Do niedawna uważano, że niemowlęta nie mogą pić herbaty, tylko herbatki. Pod tą potoczną nazwą kryją się napary z ziół i owoców. Opublikowane w lutym 2021 nowe zalecenia żywieniowe dla niemowląt, opracowane przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, wprowadzają bardzo ważną zmianę w temacie picia dla dzieci. Wynika z niej, że niemowlęta nie powinny pić herbatki.

Reklama

Dla dzieci w pierwszym roku życia najlepszym napojem jest woda. Herbatki najlepiej podawać dopiero po pierwszych urodzinach. Wyjaśniamy, z czego wynikają te ograniczenia i jakie herbatki mogą pić starsze dzieci.

Spis treści:

Herbatki dla niemowląt – dlaczego nie są polecane?

Jeszcze do niedawna wiedza na temat herbatek dla dzieci sprowadzała się głównie do tego, że niemowlęta nie powinny pić czarnej herbaty. Nawet z cytryną. Nie zalecano jej w pierwszych latach życia, ponieważ zawiera teinę, która działa na organizm pobudzająco. Zakaz dotyczył z tego samego powodu również herbaty zielonej i białej. A co z innymi herbatkami – owocowymi, ziołowymi, granulowanymi? Z ostatnich zaleceń żywieniowych dla niemowląt wynika, że nie są polecane dzieciom ani od 4, ani od 6 miesiąca życia.

Eksperci zajmujący się żywieniem niemowląt zwracają uwagę na konieczność ograniczenia cukru w diecie niemowląt. Ma to zapobiec ryzyku rozwinięcia się w przyszłości u dziecka nadwagi lub otyłości. Aby nie przyzwyczajać maluchów do słodkiego smaku, aż do 12 miesiąca niemowlęta powinny pić mleko mamy (lub mleko modyfikowane) oraz wodę. Herbatki najlepiej podawać dopiero po pierwszych urodzinach, podobnie jak soki owocowe i inne napoje.

Zobacz także

Niewielu rodziców wie, choć mówi się o tym głośno od kilku lat, że woda do picia w diecie niemowląt powinna pojawić się od około 6 miesiąca. Wcześniejsze dopajanie niemowlaka nie jest konieczne. W wyjątkowych sytuacjach, gdy na dworze panuje upał lub dziecko ma gorączkę, można podać do picia wodę.

Niemowlętom lepiej nie podawać również naparów z ziół. Mimo tego, że herbatki ziołowe parzone z torebki nie zawierają cukrów, nie są niezbędnym składnikiem diety dziecka poniżej 12 miesiąca. Wiele ziół nie zostało dokładnie przebadanych, a w związku z tym nie jest dobrze znany ich wpływ na organizm malutkiego dziecka. Wiadomo też, że niektóre zioła mogą uczulać, np. bardzo popularny wśród rodziców niemowlaków rumianek. Herbatki ziołowe najlepiej wprowadzać do diety dziecka po konsultacji z pediatrą, zaczynając od małych ilości i obserwując reakcję po ich wypiciu.

Dla dzieci produkuje się też herbatki granulowane. Wystarczy je zalać chłodną lub letnią wodą. Wygodne? I to bardzo! Niestety – gotowe herbatki granulowane zwykle zawierają dodatek cukru (czasem jest to glukoza lub fruktoza). Jego nadmiar może powodować wzmożoną fermentację jelitową. Z tego względu nie uznaje się je za napój odpowiedni dla dziecka poniżej 1. roku życia.

Jakie herbatki dla rocznego dziecka?

Dzieciom po pierwszych urodzinach można podawać napary z owoców i ziół, ale najlepszym napojem nadal jest woda. Herbatka ziołowa lub owocowa może być dodatkowym piciem dla starszego dziecka lub sposobem na drobne problemy zdrowotne. Najmłodsze dzieci często piją herbatkę rumiankową, malinową, lipową. Napoje te są stosowane przy łagodnych dolegliwościach: lipowa i malinowa zwalczają niewysoką gorączkę, rumiankowa – łagodzi dolegliwości trawienne. W sklepach możesz znaleźć też herbatki dla dzieci, które są mieszanką różnych ziół lub ziół i owoców, czasem z dodatkiem witamin.

