BLW: od kiedy niemowlak może zacząć samodzielnie jeść? [WIDEO]
To, od kiedy dziecko jest gotowe na BLW, zależy od jego indywidualnych predyspozycji. Na pewno lepiej nie zaczynać BLW przed ukończeniem 6. miesiąca życia. Nie zawsze jednak osiągnięcie tego wieku oznacza, że niemowlę jest już gotowe na samodzielne jedzenie.
- Milena Oszczepalińska
Metoda BLW (Baby Led Weaning) to sterowane przez dziecko (przy kontroli rodzica) stopniowe odstawianie się od mleka (z piersi lub butelki). Dziecko samo decyduje kiedy, jak szybko i w jakiej ilości będzie jadło nowe pokarmy. Rodzic proponuje, przygotowuje odpowiednie, zdrowe jedzenie, ale do niczego nie zmusza. Spytałyśmy ekspertki, Annę Piszczyk i Joannę Anger z bloga Ala`Antkowe BLW, od kiedy można zacząć BLW i po czym poznać, że niemowlę jest gotowe do samodzielnego jedzenia. Istnieje 5 takich oznak!
Kiedy zacząć BLW u dziecka?
Anna Piszczyk i Joanna Anger z Ala`Antkowe BLW, które na co dzień praktykują BLW przy rodzinnym stole, radzą, kiedy zacząć wprowadzać metodę BLW u niemowlaka. Istnieje kilka oznak gotowości dziecka do samodzielnego jedzenia. Oto one:
1. Dziecko powinno mieć ukończony 6. miesiąc życia
Zgodnie z aktualnymi zaleceniami niemowlę przez pierwsze pół roku życia może być wyłącznie na diecie mlecznej. Niezależnie od tego, czy dziecko pije mleko z piersi mamy, czy modyfikowane, rozszerzanie diety można zacząć między skończonym 4. a 6. miesiącem życia. W przypadku BLW 6. miesiąc wydaje się optymalny, gdy:
2. Dziecko potrafi siedzieć samodzielnie
Ważne jest, by niemowlę posadzone siedziało stabilnie i nie chwiało się na boki. Czasami umiejętność tę zdobywa już półroczne dziecko, czasami trzeba poczekać chwilę dłużej.
Zobacz także: Kiedy dziecko siada i jak wspierać je w zdobyciu tej umiejętności?
3. Dziecko samodzielnie chwyta rączką przedmioty
Dzięki temu rodzic może mieć pewność, że jedzenie również będzie chwytane przez malca i celnie trafiane do buzi. Oczywiście nie oznacza to, że niemowlak będzie wkładał jedzenie wyłącznie do buzi, ale nie będzie się przynajmniej denerwował, że próbuje coś zjeść, a nie może trafić rączką do ust.
4. Maluch wykazuje wyraźne zainteresowanie jedzeniem rodziców
Jeżeli sięga rączką do talerza mamy lub taty, chwyta jedzenie i chce je włożyć do własnej buzi, to znak, że samodzielne jedzenie naprawdę go ciekawi. Dopóki nie będzie takiego zainteresowania, BLW nie będzie miało sensu, ponieważ dziecko zwyczajnie nie będzie robiło z jedzeniem tego, co powinno.
5. Niemowlę nie wypycha językiem jedzenia
Pokarm, który trafi do buzi dziecka, najpierw musi być zmielony w jamie ustnej. Jeśli dziecko jeszcze tego nie potrafi i zamiast mielić jedzenie, wypycha je językiem z ust, to znak, że na BLW jest jeszcze za wcześnie.
Brak ząbków nie jest przeciwwskazaniem do rozszerzania diety niemowlaka metodą BLW. Dziecko spokojnie sobie poradzi z rozdrabnianiem pokarmu odpowiedniego na początek (a więc np. gotowanych warzyw, miękkich owoców, kasz itp.) dziąsłami. Dziąsła są całkiem silne, twarde i przygotowane na takie zadania!
Zobacz także: