Kleiki i kaszki to zdrowe urozmaicenie jadłospisu małego dziecka. Sklepowe półki aż się uginają od bogactwa propozycji. Aby pomóc ci w zakupach, przyjrzeliśmy się rynkowej ofercie. Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze wśród dziesiątków smakowitych dań dla dzieci. Radzimy, jak wprowadzać kaszki do niemowlęcego menu.

Reklama

Kleik dla dziecka - na dobry start

Kleiki mają prostszy skład niż kaszki – zawierają wyłącznie zboże, bez dodatków (cukru, owoców, itp.). Dzięki delikatniejszej strukturze dziecku łatwiej je zaakceptować. Stanowią dobry „pomost” między mlekiem i „doroślejszymi” papkami (takimi jak przeciery owocowe i zupki). Dziecku karmionemu piersią zaproponuj pierwszy kleik około 6.-7. miesiąca życia, a karmionemu butelką – w 5. lub 6. Na początku podawaj kleiki ryżowe i kukurydziane, gdyż nie zawierają glutenu, który jest silnym alergenem. Tutaj dowiesz się, od kiedy wprowadzać do diety dziecka gluten.

Karmienie dziecka - butelką czy łyżeczką

Pierwsze kleiki, zwłaszcza jeśli dziecko ma już pół roku, spróbuj od razu podawać łyżeczką. Jeżeli wcześniej zaczęłaś karmić dziecko kleikami, pamiętaj, że im szybciej zrezygnujesz z kleików i kaszek w butelce, tym prędzej malec nauczy się gryźć. Przyrządzając gęsty kleik uważaj na grudki – dziecko mogłoby się nimi zakrztusić. Na początku rozprowadzaj kleik samą wodą. Możesz dodać do potrawy odrobinę ściągniętego pokarmu z piersi. Dzięki temu dziecko łatwiej zaakceptuje nowy smak.

Jeżeli karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym, na początku dodawaj do niego odrobinę kleiku. Potem możesz kupić gotową mieszankę (mleko z dodatkiem kleiku, oznaczone jako 2R, np. Bebiko 2R, Nan 2R). Warto podawać ją jako ostatni posiłek dnia. Jest bardziej sycąca, dzięki czemu dziecko w nocy dłużej śpi, nie czując głodu. Pamiętaj jednak, że rzadkie mleko z dodatkiem kleiku nie zastąpi gęściejszego dania podawanego łyżeczką.

Jakie kaszki po 5. miesiącu - sprawdź opinie rodziców

Zobacz także

Kaszka z pysznymi dodatkami

Gdy dziecko polubi kleiki, możesz zacząć przyrządzać mu kaszki o różnych smakach. Zacznij od kaszki ryżowej z jabłkami, potem z bananami, malinami itp. Do zwykłego kleiku czy neutralnej kaszki możesz też dodawać świeże owoce, ponieważ mają one więcej wartości odżywczych niż sproszkowane owoce w gotowych kaszkach. Pamiętaj, że ryż ma właściwości zapierające. U niemowlęcia na szczęście problemy trawienne spowodowane kaszkami ryżowymi zdarzają się rzadko, gdyż wprowadza się je do diety w tym samym czasie, co jarzyny i owoce, które regulują trawienie. Ale jeśli maluszek dostanie zaparcia, kaszki ryżowe zamień na kukurydziane.
[CMS_PAGE_BREAK]
Pod koniec 1. roku życia możesz podać dziecku kaszkę z cytrusami, czekoladą, miodem. Nie obawiaj się nowości – czekolada to świetne źródło magnezu i flawonoidów, zaś miód – kopalnia witamin. Gotowe kaszki zawierają cukier, więc nie przesadzaj z ich ilością. Stosuj je zamiennie z kleikami i kaszami przygotowywanymi w domu. Te ostatnie proponuj dziecku, które nieźle już radzi sobie z grudkami (około 10. miesiąca). Możesz przyrządzać gotowany na wodzie ryż, kaszę mannę, kuskus. Do potrawy można dodać owoce, deser owocowy oraz, ewentualnie, mleko modyfikowane.

Nowe składniki w diecie dziecka

Nowe produkty należy wprowadzać pojedynczo i w małych ilościach (po kilka łyżeczek). Jeśli nie pojawi się wysypka, biegunka czy zaparcie (to mogą być objawy alergii), następnym razem dziecko może już zjeść więcej. Dziecku na diecie bezmlecznej powinnaś przyrządzać kleiki z wodą (najlepiej źródlaną, atestowaną, przegotowaną) lub z preparatem mlekozastępczym. Dla dzieci uczulonych jednocześnie na mleko i soję przeznaczona jest kaszka ryżowa z dodatkiem mąki chleba świętojańskiego (o nazwie Sinlac), wzbogacona w minerały i witaminy. To pełnowartościowy posiłek lub dodatek do przygotowywania wielu innych zdrowych potraw, np. naleśników.

Dla dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym i zagrożonych alergią (mama albo tata są alergikami) oraz dla tych, które często chorują lub mają biegunki, opracowano kaszkę z dodatkiem probiotyków, czyli pożytecznych bakterii. Wpływają one korzystnie na florę jelit, regulują trawienie, wspomagają system odpornościowy i zmniejszają ryzyko alergii. Dzieciom osłabionym po infekcjach, alergicznym i słabo rosnącym warto podawać kaszki wzbogacone w witaminy i mikroelementy.

Karmienie dziecka - to powinnaś wiedzieć

  • Drobnemu dziecku możesz przyrządzać kaszkę lub kleik nawet 2-3 razy dziennie. Dzięki temu maleństwo nabierze trochę więcej ciałka. Okrąglejszemu bobasowi wystarczy jeden pożywny posiłek na dzień.
  • Kleik ryżowy świetnie komponuje się z sokiem i przecierem owocowym, a także ze świeżymi owocami. Łagodzi ich kwaśny smak, dzięki czemu niemowlę łatwiej się do nich przyzwyczaja.
  • Jeśli dziecko nie jest uczulone na mleko, możesz bez obaw podawać mu gotowe mleczne kaszki. Zawierają one wysokiej jakości mleko modyfikowane, w pełni odpowiadające potrzebom zdrowego niemowlęcia.
Reklama

Czytaj też: 13 zasad karmienia BLW

Konsultacja merytoryczna

dr inż. Anna Stolarczyk

Dietetyczka, członkini Polskiego Towarzystwa Nauk Żywieniowych
Reklama
Reklama
Reklama