Herbatki dla dzieci, które gaszą pragnienie i pomagają przy różnych dolegliwościach:

  • Herbatka rumiankowa działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, łagodzi bóle brzucha, pomaga przy bolesnym ząbkowaniu. Ponieważ rumianek może uczulać, należy ostrożnie wprowadzać go do diety dziecka.
  • Herbatka z melisy – działa uspokajająco, pomaga w zasypianiu, może łagodzić ból brzuszka.
  • Herbatka z passiflory – działa podobnie jak herbatka z melisy.
  • Herbatka malinowa, lipowa, z czarnego bzu – takie herbatki warto podawać, jeśli pojawi się niewysoka gorączka u dziecka (do 38°C). Pomogą również przy przeziębieniach, działają uspokajająco i regulują trawienie.
  • Herbatka miętowa – pobudza trawienie, działa przeciwskurczowo, łagodzi bóle brzuszka, działa również przeciwzapalnie.
  • Herbatka kminkowa – łagodzi bóle brzuszka, poprawia apetyt, pobudza wydzielanie soków żołądkowych.
  • Herbatka z dzikiej róży – bogata w witaminę C, dlatego warto ją podawać przy przeziębieniach (i po chorobie). Działa wzmacniająco.
  • Herbatka z jeżówki purpurowej – mobilizuje układ odpornościowy, działa przeciwwirusowo, przeciwgrzybicznie i przeciwalergicznie.

Nie lecz małego dziecka na własną rękę. Jeśli boli je brzuszek, kaszle, ma gorączkę lub pojawiła się biegunka, najpierw idź z nim do pediatry.

Herbatka koperkowa dla dziecka

Popularna herbatka koperkowa (czyli napar z kopru włoskiego), którą piło wiele niemowląt, a nawet noworodków podczas ataku kolki, nie jest obecnie polecana, aż do 5. roku życia. Herbatka koperkowa pomaga przy bólach brzuszka, reguluje trawienie, likwiduje wzdęcia, ale badania prowadzone w ostatnich latach wykazały, że napar z kopru włoskiego ma silne działanie estrogenne. Picie dużych ilości herbatki koperkowej przez małe dzieci może skutkować wcześniejszym dojrzewaniem dziewczynek i wzrostem poziomu estrogenów (żeńskich hormonów) u chłopców.

Herbatki dla dziecka z cukrem czy bez?

Herbatek dla dzieci nie należy słodzić. Po pierwsze – dlatego, że cukier szkodzi, po drugie – ze względu na ryzyko próchnicy butelkowej, po trzecie – ze względu na to, że dziecko, które przyzwyczajone do słodkiego smaku, nie będzie chciało pić napojów niesłodzonych.

Herbatki owocowe i ziołowe dla dzieci możesz przygotować z torebek. Zalej je wrzątkiem i parz przez 5–10 minut. Słaby napar dziecko może pić po ostudzeniu i sprawdzeniu temperatury.

W czym podawać herbatkę dziecku?

Dziecko powyżej roku nie powinno pić niczego z butelki – ani mleka, ani wody, ani żadnych dodatkowych napojów. Herbatkę najlepiej podawać dziecku w kubku niekapku. Naukę picia z kubeczka (wody) powinny rozpocząć niemowlęta w drugiej połowie pierwszego roku życia – czytaj więcej: jak nauczyć dziecko pić z kubeczka.

Czy herbatkę można odgrzewać?

Herbatka, podobnie jak mleko, nie powinna być ponownie podgrzewana. Nie podawaj dziecku jednej porcji przez cały dzień, bo w kubeczku mogą się rozwinąć bakterie. Przyrządzaj częściej małą ilość – jeśli dziecko nie wypije całej porcji w ciągu pół godziny, resztę wylej. Zawsze sprawdzaj termin przydatności do spożycia na opakowaniu. Zwykle jest krótki – do dwóch miesięcy po otwarciu.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama