niemowlę nie chce pić wody
Adobe Stock
Dieta

Niemowlę nie chce pić wody? Wiemy, jak je do tego zachęcić

Niemowlę czasem nie chce pić wody, ale warto zrobić wszystko, by ją polubiło. Woda to najzdrowszy napój dla dzieci, który w dodatku najlepiej zaspokaja pragnienie. Wyjaśniamy, kiedy niemowlę powinno pić wodę, a kiedy nie musi tego robić. Sprawdź, jak zachęcić dziecko do picia wody.

Picie wody to dobry nawyk, który należy zaszczepiać w dziecku już od najmłodszych lat. Co jednak robić, jeśli niemowlę nie chce pić wody? Przede wszystkim warto podawać mu ją kilka razy w ciągu dnia w małych ilościach, a nie zmuszać, by wypiło jej więcej na jeden raz. Podpowiadamy, w jakim wieku trzeba zacząć poić niemowlę wodą.

Spis treści:

Woda smakowa dla dzieci: pyszna alternatywa czy pułapka marketingowa?

Czy niemowlę powinno pić wodę?

Woda jest podstawowym składnikiem naszego organizmu, który powinien być dostarczany codziennie. Ale uwaga  – zgodnie z aktualnym schematem żywienia niemowląt dziecko do 6. miesiąca życia powinno być karmione wyłącznie mlekiem, podawanie wody nie jest wtedy konieczne. Nie przejmuj się więc, jeśli młodsze niemowlę nie chce pić wody.

Kiedy podawać wodę niemowlęciu przed 6. miesiącem życia? Można podać wodę dziecku karmionemu mlekiem modyfikowanym, jeśli:

  • maluch ma gorączkę,
  • niemowlę ma zatwardzenie,
  • panują upały.
W przypadku niemowląt poniżej 6. miesiąca życia karmionych piersią należy zwiększyć liczbę karmień.

Ile wody powinno pić niemowlę?

​Po 6. miesiącu zaś, czyli od momentu rozszerzenia diety malucha, należy dbać o to, by dziecko piło odpowiednią ilość wody. Mamy często zastanawiają się, ile wody powinno pić niemowlę. Przyjmuje się, że dziecko między 6. a 12 miesiącem życia powinno przyjmować do 1000 ml płynów na dobę.

W ilości zapotrzebowania na płyny u niemowlęcia główne miejsce zajmuje mleko (naturalne lub modyfikowane). Podczas rozszerzania diety dziecka przyjmuje ono płyny również w podawanych owocach i warzywach.

Jak nawadniać dziecko, gdy nie chce pić wody?

Koniecznie też trzeba sprawdzić, jaka woda dla niemowlaka jest najlepsza. Pamiętaj, że niemowlak nie do końca potrafi jeszcze sygnalizować swoje potrzeby, dlatego to rodzic powinien zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu dziecka.

Gdy niemowlę nie chce pić wody, nie podawajmy mu jej na siłę. Poczekajmy, aż dziecko się uspokoi i na początek podajmy mu niewielką ilość, choćby kropelkę lub dwie. Zróbmy przerwę i znów zaproponujmy odrobinę wody. 

Ważne! Do 1. roku życia (a najlepiej nawet dłużej) nie podawaj dziecku soków, herbatek ani innych dosładzanych napojów. 

Dlaczego niemowlę nie chce pić wody?

Starsze niemowlę też może nie mieć ochoty na wodę. Być może nie chce jej pić, ponieważ poznało już wcześniej smak soczków lub dosładzanych herbatek. Przyzwyczajone do słodkiego smaku rzeczywiście może początkowo nie akceptować wody.

Kolejnym powodem może okazać się fakt, że dziecko nie jest w danym momencie spragnione. A może nie odpowiada mu forma podania picia (np. niewygodny kubeczek)? Warto się przyjrzeć niemowlęciu i spróbować odnaleźć przyczynę jego niechęci do picia wody.

Jak zachęcić niemowlę do picia wody?

Oto sposoby, które pozwolą ci przekonać dziecko do picia wody.

  • Zacznij jak najwcześniej. Jeśli zaczniesz budować w dziecku nawyk już po 6. miesiącu życia, zaprocentuje to w przyszłości. Najlepiej jako pierwszy napój w życiu podać niemowlęciu właśnie wodę.
  • Stopniowo oswajaj dziecko ze smakiem wody. Nie zmuszaj niemowlęcia do picia wody, ale cierpliwie go do tego zachęcaj. Na początku możesz podawać mu nawet bardzo małe ilości wody, np. łyżeczkę. 
  • Podawaj wodę w pierwszej kolejności. Bardzo ważne jest podawanie dziecku wody w odpowiednim momencie. Gdy jest gorąco, dziecko z pewnością chętnie napije się wody. Woda zawsze powinna być pierwszym wyborem, nie sok czy herbatka.
  • Daj dobry przykład. Jeśli dziecko zobaczy, że regularnie pijesz wodę – będzie chciało powtarzać twoje zachowania. Butelka lub kubek z wodą powinny znajdować się też w zasięgu wzroku dziecka. Będzie miało wtedy możliwość, by w każdej chwili sięgnąć po nią lub zasygnalizować pragnienie.
  • „Udekoruj” wodę. Dzieci są wzrokowcami – na pewno chętniej sięgną po wodę, która będzie np. z dodatkiem owoców lub listkiem mięty. Kolory wzbudzają w dzieciach ciekawość, a przezroczysty napój jest dla nich zazwyczaj mało atrakcyjny. Nie powinien być to jednak sposób na regularne podawanie wody. Pamiętaj, by wody nie dosładzać!
  • Zadbaj o odpowiedni kubek. Jeśli kubek będzie dla dziecka atrakcyjny – łatwiej będzie w maluchu zbudować nawyk picia wody. Wybierz kubek ozdobiony np. postaciami z bajki – dziecko chętniej po niego sięgnie. Dobrze sprawdzą się też kolorowe silikonowe słomki, które dzieci wprost uwielbiają. Pamiętaj też o tym, że kubek ma być wygodny, dostosowany do wieku i możliwości malucha. 
  • Opowiadaj dziecku o wodzie. Rozmawiaj z dzieckiem o roli wody: wyjaśnij, jak ważna jest dla naszego organizmu i co się dzieje, gdy mamy jej za mało.

Zobacz też: 

czy noworodek może pić wodę
Adobe Stock
Dieta
Czy noworodek może pić wodę? Kiedy podać wodę niemowlęciu?
Noworodek nie potrzebuje wody, nawet podczas upałów. A od kiedy można podawać wodę niemowlakowi? Przed rozpoczęciem dopajania warto dowiedzieć się, które napoje nie nadają się dla małych dzieci i z czego powinno pić niemowlę.

Rodzice często pytają, czy noworodek może pić wodę. Odpowiedź brzmi: nie. Noworodek nie potrzebuje wody do picia, wystarczy mu samo mleko mamy. Zapotrzebowanie na picie u niemowląt kształtuje się następująco: dziecko ważące 10 kilogramów potrzebuje dziennie 1,2 litra płynów, mniejsze niemowlę nieco mniej, większe natomiast o około 20-50 ml więcej na każdy dodatkowy kilogram masy ciała. Część tej ilości jest oczywiście dostarczana wraz z jedzeniem. Wyjaśniamy, ile wody może pić niemowlę, czy woda przegotowana nadaje się dla niemowlaka i w czym podawać wodę niemowlakowi. Spis treści: Czy noworodek może pić wodę? Co pije noworodek? Od kiedy woda dla niemowlaka? Czy woda przegotowana nadaje się dla niemowlaka? Co jeszcze może pić niemowlę? W czym podawać wodę niemowlakowi? Czy noworodek może pić wodę? Niezależnie od tego, czy karmisz noworodka wyłącznie piersią, czy też mlekiem modyfikowanym – noworodków nie trzeba dopajać. W ogóle nie należy podawać dodatkowego picia niemowlakowi przez pierwsze pół roku życia. Zgodnie z aktualnymi zaleceniami niemowlę do ukończenia 6. miesiąca powinno spożywać wyłącznie pokarm mamy – o ile to możliwe. Twoje mleko składa się głównie z wody i w pełni zaspokaja pragnienie dziecka. Co pije noworodek? Noworodek powinien pić mleko z piersi mamy, a ono zmienia swój skład w trakcie jednego karmienia! Dlatego właśnie dobrze zaspokaja zarówno głód, jak i pragnienie noworodka i niemowlaka. Na początku posiłku pokarm jest wodnisty, by dziecko mogło się napić, dopiero potem staje się bardziej kaloryczny i stanowi pożywne jedzenie (w drugiej fazie karmienia zawiera więcej tłuszczów, białek i cukrów). Od kiedy woda dla niemowlaka? Woda powinna pojawić się w diecie niemowlaka dopiero w drugim półroczu życia – do tego czasu dziecko...

rozszerzanie diety niemowlaka
Adobe Stock
Dieta
Rozszerzanie diety – NOWE ZALECENIA dla niemowląt
Rozszerzanie diety polega na stopniowym wprowadzaniu pokarmów stałych do diety niemowlaka. Zobacz, kiedy i jak według nowych zaleceń ekspertów od żywienia dzieci wprowadzać do diety niemowlęcia nowe pokarmy. Dzięki temu zrobisz to zgodnie z rozwojem dziecka i tak, aby zapewnić mu wszystko, czego potrzebuje do wzrostu i nabywania nowych umiejętności.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px 'Geneva CE'} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px 'Geneva CE'; min-height: 19.0px} Rozszerzanie diety niemowlaka to wprowadzanie nowych pokarmów, które dietetycy nazywają pokarmami uzupełniającymi . Jednak co najmniej do końca pierwszego roku życia mleko (z piersi lub modyfikowane) nadal będzie podstawą diety niemowlaka. Zalecenia dotyczące rozszerzania diety i żywienia niemowląt stale się zmieniają. Nawet jeśli kilka lat temu byłaś na bieżąco ze schematem żywienia, twoja wiedza o tym, jak rozszerzać dietę, mogła się już zdezaktualizować. W styczniu 2021 roku opublikowano nowe zalecenia dotyczące żywienia zdrowych niemowląt, opracowane przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (PTGHiŻ). Wyjaśniamy, jak według nich powinno wyglądać rozszerzanie diety niemowlaka, kiedy i w jakiej kolejności wprowadzać nowe pokarmy. Spis treści: Kiedy rozpocząć rozszerzanie diety? Jak rozszerzać dietę – najważniejsze zasady Rozszerzanie diety krok po kroku Rozszerzanie diety – czego nie podawać? Ile dziecko powinno zjadać? Jaką konsystencję powinny mieć nowe dania? Schemat rozszerzania diety: etapy Tabela żywienia niemowląt Jak rozszerzać dietę alergika Kiedy rozpocząć rozszerzanie diety? Warto dążyć do wyłącznego karmienia piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. W najnowszych zaleceniach żywieniowych znalazł się jednak zapis, zgodnie z którym częściowe lub krótsze karmienie piersią również uznaje się za korzystne dla dziecka. U większości dzieci wprowadzenie dodatkowych pokarmów do diety wskazane jest około 6 miesiąca –wtedy, rośnie u niemowląt zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Zdaniem ekspertów, rozszerzanie diety, czyli podawanie...

herbatki dla niemowląt
Adobe Stock
Dieta
Herbatki dla niemowląt – to nie jest dobry pomysł [AKTUALNE ZALECENIA]
Eksperci zajmujący się żywieniem dzieci są zgodni: herbatki nie są napojem dla niemowląt. W najnowszych zaleceniach żywieniowych wprowadzono rewolucyjne zmiany dotyczące podawania napojów najmłodszym dzieciom. Sprawdź, co powinno pić małe dziecko, kiedy i jaką herbatkę możesz mu podać.

Do niedawna uważano, że niemowlęta nie mogą pić herbaty, tylko herbatki. Pod tą potoczną nazwą kryją się napary z ziół i owoców. Opublikowane w lutym 2021 nowe zalecenia żywieniowe dla niemowląt, opracowane przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, wprowadzają bardzo ważną zmianę w temacie picia dla dzieci. Wynika z niej, że niemowlęta nie powinny pić herbatki . Dla dzieci w pierwszym roku życia najlepszym napojem jest woda. Herbatki najlepiej podawać dopiero po pierwszych urodzinach. Wyjaśniamy, z czego wynikają te ograniczenia i jakie herbatki mogą pić starsze dzieci.  Spis treści: Herbatki dla niemowląt – dlaczego nie są polecane? Herbatka koperkowa dla dziecka  Jakie herbatki dla rocznego dziecka? Herbatki dla dziecka z cukrem czy bez? W czym podawać herbatkę dziecku? Czy herbatkę można odgrzewać? Herbatki dla niemowląt – dlaczego nie są polecane? Jeszcze do niedawna wiedza na temat herbatek dla dzieci sprowadzała się głównie do tego, że niemowlęta nie powinny pić czarnej herbaty. Nawet z cytryną. Nie zalecano jej w pierwszych latach życia, ponieważ zawiera teinę, która działa na organizm pobudzająco. Zakaz dotyczył z tego samego powodu również herbaty zielonej i białej. A co z innymi herbatkami – owocowymi, ziołowymi, granulowanymi? Z ostatnich zaleceń żywieniowych dla niemowląt wynika, że nie są polecane dzieciom ani od 4, ani od 6 miesiąca życia. Eksperci zajmujący się żywieniem niemowląt zwracają uwagę na konieczność ograniczenia cukru w diecie niemowląt. Ma to zapobiec ryzyku rozwinięcia się w przyszłości u dziecka nadwagi lub otyłości. Aby nie przyzwyczajać maluchów do słodkiego smaku, aż do 12 miesiąca niemowlęta powinny pić mleko mamy (lub mleko modyfikowane) oraz wodę . Herbatki najlepiej podawać dopiero...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz