Gluten

w czym jest gluten
gluten

W czym jest gluten? – lista zbóż i produktów zawierających gluten

Wyjaśniamy, czym jest gluten i gdzie można go znaleźć. Wymieniamy zboża, w których gluten występuje naturalnie, a także produkty, w których nie spodziewamy się jego obecności, mimo że jest do nich dodawany. To ważna wiedza dla osób uczulonych lub tylko nadwrażliwych na gluten, które po zjedzeniu zawierających to białko produktów mogą mieć kłopoty zdrowotne.
Ewa Janczak-Cwil
niemowlę, lekarz, badanie
zdrowie dziecka
alergia pokarmowa
gluten

Celiakia u dzieci - objawy, badania, dieta

Celiakię powoduje nietolerancja glutenu. Schorzenie tego typu może być na początku ciężkie do prawidłowego zdiagnozowania, dlatego warto obserwować, czy dziecko nie ma objawów takich jak przewlekłe biegunki, drażliwość czy utrata łaknienia.
Małgorzata Malinowska
Wprowadzanie glutenu
gluten

Wprowadzanie glutenu do diety niemowlaka – dlaczego teraz robi się to inaczej? [WIDEO]

Zasady wprowadzania glutenu co jakiś czas zmieniają się w związku z nowymi wytycznymi ekspertów ds. żywienia dzieci. Pediatra z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wyjaśnia, dlaczego obecnie zaleca się podawanie glutenu niemowlakom między 4. a 12. miesiącem życia.
Małgorzata Wódz
dziecko z alergią na gluten
alergia
uczulenie
gluten

Jak objawia się alergia na gluten?

Objawy alergii na gluten mogą wystąpić natychmiast albo dopiero po jakimś czasie od zjedzenia uczulającego produktu. U dzieci najczęstsze są zmiany skórne. Ale objawów jest znacznie więcej. I mogą być zdecydowanie bardziej burzliwe.
Aleksandra Sobieraj
Nieceliakalna nadwrażliwość na gluten
alergia
alergia pokarmowa
celiakia

Ani alergia na gluten, ani celiakia? To może być NCNG!

Lekarz wykluczył u ciebie alergię i celiakię, a ty mimo to po zjedzeniu glutenu czujesz się źle? Nieceliakalna nadwrażliwość na gluten (NCNG) - choć nazwa tej dolegliwości brzmi strasznie, to tłumaczy wiele kłopotów, które ze spożywaniem glutenu mają niektóre osoby. Zobacz, co to w ogóle jest.
Aleksandra Sobieraj
Dieta bezglutenowa może być niebezpieczna
alergia
celiakia
gluten

Korzyści diety bezglutenowej to mit? Uważaj, możesz zaszkodzić dziecku!

Rodzice coraz częściej decydują się na wyeliminowanie z diety dziecka glutenu, nawet wtedy, gdy maluch nie cierpi na celiakię czy alergię na gluten. Wprowadzenie diety bezglutenowej bez konsultacji medycznej może zaszkodzić!
Hanna Szczesiak
baby eating bread
karmienie piersią
celiakia
gluten

Kiedy wprowadzić do diety dziecka gluten?

Zastanawiasz się, czy wczesna interwencja żywieniowa może zapobiec celiakii? Badania mówią, że wprowadzenie glutenu w 4. miesiącu życia dziecka nie zapobiega chorobie. Czytaj, co jeszcze wiadomo.
Adela Prochyra
Komu szkodzi gluten
alergia
alergia pokarmowa
celiakia

Komu tak naprawdę szkodzi gluten?

Mody na jedzenie lub niejedzenie różnych produktów przychodzą i odchodzą. Od jakiegoś czasu sporo się mówi o diecie bezglutenowej. Czy gluten naprawdę jest szkodliwy? Dla niektórych rzeczywiście tak.
Aleksandra Sobieraj
kaszki
rozszerzanie diety
celiakia

Glutenowa rewolucja w diecie niemowlęcia

Kolejny mit obalony: najnowsze badania wykazały, że wczesne podawanie małych ilości glutenu (pół łyżeczki kaszki manny już od 5-6. miesiąca) wcale nie zapobiega pojawienia się u dziecka celiakii. Co to za choroba i jak w takim razie podawać dziecku kaszki i pieczywo - wyjaśniamy.
Katarzyna Pinkosz
alergia, gluten, celiakia
alergia pokarmowa
gluten

Afera o gluten

Czy należy podawać dziecku gluten, a jeśli tak, to ile i kiedy? A może w ogóle nie wprowadzać go do menu, skoro coraz popularniejsze stają się jadłospisy "gluten free"? Temat glutenu wywołuje ostatnio wiele kontrowersji, dlatego warto dowiedzieć się więcej na jego temat.
Współpraca reklamowa
celiakia
gluten
nietolerancja glutenu

Gluten może zahamować wzrost dziecka!

Malec stracił apetyt, ma bóle brzuszka? Jeśli niedawno zaczął jeść kaszę mannę i pieczywo, przyczyną może być zawarty w nich gluten. Celiaklia, czyli wrodzona nietolerancja glutenu, może być jednak podstępna. Czasem jej jedynym objawem jest to, że dziecko wolno rośnie.
Katarzyna Pinkosz
zapytajnik1.jpg
gluten
dietetyk radzi

Jak podawać dziecku gluten

"Mamo, to ja"
Niemowlę je biszkopt
alergia
rozszerzanie diety
dieta alergika

Co to jest gluten?

Dowiedziałaś się o jego istnieniu, dopiero gdy urodziłaś dziecko i okazało się, że trzeba je zacząć karmić czymś innym poza mlekiem? Nie jesteś sama. Czas rozwiać tajemnice i wątpliwości.
Aleksandra Sobieraj
niemowlę, jedzenie
jajka
alergia pokarmowa
gluten

3 najczęstsze alergeny pokarmowe: mleko, gluten, jajka

Jeśli masz alergię lub ma ją także twój mąż, ryzyko, że wasze dziecko również będzie alergikiem, jest dość duże. Jednak nie przejmuj się, bo alergia pokarmowa u małych dzieci mija, zwykle do 3–5. roku życia.
Aleksandra Sobieraj
chleb, bułeczki, gluten, alergia
gluten
alergia u dzieci

Chleb i bułeczki

Jeśli dziecko jest uczulone na gluten, nie może jeść każdego pieczywa. Uważać musisz nawet na kukurydziane bułeczki.
Edipresse
dziecko je śniadanie
alergia
celiakia
gluten

Kłopotliwy gluten. Jak odróżnić alergię na gluten od celiakii u dziecka?

Gluten to białko zawarte w zbożach. Może on wywołać alergię lub groźną celiakię. Czytaj, jak odróżnić alergię na gluten od celiakii oraz kiedy najlepiej wprowadzić gluten do diety dziecka.
Joanna Kieniewicz-Górska
Pieczywo dla dziecka
alergia
alergia pokarmowa
gluten

Alergia na pieczywo? Alergia na gluten!

Gdy lekarz zaleci dietę bezglutenową, trzeba jej ściśle przestrzegać. Skutki podjadania zakazanych produktów mogą być bardzo poważne – przestrzega prof. dr hab. Jerzy Socha, pediatra i gastroenterolog.
Joanna Kieniewicz-Górska