Reklama

Świeże owoce to ważny składnik diety, głównie ze względu na doskonale przyswajalne witaminy (głównie C i A) oraz składniki mineralne (m.in. żelazo, wapń, potas, a także miedź, mangan) oraz błonnik, który korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego. Warto wiedzieć, jak je podawać małemu dziecku, a kiedy lepiej tego nie robić.

Reklama

Jak kupować owoce?

Wybieraj dojrzałe, jędrne, bez śladów zepsucia, sezonowe, lepiej krajowe niż importowane, które pokrywa się substancją chroniącą przed psuciem się w transporcie. Trzeba je dobrze myć - podobnie zresztą jak krajowe, bo zwykle są pryskane. Jeżeli możesz, kupuj owoce z zaprzyjaźnionego gospodarstwa lub ekologiczne.

Poznaj 5 produktów niezbędnych w diecie niemowlaka.

Czy dziecko może jeść owoce w całości czy raczej jako mus?

Niemowlęciu podaj owoce w postaci musu owocowego lub soku przecierowego. Dziecko karmione piersią może zjeść skrobane jabłuszko w 7. miesiącu życia, a karmione mlekiem modyfikowanym - już w 5. miesiącu życia. Po kilku dniach może spróbować też innych owoców, np. zmiksowanych jagód, porzeczek, malin. Jeśli dziecko nie ma wysypek, bólów brzuszka, biegunek, może je jeść 1-2 razy dziennie. Gdy będzie miało 10-11 miesięcy, zaproponuj mu kawałki owoców, np. brzoskwini, moreli, śliwki (bez skórki) oraz winogrona (bez pestek).

Owoce ze skórką czy bez?

Pod skórką jest najwięcej witamin i składników mineralnych. Ale nieobrane owoce mogą jeść dopiero 3-4-latki, bo skórką łatwo się zakrztusić, np. gdy niedokładnie pogryziona przez dziecko przyczepi się do podniebienia.

Kiedy podawać owoce?

Jako samodzielne danie na drugie śniadanie, deser czy podwieczorek - zależnie od wieku w różnej postaci. Owoce są też świetnym dodatkiem do koktajli mlecznych i jogurtowych, kaszek, budyniów, kisieli, placków, naleśników, dań mięsnych. Warto nauczyć się piec proste owocowe ciasta.

Wypróbuj 7 przepisów na proste ciasta dla dzieci.

Czy po wykrojeniu nadpsutej części można zjeść owoc?

Nie! Trzeba go w całości wyrzucić. Nie wolno jeść owoców z wykrojoną zgniłą czy spleśniała częścią, bo szkodliwe substancje (tzw. mykotoksyny) obecne w pleśni i brązowej zgniliźnie przedostają się do całego owocu. Są odporne na działanie wysokiej temperatury, więc nie można też zrobić z nich przetworów. Zjedzenie zepsutego owocu może spowodować zatrucie. Toksyny mają też działanie rakotwórcze.

Czy gotowane owoce działają inaczej niż surowe?

Niektóre tak, np. jabłka i jagody. Surowe jabłka są polecane na zaparcia, a duszone przy biegunce. Świeże jagody (podobnie jak jabłka) działają przeczyszczająco. Dlatego warto je jeść przy zaparciach. W przypadku biegunki pomaga kisiel lub kompot ze świeżych, mrożonych lub suszonych jagód.

Czy niektóre owoce mogą powodować alergię?

To się zdarza. Najbezpieczniejsze są owoce, które rosną w naszej strefie klimatycznej - wyjątkiem są jedynie truskawki i poziomki. Dlatego podając je dziecku pierwszy raz, ugotuj je, bo to zmniejsza ich właściwości alergizujące. Jeśli wszystko będzie dobrze, dziecko może je jeść. Częściej uczulają cytrusy i owoce egzotyczne (kiwi, melony), dlatego lepiej podawać je dziecku po 1. roku życia.

Czy dziecko może jeść owoce bez ograniczeń?

Najlepiej z umiarem. Zbyt mała ilość owoców w diecie nie jest korzystna, ale ich nadmiar też nie służy, bo może zmniejszyć apetyt na inne wartościowe jedzenie (owoce zawierają sporo sycących cukrów). Poza tym zbyt duża ilość owoców zjedzona jednorazowo może przyczynić się do biegunki. Niemowlę nie powinno pic więcej niż 150 ml soku przecierowego dziennie, starsze dziecko do 250 ml.

Jak przechowywać owoce?

Niezbyt długo, by straciły jak najmniej witamin i składników mineralnych. Lepiej pójść do warzywniaka co drugi dzień niż jeść zepsute owoce. Dbaj, by nie wyciekł z nich sok podczas przechowywania. Myj krótko pod bieżącą wodą.

Sprawdź kalendarz podawania owoców sezonowych.

[CMS_PAGE_BREAK]

Owoce sezonowe w kwietniu

rabarbar

Owoce sezonowe w maju

pierwsze zbiory truskawek
rabarbar

Owoce sezonowe w czerwcu

truskawki
agrest
czereśnie

Owoce sezonowe w lipcu

agrest
czereśnie
truskawki
arbuzy
brzoskwinie
śliwki
maliny
porzeczki
nektarynki
wiśnie

Owoce sezonowe w sierpniu

arbuzy
agrest
brzoskwinie
maliny
truskawki
czereśnie
nektarynki
porzeczki
śliwki
poziomki
winogrona
jagody

Owoce sezonowe we wrześniu

brzoskwinie
jagody
maliny
nektarynki
porzeczki
śliwki
winogrona
gruszki
jabłka
żurawina
jeżyny
pigwa

Owoce sezonowe w październiku

gruszki
jabłka
pigwa
śliwki
winogrona

Owoce sezonowe w listopadzie

gruszki
jabłka
pigwa

Owoce w grudniu

Zimą warto sięgać po owoce, które świetnie nadają się do przechowywania w spiżarniach, czyli jabłka i gruszki.

Reklama

Zobacz 5 pomysłowych sposobów na arbuza - dzieci to kochają!

Reklama
Reklama
Reklama