodziców ma wiedzę, jak żywić niemowlęta, jak postępować, i to jest bardzo optymistyczne - mówi prof. Weker.

... ale za wcześnie rozszerzają dietę

Rodzice nie wykorzystują swojej wiedzy w praktyce. - Aż 61% dzieci już przed skończeniem 4. miesiąca życia ma rozszerzaną dietę - dodaje prof. Weker.
Najczęściej niemowlęta przed 4. miesiącem życia dostają:

  • kaszki,
  • soki owocowe.

Tylko 30% dzieci ma rozszerzaną dietę między 17. a 26. tygodniem życia: tak, jak jest to zalecane!
Rodzice zapominają też o podawaniu dziecku różnorodnych produktów: dzieci jedzą ciągle to samo.

Zobacz też film: Za słodko, za słono, mało kolorowo - nie popełniaj tych błędów!

Dieta niemowląt
Grażyna Łuszczyńska
Dieta
Za słodko, za słono, mało kolorowo! Taka jest dieta niemowląt [WIDEO]
Alarmujące dane: 80% niemowląt dostaje przekąski, i to po kilka dziennie! Dieta niemowlęcia jest za mało kolorowa, za bardzo słodka, za bardzo słona - to najnowsze wyniki badań Instytutu Matki i Dziecka.

Rodzice popełniają wiele błędów w odżywianiu niemowląt . Błędy popełnione w okresie niemowlęcym są szczególnie niebezpieczne, bo dziecko przyzwyczaja się do takiego sposobu odżywiania. Niemowlęta dostają za dużo przekąsek . To nie jest 1-2 przekąski dziennie, tylko co najmniej kilka - mówi prof. Halina Weker z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Przekąski - największy grzech w dietach niemowląt Ponad 80 proc. niemowląt dostaje dodatkowo przekąski - wynika z badań Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie . Niestety, nie są to warzywa i owoce - co proponują specjaliści zajmujący się żywieniem dzieci. Na pierwszym miejscu są słodkie napoje, słodkie desery mleczne i słodycze. Czytaj też: 2/3 rodziców źle żywi niemowlęta. Ty też? Za mało ryb Kolejny błąd rodziców: niepodawanie dziecku ryb. - Ryby to ważne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych , głównie kwasu DHA, który jest ważny dla rozwoju mózgu dziecka - mówi prof. Halina Weker. Nie wszyscy rodzice pamiętają też o dodatkowym podawaniu dziecka witaminy D i kwasu DHA. Dieta dzieci jest za mało urozmaicona, za słodka, za słona, mało kolorowa.  

Karmienie piersią a leki
Fotolia
Karmienie
Najnowszy raport: mamy karmiące piersią źle się odżywiają
Kobiety karmiące piersią jedzą za mało i za bardzo ograniczają swoją dietę. Brakuje im przez to ważnych składników – to wyniki najnowszego raportu na temat odżywiania kobiet w czasie laktacji.

Kobietom po porodzie bardzo zależy, żeby schudnąć, dlatego często jedzą za mało. W dodatku ich dieta jest restrykcyjna i mało zróżnicowana. Szkodzi to zdrowiu - zarówno kobiet, jak dzieci karmionych piersią. Za mało kalorii Zapotrzebowanie energetyczne w diecie mamy karmiącej rośnie o około 500 kcal. Tymczasem z badań wynika, że średnia wartość kaloryczna diet karmiących była za niska:  u 75 proc. kobiet nie przekraczała 2000 kcal. Jedynie 13 proc. mam jadło tyle, ile powinno, jeśli chodzi o zapotrzebowanie kaloryczne. Karmiące mamy popełniają też wiele błędów, jeśli chodzi o dobór produktów: 82 proc. spożywało za mało węglowodanów, 34 proc. – za mało białka, a ponad 60 proc. – za mało błonnika. 70% badanych matek miało za niskie stężenie witaminy D3 w organizmie. Czytaj też: Witamina D: co musisz o niej wiedzieć Wykluczanie mleka z diety nie zapobiega alergii Kobiety w czasie karmienia piersią zwykle na własną rękę stosują ograniczenia w diecie , nie radząc się w te sprawie ani lekarza, ani dietetyka. Najczęściej przyczyną ograniczeń w diecie była chęć zapobiegania kolce niemowlęcej oraz alergii. Z powodu kolki ograniczenie w diecie stosowało 38 proc. ankietowanych mam, z powodu alergii - 31 proc. Zwykle te ograniczenia nie są potrzebne. Zdania na temat sensu stosowania diety w celu zapobiegania kolce są mocno podzielone. Prawdą jest jedynie to, że karmiąca mama powinna wystrzegać się produktów ciężkostrawnych, wysoko przetworzonych, fast foodów. Co może jeść matka karmiąca ? Nie jest też potrzebne stosowanie diety w celu zapobiegania alergii . Zgodnie z wynikami najnowszych badań, stosowanie profilaktycznie diety hypoalergicznej , wykluczanie z diety karmiącej mamy mleka i jego przetworów (masło, jogurty, sery, kefiry), ryb, orzechów, produktów zawierających gluten nie zapobiega u dziecka wystąpienia alergii, astmy ,...

Niemowlę jedzenie
Fotolia
Dieta
2/3 rodziców w Polsce źle żywi niemowlęta! Ty też?
Aż 2/3 rodziców w Polsce rozszerza dietę niemowlęcia niezgodnie z zaleceniami ekspertów - pokazują nowe badania Instytutu Matki i Dziecka. Za dużo przekąsek, soków, soli, cukru - sprawdź, czy ty też nie popełniasz tych błędów.

Źle żywimy niemowlęta i dzieci: pokazywały wyniki badań Instytutu Matki i Dziecka sprzed kilku lat. Instytut postanowił sprawdzić, czy coś teraz się zmieniło. Niestety, okazało się, że niewiele: rodzice nadal popełniają błędy w żywieniu niemowląt . Czytaj też: 17 posiłków na dobę dla... półrocznego dziecka! Niemowlęta za rzadko karmione piersią Zgodnie z zaleceniami ekspertów , niemowlęta powinny być karmione wyłącznie piersią do końca 6 miesięcy. Z badań IMiD wynika, że 54% mam karmi piersią w pierwszym półroczu, ale tylko 6% mam karmi przez pół roku wyłącznie piersią. Za wczesne rozszerzanie diety Zgodnie z zaleceniami ekspertów, niemowlęta karmione butelką powinny mieć rozszerzaną dietę po skończeniu 4 miesięcy, dzieci karmione piersią - po skończeniu 6 miesięcy. Z badań IMID wynika, że: 61% mam zaczyna rozszerzanie diety przed skończeniem przez dziecko 4 miesięcy. – Rodzice podają owoce, ale też kaszki i soki. To za wcześnie – mówi prof. Halina Weker, kierująca Zakładem Żywienia w Instytucie Matki i Dziecka. Błędy w żywieniu niemowląt Aż 30% niemowląt dostaje posiłki z dodatkiem soli (sól - jest zbyt dużym obciążeniem dla nerek, sprzyja nadciśnieniu).  70% niemowląt oprócz głównych posiłków dostaje przekąski . Zwykle są to produkty mało wartościowe, z dodatkiem cukru, soli. Przekąski w diecie niemowlęcia to jedna z przyczyn nadwagi i otyłości u dzieci. Dlatego nie powinno dziwić, że co 4 niemowlę jest już zagrożone nadwagą i otyłością . Niemowlęta jedzą też za mało warzyw, owoców, ryb . – Efektem nieprawidłowego żywienia są niedobory już w okresie niemowlęcym. Większość niemowląt ma niedobory nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, witaminy D . 25 proc. niemowląt sztucznie karmionych ma niedobory żelaza – mówi prof. Halina Weker. Błędy w żywieniu...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj