Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
owoce
Dieta

Owocowo znaczy zdrowo

Latem naucz malca jeść maliny, wiśnie i gruszki. Nawet największego niejadka skuszą ich kolory i smak. A w porcji owoców jest nie tylko witamina C. Zobacz, co jeszcze.
Anna Stolarczyk - dietetyk
dr inż. Anna Stolarczyk
Konsultacja merytoryczna

Dzieci są przyzwyczajone do słodkości ciastek oraz batonów. Może właśnie dlatego prawie 30 proc. maluchów zjada tylko jeden owoc dziennie! To stanowczo za mało. W dodatku najczęściej jest to banan. Rzeczywiście, jest on bardzo wartościowy, ma wyjątkowo dużo witamin i składników mineralnych. Latem warto jednak przyzwyczajać dziecko również do kwaskowatych polskich owoców. Które są najlepsze dla malca i od kiedy może zacząć je jeść?

Przetarte i ze słoiczka
Jeżeli karmisz dziecko piersią, pierwsze owoce możesz podać mu już po skończeniu szóstego miesiąca (gdy karmisz mlekiem modyfikowanym, nawet dwa miesiące wcześniej). Na początek zaproponuj starte jabłko (same lub z kaszką). Po kilku dniach smyk może spróbować też innych owoców, np. jagód, porzeczek, malin. Oczywiście starannie je umyj i przetrzyj przez sito lub zmiksuj. Owoce rzadko uczulają, jednak jeśli maluch jest alergikiem, na początku (przez 1–2 dni) najlepiej chwilę gotować je (przetarte) w garnuszku. Co prawda stracą wtedy część witaminy C, ale wysoka temperatura osłabi też ich właściwości uczulające.
Jeśli wszystko jest w porządku, czyli niemowlę nie ma żadnych wysypek, bólów brzuszka, biegunek, to śmiało podawaj mu owoce 1–2 razy dziennie. Mogą być świeże, ale bardzo dobre są też gotowe niemowlęce musy (mają ten plus, że ich składniki zostały dokładnie sprawdzone i pochodzą z kontrolowanych upraw). Początkowo owoce muszą być przetarte, by dziecko się nie zakrztusiło, jednak gdy malec ma 10–11 miesięcy, da sobie radę z jedzeniem miękkich cząstek. Zaproponuj mu (oczywiście bez skórki) brzoskwinie, morele, śliwki, winogrona (tylko bez pestek!).
Roczny maluch, jeśli nie ma alergii, może już jeść wszystkie owoce, także arbuzy, melony. Uważaj tylko na truskawki i kiwi – zawierają naturalną histaminę, czasem powodującą objawy uczulenia. Owoce mogą być osobnym daniem na drugie śniadanie, deser czy podwieczorek, albo też dodatkiem do kaszek, budyniów, kisieli, placków, naleśników, a nawet dań mięsnych. Świetnie nadają się do tego także owoce ze słoiczków.

Kilka porcji
Gdy dziecko skończy rok, przyzwyczajaj je do jedzenia owoców 2–3 razy dziennie. Dlaczego jest to tak ważne? Otóż witamina C, która stanowi ich największe bogactwo, nie gromadzi się w organizmie, tylko – jeśli jest jej dużo – zostaje z niego wypłukana. Tak więc dziecko nie będzie miało specjalnego pożytku ze zjedzenia naraz dużej ilości owoców. Lepiej tę ilość podzielić na kilka porcji. Nie muszą one wcale być duże. To np. średniej wielkości jabłko, kilka truskawek.

Pomagają i leczą
Wiele owoców ma właściwości lecznicze. Przede wszystkim pomagają przy różnych kłopotach żołądkowych. Jabłka, śliwki, brzoskwinie, morele, truskawki, maliny, jeżyny i jagody są polecane przy zaparciach. Gdy z kolei maluszek ma rozwolnienie, warto podać mu duszone jabłka. Bardzo dobry jest też sok z jagód. Uszczelnia on błonę śluzową żołądka, leczy zatrucia pokarmowe, bo wychwytuje z organizmu toksyny.
Największym bogactwem owoców i warzyw oprócz witamin są tzw. fitoskładniki – naturalne związki występujące w roślinach. To głównie barwniki: zgromadzone tuż pod skórką nadają jej intensywny kolor. Dzięki nim morela jest żółta, a winogrona czerwone. Te składniki oczyszczają organizm, poprawiają pracę układu odpornościowego. Każdy z kolorów ma nieco inne właściwości. I właśnie dlatego warto, by na owocowym talerzu maluszka latem było tak wiele barw!

 

 

 

 

mtj_dopisek.gif

 

 

 

 

 

Dlaczego warto rozwijać samodzielność u dziecka?

Niemowlę i owoce
Fotolia
Dieta
Owoce dla niemowlaka dopiero po warzywach – ważne zasady rozszerzania diety 
Owoce w diecie niemowlaka powinny pojawić się, jeśli dziecko spróbowało już warzyw i zaakceptowało ich smak. Najlepiej podawać dziecku owoce sezonowe i świeże. Warto zacząć od tych, które uchodzą za bezpieczne, czyli najmniej uczulają. Najlepszy czas na dobre owoce to jesień, wtedy pojawią się najlepsze jabłka, gruszki czy śliwki.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px 'Geneva CE'} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px 'Geneva CE'; min-height: 19.0px} Owoce w diecie niemowlaka to dobre źródło ważnych składników odżywczych. Trzeba jednak podawać je z umiarem i zachowaniem zasad. Choć owoce z różnych stron świata są dostępne w sklepach przez okrągły rok, podawanie ich dziecku warto zacząć od owoców sezonowych, rosnących lokalnie, takich jak jabłka, gruszki, morele, maliny czy śliwki. Zawierają nie tylko witaminy, błonnik, ale również składniki mineralne, w tym cenne pierwiastki śladowe, których nie może zabraknąć niemowlęciu podczas rozszerzania diety.  Spis treści: Od kiedy owoce dla niemowlaka i jakie? Dlaczego owoce dopiero po warzywach? Surowe czy gotowane owoce dla niemowlaka? Jak podawać owoce małemu dziecku? Ile owoców dziennie może jeść niemowlak? Czy owoce mogą uczulać dziecko? Od kiedy owoce dla niemowlaka i jakie? Owoce warto wprowadzić do diety niemowlęcia jako drugą po warzywach grupę produktów. Można je podawać najwcześniej, gdy dziecko skończy czwarty miesiąc życia (między 17. a 26. tygodniem życia). Pierwsze owoce to zazwyczaj jabłka i gruszki (są dobrze tolerowane). Początkowo niemowlę może dostać mus (lub przecier ze słoiczka); Potem skrobane łyżeczką jabłuszko; Po kilku dniach dziecko może spróbować innych owoców, np. jagód, porzeczek, malin, truskawek. Ważne jest, żeby nowe owoce pojawiały się w diecie dziecka pojedynczo i w odstępach kilku dniowych. Najpierw podajemy małą ilość owocu, stopniowo ją zwiększamy i obserwujemy dziecko. Jeśli dziecko dobrze reaguje, po kilku dniach może poznać smak innego owocu. Dlaczego owoce dopiero po warzywach? Kiedyś rozszerzanie diety niemowlaka zaczynano od jabłka. Teraz eksperci...

panthermedia_01810535.jpg
Panthermedia
Żywienie
Jak podawać dziecku owoce zimą?
Zima na pewno nie jest najlepszym sezonem na owoce. Ale to wcale nie powód, by w ogóle wykluczać z diety dziecka owoce. Nawet gdy za oknem chłód, jest kilka sposobów, by twoje dziecko przez okrągły rok korzystało z dobrodziejstw owoców.

Choć prawdą jest, że najlepiej jeść owoce z naszej strefy klimatycznej (których jest jednak teraz naprawdę niewiele), to zimą wcale nie musisz rezygnować z dostępnych przez cały rok cytrusów czy bananów. Świetnie urozmaicą jadłospis dziecka. Z polskich owoców najlepiej przez zimę przechowują się jabłka. Są też jeszcze gruszki. I to właśnie one obok suszonych owoców powinny zimą stanowić podstawę owocowej diety. Reszta to urozmaicenie. Pamiętaj też, że mnóstwo cennych składników odżywczych ma natka pietruszki, szczypior, rzeżucha (możesz je wyhodować na parapecie), a także kiszone warzywa (ogórki, kapusta, buraki). Te produkty dobrze teraz zastąpią mniejszą ilość owoców w diecie . Podawaj owoce w kawałkach To najprostszy sposób, by dziecko jadło jabłka. Wystarczy owoc umyć, obrać ze skórki, wykroić gniazdo nasienne i pokroić na kawałki. Daj dziecku do rączki kawałek jabłka – niech samo je. Niemowlakowi daj jabłko skrobane łyżeczką. Podobnie możesz podawać banana. Cytrusy nadają się dopiero dla dzieci, które skończyły 12. miesiąc życia . Z reguły jednak wolą one jeść mandarynki niż pomarańcze, bo są słodsze. Rób soki przecierowe Przyda ci się sokowirówka, bo wtedy wystarczy tylko wrzucić do niej owoce (do niektórych modeli nawet bez obierania). Do cytrusów zaś – specjalna wyciskarka. Rób soki z różnych rodzajów owoców : łącz jabłka z mandarynkami, kiwi z bananem i pomarańczą, dodawaj winogrona, a nawet mrożone owoce. Każda kombinacja jest dozwolona. Sok można wyciskać także z warzyw , więc łącz je z owocami. Każda dawka witamin jest teraz bardzo w cenna. Zobacz też: 3 powody, dla których dzieci nie powinny pić dużo soków Piecz domowe ciasta Biszkopt z jabłkami czy gruszkami albo z jakimikolwiek innymi owocami mrożonymi – domowe ciasto zawsze smakuje na podwieczorek lub deser. Mrożone...

niemowlę, owoce, rozwój niemowlaka
Panthermedia
Dieta
8 sposobów, jak podać niemowlakowi owoce
Owoce mogą być głównym składnikiem posiłku lub tylko dodatkiem do niego. Choć zimą świeżych owoców jest niewiele, można z nich zrobić wiele pysznych (i wartościowych) dań. Spróbuj, bo to wcale nie takie trudne.

Dziecku, które umie już gryźć, najłatwiej podawać świeże owoce do rączki. Jabłko czy gruszkę wystarczy umyć, obrać ze skórki, wykroić gniazdo nasienne i pokroić. Małemu niemowlakowi trzeba je skrobać łyżeczką. Łatwo jest też zrobić sałatkę z różnych owoców . Ale możesz też przygotować dużo więcej posiłków. Owoce i dodatki muszą być odpowiednie do wieku, w jakim jest dziecko. 1. Duszony miks owocowy Pokrojone na cząstki różne owoce, np. jabłka, gruszki, pomarańcze, winogrona (pod koniec duszenia, żeby się zupełnie nie rozpadły, możesz też dodać mrożone śliwki, truskawki, maliny) wrzuć do garnuszka, dodaj łyżeczkę brązowego cukru (niekoniecznie, jeśli owoce są dojrzałe i tak będą słodkie) i dwie łyżki wody. Duś na średnim ogniu pod przykryciem. Gdy będą miękkie (nie powinny się rozpadać!), zdejmij pokrywkę, by część soku wyparowała – końcowa konsystencja deseru ma być gęsta. Podawaj z jogurtem, posypane zmielonymi orzechami, jako dodatek do musli, naleśników. Świetne na: deser lub jako dodatek do śniadania. 2. Owoce pieczone w piekarniku Takie danie polubi najzagorzalszy przeciwnik owoców. Pieczenie wydobywa ich naturalną słodycz. Możesz upiec zarówno jabłko czy gruszkę, jak i banana. Najprostszy sposób na pieczone jabłko to wydrążenie go (bez przekrawania na pół!) i włożenie do środka kilku rodzynek oraz łyżeczki miodu lub odrobiny konfitury. Do jabłek dla starszych dzieci możesz dodać też orzechy lub migdały, a nawet kulkę lodów waniliowych . Banany zaś możesz upiec bez skórki zawinięte w folię aluminiową lub bez obierania (uwaga, w środku będą gorące!) i podać lekko rozgniecione z jogurtem i zmielonymi orzechami. Świetne na: podwieczorek. 3. Owoce pod pierzynką Czyli kruszonką zrobioną z płatków owsianych lub klasycznie, z mąki i masła. W naczyniu do...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz