Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Żywiec Zdrój ISR woda rozszerzanie diety
Adobe Stock
Dieta

Rozszerzanie diety dziecka. Jak wprowadzać wodę?

Wszystkie potrzeby żywieniowe malucha w pierwszym półroczu życia zaspokaja mleko, dlatego WHO zaleca wyłączne karmienie dziecka piersią do ukończenia przez nie 6. miesiąca życia. Jeśli z jakiegoś powodu nie jest to możliwe, a mleko mamy zastępujemy mieszanką, wciąż stanowi ona podstawę diety. Czy wtedy dopajamy maluszka? Podpowiadamy, jak prawidłowo wprowadzać wodę i pokarmy stałe do jadłospisu dziecka.

Rodzice zastanawiają się – zwłaszcza w upalne dni – czy dopajanie niemowlaka karmionego piersią jest potrzebne. W tym czasie wystarcza z reguły częstsze przystawianie dziecka do piersi. Pokarm mamy podczas każdego karmienia najpierw jest rzadki i gasi pragnienie maluszka, a dopiero potem gęstszy i bardziej sycący, aby maluch się najadł. Dlatego w upały wystarczy po prostu częściej na krótko przystawiać niemowlaka do piersi, by z niej popijał jak... starszak wodę z butelki. 
Dzieci karmione mieszanką modyfikowaną dopajamy wodą (niskozmineralizowaną, niegazowaną),  jednak o tym, w jakiej ilości i jak często, decyduje pediatra.

Rozszerzanie diety niemowlaka

Wprowadzanie nowych smaków to bardzo ważny moment w rozwoju dziecka. Właśnie wtedy kształtują się jego przyszłe nawyki żywieniowe. Kluczowe jest zatem nie tylko to, co ląduje na talerzu malucha, ale także w jakiej formie i w jakiej kolejności.
Zgodnie z zaleceniami ESPGHAN wprowadzanie produktów uzupełniających należy rozpocząć po ukończeniu przez dziecko 17. tygodnia życia i nie później jednak niż w 26. tygodniu.
Nowe produkty najlepiej proponować maluchowi stopniowo i pojedynczo. Dzięki temu zaobserwujesz reakcje dziecka na poszczególne smaki czy konsystencje, oraz zauważysz ewentualne objawy alergiczne czy nietolerancje pokarmowe. Pierwsze „dorosłe” posiłki warto podawać o tej samej porze. Stanie się to dla malucha nowym rytuałem. Dobrze, żeby był w tym czasie wypoczęty, w dobrym humorze i… najedzony!  Nowe danie nie ma bowiem zaspokoić całkowicie jego głodu – w pierwszych tygodniach rozszerzania diety jest raczej próbą smaku niż pełnym posiłkiem.
Rozszerzanie diety dziecka zaleca się rozpocząć od warzyw. Ich charakterystyczny i wyrazisty smak może być bowiem trudniejszy do zaakceptowania dla malucha przyzwyczajonego do słodkiego mleka mamy. Dlatego dopiero później wprowadza się do menu owoce, a dalej mięso i produkty zbożowe.

Żywiec Zdrój ISR woda rozszerzanie diety
Adobe Stock

Bobas Lubi Wybór

Coraz chętniej wybieraną przez rodziców metodą rozszerzania diety jest BLW. Polega ona na stopniowym odstawianiu mleka na rzecz samodzielnego jedzenia. Choć rzeczywiście początkowo można mówić o „doświadczaniu” pokarmów, nie jedzeniu. Dziecko bowiem ich dotyka, zgniata je, wciera (zarówno w stolik, jak i w siebie) i jedynie częściowo połyka. Nie ma  jednak wątpliwości, że oswaja się z jedzeniem i staje się samodzielne.
BLW pozwala maluchowi podążać za instynktem i naśladować rodziców przy wspólnych posiłkach. Dzięki temu, ucząc się na własnych błędach, w dobrej atmosferze maluch dowiaduje się, jak czerpać radość z posiłków. Uzupełnieniem mogą być równolegle posiłki w słoiczkach – warto wiedzieć, że żywność w nich obecna spełnia rygorystyczne normy.

Woda dla dzieci

Choć po 6. miesiącu życia podstawą diety dziecka wciąż jest mleko, niezwykle ważnym napojem w jego menu powinna stać się woda. Jest bezkaloryczna i nie zawiera żadnych dodatków, dzięki czemu doskonale nawadnia organizm. Niemowlęta i dzieci do 3. r. ż. powinny pić wody źródlane i mineralne niskozmineralizowane (do 500 mg/l składników mineralnych), niskosodowe. Dzięki optymalnemu balansowi składników mineralnych woda taka nie obciąży nerek i całego organizmu malucha. Przykładem takiej wody jest, wydobywana z terenów położonych w otulinie Żywieckiego Parku Krajobrazowego, woda źródlana Żywiec Zdrój. Jest produktem pochodzenia naturalnego, czyli jest butelkowana dokładnie w takiej postaci jak stworzyła ją natura – w procesie butelkowania nie trzeba poprawiać jej naturalnych walorów – nic się do niej nie dodaje, nic z niej nie odejmuje. Ma ona niską zawartość sodu i chlorków, fluorków oraz azotanów i azotynów. Wody o wysokiej mineralizacji mogą zawierać w większych ilościach substancje niewskazane dla tej grupy wiekowej. 
Warto również podkreślić, że woda jest najbezpieczniejszym płynem (nie tylko) dla maluchów i dlatego – w przeciwieństwie do wszystkich innych – nie został ustalony górny limit jej spożycia. Wskazano jednak minimalny poziom. W przypadku wody dla dzieci do 3. roku życia to 1,3 litra dziennie, starszaki w przedziale 4-8 lat potrzebują już około 1,6 l. W tym zawiera się woda zawarta w pokarmach, co sprowadza się do wypicia 4-6 szklanek wody dziennie. Odpowiednia ilość wypijanej wody m.in. wpływa na prawidłową pracę układu pokarmowego, wspierając trawienie i pozbywanie się zbędnych produktów przemiany materii.

Żywiec Zdrój ISR woda rozszerzanie diety
Adobe Stock

Dlaczego woda jest tak istotna w diecie maluchów?

Nad prawidłowymi nawykami żywieniowymi dzieci warto pracować od początku rozszerzania diety. Picie wody jest z pewnością jednym z nich. Można pokusić się o stwierdzenie, że jednym z najważniejszych. Dlaczego?
Oprócz tego, że woda dla dzieci stanowić powinna główne źródło nawodnienia i w ten sposób wspierać kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych, picie wody zapobiega  u dzieci powstawaniu próchnicy, nadwadze i otyłości. Jednocześnie – co ważne zwłaszcza podczas wprowadzania do diety nowych produktów – nie zaburza apetytu ani procesu kształtowania upodobań smakowych u dzieci, w tym szczególnie preferencji dotyczących smaku słodkiego.
Maluchy to wulkany energii, a picie wody wspomaga wytrzymałość organizmu, regenerację i wspiera je w aktywności fizycznej. Jednocześnie jest niezbędne dla prawidłowej budowy tkanki mięśniowej u dzieci. Trzeba wiedzieć, że już nawet niewielkie odwodnienie może obniżać koncentrację, wydłużać refleks, powodować zmęczenie, złe samopoczucie, i bóle głowy oraz pogarszać pamięć krótkotrwałą u dzieci. Bo nie należy zapominać, że picie wody wspiera także pracę mózgu dzieci.

Żywiec Zdrój ISR woda rozszerzanie diety
Adobe Stock

Jak nauczyć dziecko picia wody

Z badań wynika, że dzieci w Polsce piją za mało wody. Woda stanowi tylko ok. 1/5 wypijanych przez nie płynów, podczas gdy – jak zalecają specjaliści żywienia dzieci, powinna stanowić główne źródło płynów, a więc stanowić największą część tego, co piją dzieci.
Warto więc o nawyk picia wody zadbać od samego początku. Jak? Z pewnością każdy rodzic znajdzie „patent” na swojego malucha. Może to być kolorowy bidon, kubeczek z postacią z bajki lub rozwiązanie wygodne, łączące oba te pomysły, jak choćby woda niegazowana dla dzieci Zdrojek w poręcznym opakowaniu o pojemności 310 ml – w sam raz do małej rączki. Butelka ma sportową zakrętkę oraz bardziej ergonomiczny kształt. Dzięki niej maluch sam poradzi sobie z piciem, wypracowując w ten sposób zdrowe nawyki żywieniowe. Ale to nie wszystko! Na etykiecie spotkać można… Minionki. Te kolorowe postacie z pewnością dodatkowo zachęcają do sięgania po wodę – kto nie kocha Minionków?

Żywiec Zdrój ISR woda rozszerzanie diety
Adobe Stock

Artykuł powstał z udziałem marki Żywiec Zdrój

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
lektury klasa 6
Edukacja
Lektury do 6 klasy szkoły podstawowej – lista lektur szkolnych po zmianach 
Joanna Biegaj
300 plus - kiedy wypłata świadczenia dobry start
Aktualności
300 plus – kiedy wypłata świadczenia „Dobry start”?
Joanna Biegaj
obcięte dofinansowanie dla szkoły w chmurze
Edukacja
Szkoła w Chmurze – cena może wzrosnąć?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
ugryzienie szerszenia
Zdrowie
Ugryzienie szerszenia może być groźne (ale nie musi!)
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak