
Stan odwodnienia jest bardzo niebezpieczny. Może skutkować nie tylko uszczerbkiem na zdrowiu, lecz także, w skrajnych przypadkach, śmiercią. Jak rozpoznać, że dziecko jest odwodnione i jakie symptomy powinny skłonić nas do natychmiastowej wizyty u lekarza? Podpowiadamy i radzimy, jak uniknąć odwodnienia u małych dzieci.
Objawy odwodnienia u dziecka
Odwodnienie to stan stwarzający niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet życia dziecka polegający na tym, że zawartość wody w ciele spada poniżej optymalnej ilości. Inaczej rzecz ujmując – z organizmu ucieka więcej wody niż dziecko może mu jej dostarczyć. Do odwodnienia najczęściej dochodzi w wyniku biegunki lub/i wymiotów, często podczas infekcji układu pokarmowego zwanego potocznie jelitówką, ale też podczas upałów lub wysokiej gorączki u dziecka.
Objawy odwodnienia u dziecka pojawiają się zarówno w jego wyglądzie, jak i w zachowaniu oraz w funkcjonowaniu jego ciała. Nie zawsze widoczne są na pierwszy rzut oka, dlatego w przypadku wystąpienia dolegliwości, które mogą skutkować odwodnieniem, trzeba dziecko bacznie obserwować. Do objawów odwodnienia u dziecka zalicza się:
- osłabienie,
- „przelewanie się” dziecka przez ręce,
- płaczliwość,
- przesuszone wargi, język,
- chrypka,
- rozdrażnienie,
- brak energii,
- zapadnięte oczy (zapadnięte ciemiączko u niemowląt),
- mocz wydalany w niewielkich ilościach, w intensywnym kolorze
- brak moczu,
- mniej sprężysta skóra,
- wiotkość.
Odwodnienie u dziecka: kiedy do lekarza?
Im dziecko jest mniejsze, tym szybciej może dojść do odwodnienia organizmu. Dlatego gdy wymioty i biegunka dotyczą niemowlaka, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Najlepiej jedź prosto do szpitala, gdy sytuacja trwa 6 godzin, a dziecko nie chce przy tym niczego pić. Podobnie gdy starsze dziecko ma torsje i biegunkę, a dodatkowo od 6 godzin nie siusiało, potrzebna jest pomoc.
Pobyt dziecka w szpitalu z powodu odwodnienia zwykle nie trwa długo. Malec dostaje kroplówkę nawadniającą, która składa się z wody, glukozy i niezbędnych elektrolitów. Zwykle po 1-2 dniach może już wrócić do domu.
Sposoby na uniknięcie odwodnienia u najmłodszych
Zdarza się, że gdy dziecku grozi odwodnienie, np. na skutek gorączki w chorobie lub długiego przebywania na słońcu, właśnie wtedy zupełnie nie chce przyjmować płynów.
Im bardziej rodzic się stresuje i próbuje na siłę podać malcowi choćby odrobinę wody, tym bardziej dziecko się przed nią wzbrania. Pamiętajmy, że w takich przypadkach warto pomyśleć o alternatywach, które nawodnią maluszka – naprawdę nie musi być to czysta woda niegazowana.
Zamiast wody można podać dziecku:
- owoce zawierające dużo soku, np. arbuza, cytrusy;
- świeżego ogórka;
- domowe napoje izotoniczne
- sok, napój (nawet słodzony – odrobina cukru w tym przypadku to mniejsze zło niż pobyt w szpitalu pod kroplówką);
- herbata, ale nie gorąca (pijąc ciepły napój, organizm jeszcze bardziej się poci, przez co traci jeszcze więcej wody),
- mleko – (po 1. roku życia) nie jest wskazane przy infekcjach, natomiast jeśli to jedyna rzecz, którą malec jest w stanie wypić, to lepsze mleko niż nic (mówimy oczywiście o zwykłym mleku krowim ze sklepu, mleko mamine lub modyfikowane, jeśli maluszek się nim żywi na co dzień, jest jak najbardziej dobre i wskazane do nawadniania organizmu).
Zobacz też:

Okres ząbkowania nie należy do najprzyjemniejszych ani dla malucha, ani dla jego rodziców. Dziecko może być wtedy bardziej osowiałe i płaczliwe, wkładać do buzi ręce i zabawki. Czasami malucha może męczyć także biegunka. Zazwyczaj trwa tylko kilka dni, ale nieleczona bywa wyjątkowo groźna. Czy przy ząbkowaniu może wystąpić biegunka? Biegunka nie należy do typowych objawów ząbkowania . Choć nie występuje przy każdym wyrzynaniu się zębów, należy być na nią dobrze przygotowanym. Dokładnie obserwujmy dziecko, tak, aby zadziałać na czas. Należy pamiętać, że samo ząbkowanie nie powoduje biegunki. Nie bez powodu mogą być jednak powiązane. Mniej więcej w tym czasie maluchy tracą przeciwciała, które dostały od matki po urodzeniu. Od tej pory łatwiej złapać infekcję, która może powodować biegunkę. Poza tym, około 6 miesiąca życia, gdy dzieci zwykle zaczynają ząbkować, rodzice często rozpoczynają rozszerzanie diety. Maluch potrzebuje czasu, żeby przyzwyczaić się do stałych pokarmów, co również może przyczynić się do pojawienia się luźniejszych stolców. Jak długo trwa biegunka przy ząbkowaniu? Biegunka przy ząbkowaniu zazwyczaj trwa maksymalnie dwa, trzy dni. Najczęściej jest wywoływana przez wirusa, więc znika sama. Czasem zdarza się też, że biegunka pojawiła się w związku ze zmianą diety dziecka (albo zmianą diety matki w przypadku karmienia piersią). Wówczas wystarczy zmiana pokarmu. Jeśli biegunka trwa dłużej niż 2 tygodnie, zgłoś się do lekarza. Jak wygląda biegunka przy ząbkowaniu? Objawem biegunki przy ząbkowaniu u niemowląt, które są karmione piersią, jest zwiększenie ilości wydalanych stolców. Ich konsystencja jest też wyraźnie bardziej wodnista. Czasami pojawiają się również ślady ropy lub krwi w kupce niemowlaka . Zielona kupa u niemowlaka przy ząbkowaniu Zielona kupa u niemowlaka przy...

Zawsze gdy u dziecka pojawia się biegunka z krwią, której towarzyszą bóle brzucha, należy skonsultować się z lekarzem. Objawy te uznaje się za alarmujące. Niezwłocznej wizyty u lekarza wymaga każda biegunka, która wybudza malucha w nocy, towarzyszy jej gorączka, bóle kończyn, utrata masy ciała lub spowolnienie rozwoju dziecka. Wystąpienie krwawej biegunki u dziecka jest również wskazaniem do wykonania badania kału na obecność bakterii oraz ewentualnie ich wrażliwości na leki. Sprawdź, co jeszcze należy wiedzieć o krwistych wypróżnieniach dziecka. Przyczyny biegunki z krwią u dzieci Do najczęstszych przyczyn biegunki z domieszką krwi u dziecka należy: zakażenie salmonellą , zakażenie bakterią Shigella zakażenie Escherichia coli zakażenie amebą lub pełzakiem czerwonki antybiotykoterapia Do zakażeń salmonellą, Shigellą lub bakterią Escherichia coli dochodzi w wyniku spożycia skażonego jedzenia lub wody, co może zdarzyć się wszędzie, nie tylko w krajach o niskim standardzie sanitarnym. Skutkiem jest tzw. zatrucie pokarmowe, którego przyczyną mogą też być wirusy wywołujące tzw. grypę jelitową. Biegunka u dziecka ze śladami krwi może wystąpić także po antybiotykoterapii , zwłaszcza jeśli dziecko przyjmowało antybiotyk długo – kilka tygodni. Zaburzenie naturalnej flory bakteryjnej jelit może doprowadzić do zakażenia układu pokarmowego bakterią Clostridium difficile, co prowadzi do tzw. rzekomobłoniastego zapalenia jelit. Krwista biegunka u dziecka może pojawić się także jako objaw zarażenia pierwotniakiem – np. amebą lub pełzakiem czerwonki. Zapalne przyczyny biegunki z domieszką krwi u dziecka Rzadszą, ale i poważniejszą, przyczyną pojawienia się krwistej biegunki u dziecka może być wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Charakterystycznym jego objawem jest biegunka u...

Wymioty po antybiotyku przeważnie nie powodują zaburzeń we wchłanianiu się leku, o ile nie następują bezpośrednio po przyjęciu dawki. Jeśli jednak powtarzają się po każdym przyjęciu antybiotyku - należy skonsultować z lekarzem możliwość zmiany leczenia. Wymioty po antybiotyku - jak długo wchłania się antybiotyk? Zdaniem doktora n. med. Pawła Grzesiowskiego, wchłanianie antybiotyku zwykle zaczyna się już kilkanaście minut po podaniu leku, a po godzinie organizm dziecka zdąży przyswoić już dużą część leku. Dlatego w tej sytuacji nie powinno się podawać powtórnej pełnej dawki. Można to zrobić, jeśli zwymiotowanie antybiotyku miało miejsce tuż po podaniu leku. Warto też skontaktować się z lekarzem, gdy torsje występują za każdym razem, kiedy dziecko dostaje lek. Być może nie toleruje go i trzeba zmienić leczenie. Ale jeśli wymioty są sporadyczne, nie ma powodu do obaw. Jak podać antybiotyk, gdy dziecko wymiotuje? Jeśli dziecko wymiotuje po antybiotyku, zachowaj wyjątkową ostrożność przy dawkowaniu i przygotowywaniu leku do spożycia. Być może sporadyczne torsje spowodowane są nieprawidłowym przyjmowaniem leku. Najpierw uważnie przeczytaj ulotkę. Zwróć uwagę, czy lek podaje się przed posiłkiem, po posiłku czy w trakcie jedzenia. Poza tym: lek przechowuj go zgodnie z zaleceniami producenta – niektóre najlepiej trzymać w lodówce; zawiesinę przygotuj według instrukcji. Zbyt duża ilość wody może sprawić, że lekarstwo będzie za słabe i zmieni się sposób jego wchłaniania. Nie przerywaj kuracji, nawet jeśli dziecko poczuje się lepiej. Podaj mu wszystkie dawki, które przepisał pediatra. Zbyt krótkie stosowanie leku może grozić nawrotem choroby i sprawia, że bakterie uodparniają się na ten antybiotyk ; do popicia leków podawaj ciepłą przegotowaną wodę lub słabą herbatę. Soki owocowe (zwłaszcza...