Pierwsze zupki dla niemowlaka. Jak je przygotować?
Czy wiesz, jak przygotować idealną pierwszą zupkę dla niemowlaka? Podpowiadamy: zupki, kremy, warzywne purée jak je ugotować, by były odpowiednie przy rozszerzaniu diety dziecka.
- Redakcja Babyonline.pl
Zupki, kremy, warzywne purée są podstawą dziecięcej diety. Można je podawać już od szóstego miesiąca życia malca. Czy wiesz, jak przygotować idealną – na danym etapie życia dziecka – zupkę?
Zdaniem pediatrów z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, pierwszym uzupełniającym posiłkiem, który podasz dziecku, może być kleik ryżowy. W siódmym miesiącu życia dziecka ugotuj mu pierwszą zupkę jarzynową. Powinna przeważać w niej marchew, ale nie może też zabraknąć ziemniaków i pietruszki. Zmiksuj ją na płynną masę lub przetrzyj przez sitko i podaj malcowi łyżeczką. Po tygodniu ugotuj zupkę na rosole, z mięsem. Dodaj warzywa i ewentualnie masło lub oliwę. Nie zrażaj się zmarszczonym noskiem swojej pociechy ale też nie zmuszaj jej do niczego.
Zalety ugotowanych samodzielnie pierwszych zup
- Dostarczają płynów. Zupy przyczyniają się idealnie do właściwego nawodnienia organizmu, ponieważ każda porcja zawiera około 200 ml wody.
- Źródło witamin i minerałów. Zupki warzywne dostarczają takich soli mineralnych, jak potas, magnez, żelazo i wapń, oraz witamin, szczególnie karotenu, prowitaminy A, witaminy C i kwasu foliowego.
- Wprowadzają do diety błonnik. Zupki przygotowane na bazie warzyw (seler, kapusta, szparagi, pieczarki, cebula, kabaczek, por, marchew, dynia) z dodatkiem produktów zbożowych (pełnoziarnisty makaron, płatki owsiane, pełnoziarnisty ryż) dostarczają dużych ilości błonnika pomocnego przy regulacji pracy jelit.
- Stanowią pełnowartościowe danie. Zupy z dodatkiem mleka, jogurtu, śmietany, tartego sera, kurczaka czy żółtka posiadają większe wartości odżywcze ze względu na zawartość w wymienionych produktach protein oraz wapnia. W wyjątkowych przypadkach mogą stanowić kompletny posiłek.
Jak przyrządzić pełnowartościowe danie
– Używaj świeżych warzyw.
– Przygotuj zupkę tuż przed jej podaniem. Długie moczenie warzyw przyczynia się do utraty części ich minerałów.
– Gotuj warzywa tak długo, jak jest to niezbędne (około 15-20 minut). Używaj naczyń do gotowania pod ciśnieniem oraz z podwójnym dnem, dzięki czemu skrócisz czas gotowania, a przez to oszczędzisz witaminy.
– Najlepiej nie przechowuj zupki na następny dzień. Jeśli jest to konieczne, czas przechowywania w lodówce nie powinien przekroczyć 24 godzin.
– Nie wylewaj wody pozostałej z gotowania warzyw. Zawiera ona dużo związków mineralnych, możesz ją podać dziecku do picia w butelce.
– Do zup, purée czy do kremów z warzyw nie zaprawianych mlekiem ani śmietaną dodaj, już na talerzu, jedną małą łyżeczkę oliwy z oliwek.
Polecamy: Warzywa, owoce, nabiał, co po kolei w diecie niemowlęcia
[CMS_PAGE_BREAK]
Najlepsze zupki dla Twojego dziecka
1. Rosołki z warzyw z dodatkiem mięsa. Zupkę taką podajemy z makaronem, ryżem lub płatkami owsianymi.
Składniki warzywne: jedna lub dwie gałązki selera, kalarepka, por lub cebula, zielone listki kapusty, ząbek czosnku, marchew, kawałek dyni, natka pietruszki. Warzywa te dostarczają dużej ilości witamin.
Składniki mięsne: najlepsza jest świeża cielęcina lub drób – piersi kurczaka lub kawałek indyka.
Przygotowanie: Składniki te gotujemy przez co najmniej 1 godzinę, następnie odcedzamy i wykorzystujemy wywar do gotowania wybranego produktu zbożowego, np. makaronu (dzieci uwielbiają drobny makaron w kształcie gwiazdek, literek czy zwierzątek), ryżu, płatków zbożowych (owsianych, pszennych czy jęczmiennych) lub kaszki manny.
2. Krem. Przygotowujemy z jednego lub wielu rodzajów warzyw: marchewki, pietruszki, selera, pora, szparagów, cukinii, dyni czy zielonej fasolki. Po ugotowaniu składników miksujemy je, a następnie zagęszczamy mąką, śmietaną, serem lub żółtkiem. Delikatny smak odpowiada dziecięcemu podniebieniu. Tak przygotowany krem jest odżywczy i lekko strawny. Dostarcza, oprócz witamin i minerałów, błonnika oraz protein zawartych w jajku lub w produkcie mlecznym użytym do zaprawienia.
3. Purée. Ma gęstszą konsystencję od kremu. Praktycznie z wszystkich warzyw można przygotować purée, miksując je i dodając kaszkę mannę oraz inne nasiona zbóż. Po zmiksowaniu lub przetarciu przez sito można dodać śmietanę, starty żółty ser, serek topiony czy żółtko, dzięki czemu purée stanie się pełnowartościowym daniem.
Możesz wykorzystać prawie wszystkie rodzaje warzyw, o których była mowa w części poświęconej rosołkom oraz ryż, kaszę gryczaną, płatki jęczmienne lub owsiane, proso. Raczej nie zaleca się stosowania warzyw suchych, takich jak groch lub fasola, gdyż są one ciężkostrawne.
Zupki dobre na wszystko
1. Jeśli malec się przeziębił: rosołek z kurczaka. Badania potwierdziły, że pomaga on w oczyszczaniu dróg oddechowych w czasie przeziębienia.
Sposób przygotowania: Przez pół godziny gotuj korpus kurczaka, łapki oraz skrzydełka. Następnie dodaj obraną i umytą włoszczyznę. Odcedź i podaj dziecku wywar z warzywami. Zaleca się również dodać do zupki pora i listek selera. Rosołek taki jest szczególnie wskazany dla dzieci począwszy szóstego miesiąca życia.
2. Aby wzmocnić siły obronne organizmu: zupa cebulowa.
Sposób przygotowania: Gotuj 2 pokrojone cebule w 1 litrze wody przez 20 minut. Zmiksuj, ewentualnie posól do smaku i zupka gotowa.
Jeśli dziecko jest zdrowe, zupa cebulowa może stać się pełnowartościowym posiłkiem. W tym celu dosyp 1-3 łyżki płatków zbożowych na 10 minut przed zakończeniem gotowania. Przed miksowaniem dodaj serek topiony lub starty ser żółty. Jeśli dziecko potrafi już żuć, posypujemy zupę startym serem bezpośrednio na talerzu, bez konieczności miksowania. Delikatna, lekko słodka zupa cebulowa bardzo dzieciom smakuje. Po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku można ją podawać raz w tygodniu, na kolację, jako pełnowartościowe danie. Dodajemy do niej ryż, płatki owsiane, pszenne lub jęczmienne.
Czytaj też: Jakich błędów nie popełniać rozszerzając dietę niemowlęcia
[CMS_PAGE_BREAK]
3. W przypadku biegunki zupka w celu nawodnienia i remineralizacji: rosołek z selera. Jeśli dziecko ma gorączkę, jest chore lub też nie ma apetytu albo występuje u niego biegunka, najlepszy będzie rosołek z selera, kapusty, cebuli i natki pietruszki, podawany dziecku do picia w regularnych odstępach czasu. Warzywa te zawierają duże ilości soli mineralnych, które w czasie gotowania przedostają się do wody. Taki rosołek nawadnia i oczyszcza, a dodatkowo jest bogaty w minerały.
Sposób przygotowania: Dwie pokrojone cebule razem z 3 dużymi liśćmi zielonej kapusty, 3 gałązkami selera i garścią pokrojonej natki pietruszki gotuj w 2 litrach wody przez 30 minut. Odcedź. Rosołek ten można podawać na zimno lub na ciepło (przechowujemy go w lodówce). Zalecany jest dla dzieci począwszy od ósmego miesiąca życia. Można również dodać do niego sok z cytryny (sok wyciśnięty z połówki cytryny na szklankę rosołku).
4. Środek na zatwardzenie: krem z warzyw z płatkami zbożowymi. Jeśli Twój brzdąc ma kłopoty z wypróżnianiem, podawaj mu warzywa bogate w błonnik miękki, takie jak cebula, por, dynia, marchew i kabaczek (poczynając od dwunastego miesiąca życia) lub też błonnik twardy, a więc buraki, kapusta i szpinak (warzywa te wprowadzamy dopiero w osiemnastym miesiącu). Do warzyw dodajemy płatki zbożowe.
Sposób przygotowania: Gotuj warzywa przez 15 minut, następnie dodaj płatki owsiane (1 łyżkę na talerz kremu, poczynając od dwunastego miesiąca życia, stopniowo zwiększając ich ilość aż do 3 łyżek dla pięciolatka) i gotuj przez dalsze 10 minut. Odstaw z ognia, posól do smaku, zapraw śmietaną lub jogurtem i zmiksuj na gładką masę. Krem podaje się dzieciom, które ukończyły pierwszy rok życia.
Zobacz także: Jak rozszerzać dietę niemowlęcia zgodnie z nowymi zasadami