Starsze dzieci karmiłam tradycyjnie, najmłodszą córkę – metodą BLW. Radość z posiłku Kaliny jest niezrównana. Nijak się ma do mordęgi wsuwania łyżeczki z najlepszą nawet zupką, która towarzyszyła posiłkom Toli i Szymona... Jeśli wciąż wahasz się i zastanawiasz, po co znosić tyle bałaganu i niepewności, np. ile maluch zjadł, skoro można dziecko nakarmić łyżką, koniecznie przeczytaj poniższe punkty.

Reklama

Za co dzieci kochają metodę BLW?

  1. Bliskość mamy i taty. Posiłki według metody BLW to wspólne posiadówki przy jedzeniu. Każdy ma swój talerz, je się to samo, a maluch może naśladować dorosłych lub po swojemu poznawać i kosztować jedzenie. Dla dziecka, małego czy dużego, nie ma cenniejszych chwil niż te, kiedy jest razem z rodzicami!
  2. Maluch sam decyduje, co będzie jeść. Ma do wyboru kilka produktów. Może je oglądać, dotykać, gnieść – po prostu poznawać – i wkładać do buzi te, które chce. Dzięki temu uczy się, co lubi, co mu smakuje. Bo każdy produkt ma swój smak, konsystencję, zapach. I każdy może dziecku podpasować albo nie.
  3. Dziecko może jeść we własnym tempie. Nie spieszyć się, nie łykać jedzeni w pośpiechu, bo oto już zbliża się do buzi następna pełna łyżeczka, trzymana przez niecierpliwą babcię czy mamę...
  4. To, że dziecko może zdecydować, czy coś mu smakuje oraz czy i ile chce zjeść, owocuje tym, że trzylatek biegnie do stołu jak tylko zawołamy go na obiad. Miał wybór, nie zmuszano go do jedzenia, więc jedzenie nie jest dla niego traumą, nie kojarzy mu się z przymuszaniem do czegoś, tylko ze wspólnymi posiadówkami przy stole, z rozmową z rodzicami.
  5. Dziecko ma miłą świadomość, że rodzice mu ufają i wierzą, że samo słuchając swojego organizmu najlepiej wie, ile i co powinno zjeść.

Co rodzice zawdzięczają BLW?

  1. Lepszy rozwój motoryczny dziecka. Przedszkolaki, które miały możliwość eksperymentowania z jedzeniem we wczesnym okresie życia, mają o wiele lepszą koordynację ręka-oko niż ich rówieśnicy karmieni łyżeczką. Sprawność rączek dzięki BLW!
  2. Logopedzi pochwalają wczesną naukę żucia, którą zawdzięczamy BLW – pomaga ona w prawidłowym rozwoju aparatu mowy i zgryzu.
  3. Wspólne rodzinne posiłki z niemowlęciem czy roczniakiem, przebiegające w miłej atmosferze – powiedzcie takie hasło rodzicom dzieci karmionych przecierami, a będą się głośno śmiać. Bo karmienie dziecka to tradycyjnie zagadywanie, zabawianie, namawianie i wkładanie w usta dziecka łychy, kiedy wreszcie da się odwrócić jego uwagę.
  4. Oszczędność pieniędzy i czasu. Gotując zdrowo dla całej rodziny (dorośli mogą sobie doprawić niektóre potrawy na talerzu, jeśli brakuje im w nich soli czy innych przypraw), nie dość, że dajesz maluchowi poczucie, że je jak duzi, ukochani mama i tata, to nie musisz wymyślać dwóch rodzajów dań, by zadowolić wszystkich domowników. Korzysta na tym oczywiście również twój portfel.
  5. Zdrowsza dieta całej rodziny. Tak tak, skoro gotujemy to samo dla wszystkich, siłą rzeczy menu staje się lżejsze i bardziej przemyślane. Wszyscy na tym zyskują, brzuch taty też...
Reklama

Zobacz też: 13 zasad karmienia dziecka metodą BLW

Reklama
Reklama
Reklama